Türkiye bir maddeyi 'halının altına saklama'da dördüncü

Türkiye bir maddeyi 'halının altına saklama'da dördüncü
Türkiye bir maddeyi 'halının altına saklama'da dördüncü

Özbay ve Çakmak çalışmayı anlattı. FOTOĞRAF: DİLEK MERMER / AA

ANKARA - Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (NANOTAM) araştırmacıları, cisimleri belli frekanslarda görünmez kılan nanoteknoloji tabanlı malzeme geliştirdi. Prof. Dr. Ekmel Özbay’ın başkanı olduğu projede doktora öğrencisi Atilla Özgür Çakmak’ın geliştirdiği ‘görünmezlik pelerini’ teknolojisi, parazit ve gürültü oluşturmadığından dünya literatürüne de pek çok yenilik katıyor. Prof. Dr. Özbay, alıcıyla verici arasına konan metal bir silindirin elektromanyetik ifadelerle ‘görünmez’ kılındığını anlatıyor.
Özbay, bu çalışmayla Türkiye’nin bilim çevrelerinde ‘halının altına saklamak’ denilen görünmezlik pelerini üretme teknolojisine erişebilen ABD ve iki AB üyesi ülkenin ardından dördüncü ülke olduğunu söylüyor. Temel çalışma prensibinin Harry Potter’ın görünmezlik pelerinini hatırlattığını, savunma sanayilerinin hedeflerinin de filmlerde rastlanan bu teknolojilere benzer olduğunu belirten Özbay’ın çalışmayla ilgili olarak sıraladığı gelişme ve olasılıklar şöyle: 

Manzara kesen ağaca pelerin!
* Askeri araçların üstüne örülecek pelerin sayesinde istenen frekans bandında, tankların hatta havadaki uçakların bile görünmezliğine olanak sağlanabilecek.
* Soğurulan elektromanyetik dalgalar, yerinde nüfuz edilememiş hareketli gölge bırakır. Geliştirdiğimiz malzemeler bu gölgeyi ortadan kaldırıyor. 
* Çok ufak boyutlarda yapıtaşlarından oluşacak pelerin, bu boyutlardaki imalat tekniklerinin gelişmişliğinin getirdiği yüksek üretim hızı ve hammaddesinin kolay teminiyle gelen ucuzluk sayesinde şu anda yaygın tekniklerden çok daha az maliyetli olacak.
* Görünmezlik pelerininin sivil uygulama alanları da var. Vücudunda metalik implant ya da kalp pili taşıyanların bu teknolojiyle güvenle MRI’a girmesi sağlanabilecek. Medikal cihazların pelerinlenmesi ayrıca alışveriş merkezleri, havalimanları gibi güvenlik kontrol noktalarında da işleri hızlandıracak, hastalar sürekli açıklama getirmek durumunda kalmayacak.
* Bu malzemelerle ileride manzarayı kapatan bir ağaç kesmeden pelerinlenerek, görüş sahası dışına çıkarılabilecek.