Türkiye ve Avustralya bu festivalde buluşuyor

Türkiye ve Avustralya bu festivalde buluşuyor
Türkiye ve Avustralya bu festivalde buluşuyor
Bu sene Türkiye'de Avustralya Yılı kutlanıyor. Gastronomiden çağdaş sanata farklı alanlara yayılan '2015 Australia in Turkey'i, festival direktörü Michelle Wild'den dinledik...

Ne kadar süredir Türkiye 'desin? 
12 aydır buradayım. Bundan önce, Avustralya'nın kuzeyinde gözlerden ırak bir Aborjin topluluğu için bir festival düzenledim. Darwin'den beş saat güneydoğuda, kelimenin tam anlamıyla 'hiçliğin tam ortasında' bir yerdi. 

'Türkiye'de Avustralya Yılı' projesine nasıl dahil oldun?  
Bir çok ülkeyle beraber Avustralya da her sene kendi kültürünü tanıtmak üzere yeni bir coğrafya seçiyor. Uzun yıllar performans sanatları yönetimi üzerine çalıştım. Daha önce de buna benzer çok sayıda projeye dahil oldum. Bu iş için birinin arandığını gördüm ve bunun harika bir deneyim olacağına karar verdim. Sahnede değil de işin mutfağında olmak oldukça cazipti. 

Yaklaşık bir yıldır burada yaşayan bir Avustralyalı olarak, Türkiye hakkında ne düşünüyorsun? ,
Bunu söylediğim için utanıyorum ama ben de bir çok Avustralyalı gibi, ben de Türkiye'ye gelmeden bu ülke hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyordum. Bildiğim Türkiye sadece mavi yolculuk, deniz ve Sultanahmet'te bir cami gölgesinde kebap yemekten ibaretti... Burada kar yağabileceğine dair bir fikrim bile yoktu. Çevreme, “Amerika için New York neyse Türkiye için İstanbul odur” deyip duruyordum. Aynı ülke ama ayrı bir dünya ... Ankara 'daki Avustralya Büyükelçiliği bünyesinde çalışıyorum, bu vesileyle bir çok bölgeyi de görme şansım oldu. Örneğin şu an Bodrum ve Mardin arasındaki farkları gayet iyi biliyorum. 

‘2015 Australia in Turkey’ etkinliklerinin yönetmenisin. Öte yandan bu yıl Çanakkale Savaşı'nın 100. yılı olsa da bu etkinliklerin esas amacı çağdaş Avustralya kültürü ve sanatını Türkiye'ye tanıtmak. Bu sene sunacağınız etkinlikler hakkında genel bir bilgi verebilir misin? Bu etkinlikler nasıl seçildi? 
Kısaca çağdaş Avustralya'nın kültürel faaliyetlerinin her çeşidinin sunulması diyebilirim. Danstan müziğe, mimarlıktan sanata, modadan gastronomiye hatta sinemadan bilim ve eğitime kadar uzanıyoruz. Özellikle Türkiye'deki gençlerin nabzını tutabileceğini düşündüğümüz etkinlikler seçtik. Facebook'taki resmi sayfamızı beğenerek etkinliklerimizi takip edebilir ve güncel olarak programı takip edebileceğiniz bültenlerimizi de görebilirsiniz. Etkinlikler tüm yıl devam edecek ve bunlar çağdaş Avustralya kültürünü her açıdan ve her boyutuyla ortaya koymayı amaçlıyor. Aklıma gelen ilk örnekler arasında, !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali kapsamında gösterilen filmlerimiz var. İzmir Kukla Festivali'nde sahnelenen ‘Alvin Sputnik'in Maceraları’ epey ilgi gördü. Bu, küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin altını çizen bir multimedya şovuydu... İzmirlilerin Alvin'e adeta aşık olduğunu söyleyebillirim. Tüm bu etkinlikler, Türkiye ve Avustralya'nın ne kadar çok ortak yönünün olduğunu göstermek ve iki ülke arasında yeni bir iletişim başlatmak için seçildi. 

           Alvin Sputnik'in Maceraları 

Joost Bakker'in İstanbul'da yapacağı proje hakkında neler söyleyebilirsin? 
Bildiğin gibi, Joost gerçek bir atık dönüşümü savaşçısı. Geçen sene bunu bir basamak daha yukarı çıkardı. İstanbul'daki projesinde iki hafta boyunca Beyoğlu'ndaki Adahan'a yerleşecek. Ve otel yönetimiyle ortak olarak çalışarak, İstanbul'un ilk yeşil oteli olması bir yana, dünyanın ilk geride 'atık' bırakmayacak otel projesini de hayata geçirmiş olacak. Bu oldukça heyecan verici! Joost aynı zamanda Gastronomica ekibi ile elele verecek, İstanbul'da kendi felsefesi üzerine atölyeler ve seminerler de düzenleyecek. Tüm bunların yanında, Şişhane Park'ta yemek üzerine küçük bir etkinlik yapacağımızı da söyleyeyim. Ayrıntıları şu an paylaşamıyorum ancak katılımcıları son derece ilginç bir deneyimin beklediğini söylemeliyim. 

Şimdiye dek Türkiye'nin Avustralya çağdaş kültürüne bakış açısını nasıl buldun? 
Tahmin ettiğimizden çok daha ortak noktamız olduğunu düşünüyorum. Teknoloji dünyayı çok daha küçük hale getirdi. Herkes kendi mahallesinde olup biten kadar gezegenimizin diğer tarafında neler olduğunu biliyor... Türkiye'ye bu yetenekli insanları taşıyor olmak heyecan verici. Şu ana kadar aldığımız tüm yorumlar fazlasıyla sıcak ve pozitif. 

Türkiye'de bulunduğun süre içinde sana en ilginç gelen etkinlikler neler oldu? 
Chet Faker konserinin gördüğü büyük ilgi kesinlikle şok ediciydi. Chet Faker'ın da Türk hayranlarının müthiş enerjisi karşısında en az benim kadar şaşırdığını tahmin edebiliyorum. Favori deneyimlerimden bazıları ise spontane gelişti. İstiklal Caddesi'ndeki bir barda, iş çıkışı bir grup insanın rakı ve meze keyfi sonrasında neşeyle dans etmesine tanıklık ettim. Sadece dört yaşındaki bir kızın Ankara'nın en işlek noktalarından birinde akordeon çalışı ise insanın gözlerini yaşa boğuyor. Çeşitliliği seven biriyim. Antalya'daki bir caz performansından çıkıp, Göreme'deki semazenlere uzanmak kesinlikle benzersiz... Mardin Film Festivali ise kesinlikle muhteşem bir deneyimdi. 

Etkinlik detayları https://www.facebook.com/AustraliaInTurkey?fref=ts adresinde.