'Türkiye'de ortalama 5 saat televizyon izleniyor'

'Türkiye'de ortalama 5 saat televizyon izleniyor'
'Türkiye'de ortalama 5 saat televizyon izleniyor'
Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, Türkiye'de izleyicilerin günde ortalama 5 saat televizyon izlediğini söyledi.

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, Türkiye ’de izleyicilerin günde ortalama 5 saat televizyon izlediğini söyledi. Domenach, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü ve Galatasaray Üniversitesi tarafından düzenlenen, ‘Geçmişi, Gelişimi ve Geleceği Üzerinden Türk Televizyonculuğunu Anlamak’ konulu konferansının açılışında yaptığı konuşmada, televizyon programlarının Türkiye’nin hızlı gelişen gücüne katkıda bulunduğunu söyledi.

Komşu ülkelerde çok sayıda Türk televizyon programlarının izlendiğini belirten Domenach, televizyonun aynı zamanda ekonomik bir sektör olduğunu vurguladı.

Televizyon izlenme oranlarına değinen Domenach, Türkiye’de izleyicilerin günde ortalama 5 saat televizyon izlediğini ifade etti. Televizyonun, tarih olarak eski bir medya aracı olduğunu dile getiren Domenach, sektörün geçen zaman içerisinde çok önemli teknolojik gelişmeler gördüğünü sözlerine ekledi.

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilruba Çabaltaş Ürper de Türkiye’de sinema kapsamındaki yapımların aynı zamanda televizyon endüstrisi ile kültür endüstrisini beslediğini söyledi.

Bu doğrultuda düzenledikleri konferansın, aynı zamanda bir açılım niteliğinde olduğunu belirten Ürper, televizyonun Türkiye toplumunu anlamakta önemli etkenler arasında yer aldığını kaydetti.

Ürper, konferansın Fransız Türk akademisyenler arasında disiplinlerarası işbirliğine hizmet edeceğini, zengin içeriğiyle alana önemli katkı yapacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından, ‘Televizyonun ekonomi politiği, sektörün toplum ve iktidarla ilişkilerinin değerlendirilmesi’ konulu panel gerçekleştirildi.