@ubuget

Türkiye'deki ikinci incir vak'ası: İlyas Yalçıntaş

Türkiye'deki ikinci incir vak'ası: İlyas Yalçıntaş
Türkiye'deki ikinci incir vak'ası: İlyas Yalçıntaş
İsminin pop yıldızını andırdığını söylemek zor, ama İlyas Yalçıntaş, Halil Sezai'den sonra Türkiye'deki ikinci incir fırtınasının müsebbibi gibi görünüyor.
Haber: ÜMİT BUGET - umit.buget@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- İsmi bir pop yıldızını çok andırdığını söylemek zor belki de adını hiç duymadınız ama şarkıya muhakkak denk gelmişsinizdir. Halil Sezai’nin ‘reçel’ mevzusundan sonra Türkiye ’nin ikinci incir vak’ası o. Radyoların favorisi İlyas Yalçıntaş’ın sene başında çıkan Enbe Orkestrası albümünde yer aldığı iki parçadan biri İncir ama Bodrumlu şarkıcının hikâyesi biraz daha geriye dayanıyor.

İLYAS YALÇINTAŞ X FACTOR SAHNESİNDE
X Factor-Star Işığı sahnesine elinde gitarıyla ilk çıktığında hangi şarkıyı söyleyeceği sorulunca ‘İncir diye bir şarkı, arkadaşlarımın şarkısını söyleyeceğim’ diyor. Armağan Çağlayan bilinmeyen bir şarkının dezavantajlarını anlatınca şarkıya güvendiğini söylüyor Yalçıntaş. Çağlayan ‘Star dediğiniz risk alır diyorsunuz yani’ deyince ‘evet almalı’ diyerek tebessüm ediyor. Ve şarkıya başlar başlamaz hem jüri masası hem salon toz duman. Ziynet Sali şarkıyı beğendikten ve gözleri dolduktan hemen sonra piyasa gerçeklerini hatırlayınca ‘Bu şarkı benim’ diyor.

DÖRT JÜRİYİ DE HAYRAN BIRAKTI
İlyas şarkısını bitirdiğinde meseleyi müzik yarışmalarımızın alamet-i farikası ‘Hangimiz Ahmet Kaya’nın ve Sezen Aksu’nun şarkılarını daha iyi söylüyoruz’ denemelerinden bir adım öteye taşımış oluyor. Emre Aydın ‘Ben söylesem dinleyiciye duyguyu bu kadar geçiremezdim’ şarkıyı diyerek Yalçıntaş’ın vokal performansını övüyor. Armağan Çağlayan da ‘risk almak bazen iyidir’,’ bir kasa dolusu incir çekirdeği dolusu evet’ diyerek uğurluyor genç adamı.

O SES’İN DÖRT SEZONDA YAPAMADIĞINI DÖRT HAFTADA YAPTILAR
Bazen insanın hayatında o anlar vardır. İlyas’ınki de bu. X Factor reyting düşüklüğü gerekçesiyle şubatta başladığı ekran macerasına martta ara veriyor. Daha sonra jüri değiştirerek yola devam etmeye çalışılıyor ama o da işe yaramıyor ve tümden yayından kalkıyor. Aslında İlyas Yalçıntaş için o anda da bitse de çok fark etmeyecek! O sesini, şarkısını duyurmuş bir kere. Yalçıntaş bu performansı kişisel tarihine altın harflerle yazdırırken ‘Star Işığı’ da O Ses Türkiye’nin dört sezonda yapamadığını dört hafta yapmanın kendi müziklerini yapmaya çalışan genç insanları dinleyiciyle buluşturmanın gururunu iliştiriyor yakasına.

DİJİTİAL PLATFORMDA 12 MİLYONDAN FAZLA İZLENMİŞ
İncir’in yarışma kaydı dijital platformda 6 milyondan fazla izlemiş şarkının Enbe Orkestrası albümündeki  performansı ise 12 milyondan fazla. Aynı albümde Büşra Periz’le düeti Olmazsa Olmazımsın da var. Şarkıcı ENBE Orkestrası ile yollarının kesişmesini: Ben daha önce “İncir”le “X Factor Star Işığı” yarışmasına katılmıştım, şarkı çok beğenilmişti. O yarışmanın ardından Samsun Demir beni Behzat Bey’le bir araya getirdi. ENBE’nin albümünde iki şarkıyla yer aldım’ sözleriyle anlatıyor.


İlyas Yalçıntaş’ın solo albümünü çıkaracağı da gelen haberler arasında. Ama halihazırda dillere dolanan şarkısının etkisi bu yaz ‘incirler olana kadar’ devam edeceğe benziyor....