Türkiye'de 4 milyon erkek sertleşme sorunu yaşıyor

Türkiye'de 4 milyon erkek sertleşme sorunu yaşıyor
Türkiye'de 4 milyon erkek sertleşme sorunu yaşıyor
Türk Androloji Derneği ve Lily İlaç'ın başlattığı bir kampanya ilginç bilgiler ortaya koydu. Buna göre Türkiye'de 4 milyon erkek sertleşme sorunu yaşıyor, 5 milyon erkekte ise prostat büyümesi sorunu var.

Türk Androloji Derneği ve Lilly İlaç, sertleşme sorunu ve prostat büyümesi ile ilgili tedavi yöntemleri hakkında kamuoyunda farkındalık yaratarak hastaları hekimlere yönlendirmeyi hedefleyen bir kampanya başlatıyor. 'Engelleri Aranızdan Kaldırın' kampanyası, sertleşme sorunu ve prostat büyümesi ile ilgili tedavi yöntemleri hakkında kamuoyunda farkındalık yaratarak hastaları çözüm süreci için hekimlere yönlendirmeyi hedefliyor.

18 Eylül - 09 Kasım 2013 tarihleri arasında sürecek kampanyanın temelini oluşturan “Sertleşme Sorunu ve Prostat Büyümesinin Hasta ve Partner İlişkisine Etkisi” araştırması, bu hastalıkların çiftlerin ilişkileri üzerindeki etkisini çarpıcı verilerle ortaya koyuyor. Araştırma, Türkiye ’nin de aralarında bulunduğu sekiz ülkede gerçekleştirildi. Türkiye’de toplam 12 ilde hastalık ile ilgili tedavi alan 100 erkek ve partneri tedavi alan 100 kadın arasında yapılan araştırmanın verileri, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Meksika, İspanya ve İngiltere’de gerçekleştirilen çalışmalarla da karşılaştırma imkânı sağlıyor. 

Yaş ilerledikçe risk artıyor
“Engelleri Aranızdan Kaldırın” kampanyası ve kampanyanın temelini oluşturan “Sertleşme Sorunu ve Prostat Büyümesinin Hasta ve Partner İlişkisine Etkisi” araştırması, Türk Androloji Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu ve Türk Androloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Selahittin Çayan’ın katıldığı bir basın toplantısında kamuoyu ile paylaşıldı. Kadıoğlu “Sertleşme sorunu günümüzde 40 yaş ve üzeri erkeklerde oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Tıpkı sertleşme sorunu gibi prostat büyümesi de aynı organlar üzerinde fonksiyon kaybına ve bozulmasına neden olduğu için 40 yaş üzerindeki erkeklerin % 80’i her iki hastalığın belirtilerini birlikte yaşar. 50-70 yaş aralığında olan erkeklerde her iki hastalığın birlikte görülme oranı ise % 100’lere varmaktadır” diye konuştu. 

Türkiye'de 4 milyon erkek sertleşme sorunu yaşıyor

Prostat büyümesi, sertleşme sorununun görülme olasılığını 3,5 kat, sertleşme sorununun ise prostat büyümesinin görülme olasılığını 2 kat artırdığına dikkat çeken Prof. Kadıoğlu, Türkiye’de 4 milyon erkekte sertleşme sorunu, 5 milyon erkekte ise prostat büyümesi sorunu olduğunu da belirtti.  Prof. Dr. Selahittin Çayan ise Türk Androloji Derneği tarafından 19 ilde 40 yaş üstü erkeklerde yapılan prevelans araştırması sonuçlarına değinerek, sertleşme sorununun görülme sıklığının 40 yaş üstünde % 34 olduğunun altını çizdi.

Partnerle geçirilen en keyifli zaman % 95 oranıyla cinsel ilişki

Toplantıda kampanyanın temelini oluşturan “Sertleşme Sorunu ve Prostat Büyümesinin Hasta ve Partner İlişkisine Etkisi” araştırmasının sonuçlarını da aktaran Prof. Kadıoğlu, sertleşme sorunu ve prostat büyümesi problemleri yaşayan hastaların ve partnerlerinin kendilerini hem cinsel ilişkiden, hem de sosyal hayattan soyutladığını belirtti. Prof. Kadıoğlu, “Yapılan araştırma çiftlerin en keyifli zaman geçirdikleri aktivitenin % 95 oranı ile cinsel ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Sertleşme sorunu ve prostat büyümesi belirtileri her 3 çiftten 2’sinin cinsel hayatını etkiliyor. Bu durum kadının tatminsizliğine de yol açtığından çiftlerin ilişkileri bozuluyor. Oysa sertleşme sorununun çözümüyle, kadının tatmini % 82’lere ulaşıyor ve hayat kalitesinde ciddi bir artış görülüyor. Kampanya aracılığıyla erkekleri hem sertleşme sorunu hem de prostat büyümesi ile ilgili tedavi yöntemlerini öğrenmek için vakit kaybetmeden doktora başvurmaları konusunda yönlendirmek istiyoruz” dedi.

Doktora başvurmak şart

Araştırma sonuçlarına göre prostat büyümesi belirtileri taşıyan erkekler ilişkileri etkilendiği için, eşleri ise daha ciddi tıbbi sorunlardan korktukları için doktora başvuruyor. Etkili tedavi yöntemlerini bilmediği için prostat büyümesi belirtileri taşıdığı halde doktora gitmeyen pek çok kişi olduğuna da değinen Prof. Kadıoğlu “Prostat büyümesi belirtileri taşıyan hastalara kanser ihtimali nedeniyle eşleri doktora başvurma konusunda destek olurken, sertleşme sorunu söz konusu olduğunda bu destek % 1’lere düşüyor. Cinsel istek yaşam boyu süren bir aktivitedir; fakat ileri yaşlardaki çiftler, sertleşme sorununu yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak kabul ediyor ve doktora başvurmuyorlar. Bu tarz farkındalık kampanyalarıyla halkımızın bilinçleneceğine ve doktora başvurma oranın artacağına inanıyorum” dedi. Araştırmanın yapıldığı diğer ülkelerde de erkeklerin prostat büyümesi belirtilerini “yaşlanma belirtisi” olarak gördükleri ve “önemsemedikleri” için doktora gitmedikleri ortaya çıktı.

Yeni bir tedavi yöntemi yaşam kalitesini artırıyor

Türk Androloji Derneği’nin prevelans çalışmasına göre, diyabetin, hipertansiyonun ve 70 yaş üzerinde olmanın sertleşme sorununa yol açan en temel risk faktörleri arasında yer aldığını belirten Prof. Dr. Selahittin Çayan, hastaların, belirtileri fark ettikten sonra en kısa sürede doktorları ile görüşerek uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almaları gerektiğinin altını çizdi.

Yaşla birlikte sertleşme sorunu görülme sıklığının ve şiddetinin arttığını, ancak cinsel isteğin yaşam boyu devam ettiğini vurgulayan Prof. Çayan, toplantıda sertleşme sorunu ve prostat büyümesi tedavi yöntemleri hakkında da bilgi verdi. Sertleşme sorununun tedavisinin üç basamakta gerçekleştiğini söyleyen Prof. Çayan “Birinci basamakta ağızdan alınan ilaçlar, ikinci basamakta penis içi enjeksiyon ve son aşamada ise penis protezleri (mutluluk balonları) kullanılıyor. Tedavi sürecinde ağızdan alınan ilaçları da etki süresi kısa ve uzun olarak ikiye ayırabiliriz” açıklamasında bulundu. Prof. Çayan sertleşme sorunu ve prostat büyümesinin birlikte görülme sıklığını hatırlatarak, yeni çıkan tedavi yöntemlerinin hastaların yaşam kalitesini arttırdığını vurguladı. Prof. Çayan, bu iki hastalığın birlikte görüldüğünü ve birlikte tedavi edildiğini belirtti.