Türkiye'de ölüm nedeni ikinciliğine kanser oturdu

Türkiye'de ölüm nedeni ikinciliğine kanser oturdu
Türkiye'de ölüm nedeni ikinciliğine kanser oturdu

Sağlık Bakanı Akdağ, ?Tüm ölümlerin yüzde 15?i kanserden oluyor? dedi.

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - Kanserin Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ikinci sıraya yükseldiğini söyleyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tüm ölümlerin yüzde 15’inin kanserden kaynaklandığını ifade etti. 2005 yılında 1.9 milyar doların kanser çalışmaları ve tedavisi için harcandığını belirten Akdağ, 2030 yılındaysa bu rakamın yıllık 9.6 milyar dolar olarak tahmin edildiğini kaydetti.
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır’ın yazılı soru önergesine yanıt veren Sağlık Bakanı Akdağ, kanserle ilgili gerçekleri göz önüne serdi. Türkiye’de kanserle ilgili çalışmaları, bakanlığına bağlı Kanserle Savaş Daire Başkanlığı’nın yürüttüğünü kaydeden Akdağ, bu hastalıkla ilgili verilerin dört yıllık bir zaman dilimi içinde analiz edilebildiğini, bu nedenle kesin rakam olarak dört yıl öncesinin verilebildiğini ifade etti. Bakanlık çalışmalarına göre 2002’de Türkiye’de 18 bini kadın olmak üzere 56 bin kişinin kanser nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Akdağ, 2005’teyse 121 bini yeni vaka olmak üzere 277 bin toplam kanserli hasta bulunduğunu söyledi. Akdağ, “Tüm ölümlerin yüzde 15’i kanserden olmaktadır ki bu, kalp hastalıklarından sonra ikinci ölüm nedenidir” dedi.

Üç bölgede araştırma
2005 yılında 1.9 milyar doların kanser çalışmaları ve tedavisi için harcandığını belirten Akdağ, 2010 yılında hastalığın artacağı tedavi için de 2.5 milyar dolar harcanacağını ifade etti. Akdağ, 2030’daysa Türkiye’nin bir yılda harcadığı para miktarının 9.6 milyar dolar olacağının tahmin edildiğini söyledi. 
Kanser Savaş Dairesi’nin bütçesinin 2008 yılında 7.5 milyon liraya yükseldiğini anımsatan Akdağ, Karadeniz Bölgesi, Nevşehir ve Kütahya-Emet bölgelerinde kanserle ilgili araştırma çalışmalarının yapıldığını, kanserin beslenme alışkanlıklarıyla ilgili ilişkisinin de üniversiteler tarafından araştırıldığını söyledi.
Nevşehir’de akciğer zarı kanseri, Emet’teyse içme suyundaki arsenik konusunda çalışmalar yapılıyor.