Türkiye'nin eğlence röntgeni

Türkiye'nin eğlence röntgeni
Türkiye'nin eğlence röntgeni
Bahçeşehir Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma Türkiye'nin eğlence röntgenini ortaya çıkardı. Buna göre eğlence trendlerini ağırlıklı olarak jet sosyete, üst gelir grubu, kentli burjuvazi ve gençlik belirliyor. Muhafazakarların eğlence hayatına katılımı da artıyor.

Yeni ‘alkol yasaklarını’ içeren yasa tasarısının Çankaya Köşkü’ne sunulduğu ve eğlence sektörü odaklı tartışmaların yükseldiği şu günlerde yayımlanan bir araştırma dikkatleri üzerine çekiyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Kreatif Endüstriler Merkezi’nin gerçekleştirdiği, Türkiye ’deki eğlence sektörünün ilk 'trend' araştırması tamamlandı. Araştırmanın sonuçları, Türkiye’de kimlerin, nasıl eğlendiğini, dünyada ve Türkiye’de yeni trendlerin ne olduğunu, eğlence biçimindeki değişimi, İstanbul ’da hangi semtlerin revaçta olduğunu, İstanbul dışında nasıl bir eğlence hayatı olduğunu gösteriyor.

Araştırmayı gerçekleştiren Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı ve BAÜ Kreatif Endüstriler Merkezi Direktörü Haluk Gürgen’e göre; Türkiye’de her sosyo-ekonomik gelir ve statü grubundan, her etnik, dinsel, bölgesel ve cinsel tercih arka yapısından insan eğleniyor.

En üstte jet sosyete var!

Bu araştırmaya göre ‘Jet-Set’ tabir edilen ve en üst gelire sahip kişiler. Bunların kimileri elbette magazin programlarına da konu olan ‘celebrity’ statüsündeki insanları da içeriyor.

Yine üst gelir grubundan, ancak bu grubun daha ortalarında yer alan, dünyası mensupları. Bu grup, daha ‘alafranga’ / Batılı eğlence tarzlarını izliyor, küresel tatlara daha açık olan kişilerden oluşuyor.

Yine üst gelir grubundan, ancak daha 'alaturka' tabir edilecek, daha yerel-geleneksel denebilecek eğlence tercihlerine sahip olanlar.

Üst-orta sınıfın çeşitli kademelerinde bulunan, finans-bankacılık gibi sektörlerde ya da medya, reklamcılık, sanat gibi yaratıcı endüstrilerde çalışan gruplar. Bu kişiler de küresel tatlara açık ve eğlence trendleri belirlemede oldukça etkili.

Gençlik kategorisi genişledi

Orta sınıfta bulunan, gelir düzeyi daha düşük olmakla birlikte, 'bohem-burjuva' tabir edilen yaşam tarzlarıyla eğlence trendlerini belirlemede etkili gruplar. Bunlar hem 'kentli-burjuva' tarzlara sahipler ama daha eleştirel bir tavır alarak “bohem” bir duruştalar.

Öte yandan dünyada olduğu gibi Türkiye’de gençlik kategorisi genişledi. Hem öğrenci gençlik, hem de çalışma hayatına erken katılanlar, genç kategorisini genişleterek çeşitlendirdi. Vakıf üniversitelerinin artmasıyla da harcama kapasitesi daha yüksek bir gençlik kesimi daha çok eğlence hayatında katıldı.

Araştırmaya göre nuhafazakârların da eğlence sektörüne katılımı artıyor. İslami duyarlılıkları yüksek, ama artık dünyeviliğe (sekülerliğe) daha açık, tüketimden kaçmayan ve modern yaşam tarzlarına yaklaşan gruplar artık daha çok eğlence hayatında yer alıyor.

Son olarak araştırmada kendi eğlence tarzlarını yaratan etnik-dinsel gruplar da söz konusu: Örneğin Kürtler, Aleviler…

İstanbul'da eğlencenin adresi: Avrupa Yakası

Çalışmaya göre Galata-Karaköy-Tünel üçgeni çok ön plana çıkan bir eğlence aksını oluşturuyor. Zira son dönemde Karaköy’de çok ilginç, inovatif ve çekici mekânlar açıldı.

Araştırmanın ortaya koyduğu bir öngörü de şu: Galataport- Salıpazarı projesinin ilerlemesiyle, Karaköy-Kabataş hattına kadar bu eğilimin yayılması beklenebilir. Hatta bu nedenle, Dolmabahçe-Maçka hattının Nişantaşı-Teşvikiye’de tarihsel olarak zaten güçlü olan eğlence odağına bağlanacağını da öngörmek çok zor değil.

Anadolu yakasında ise eğlence sektörünün ayağında Kadıköy Çarşı ile Bağdat Caddesi aksları mevcut.

Beyoğlu ise her zamanki önemini koruyor ve Talimhane Projesi’nden sonra Tarlabaşı projesi de Beyoğlu’nu çok genişletecekmiş gibi gözüküyor.

İki köprü arasında kalan Boğaz’ın iki yakasındaki bölümün de şimdikinden daha da ön plana çıkması çok muhtemel…

Bakırköy-Florya hattının daha da genişleyip yayılması mümkün…

'Kafe Şanzelize' kültürü genişliyor

Sosyo-ekonomik gelir anlamında daha “peripheral” yani “çevre” özellikleri gösteren diğer semtlerde çok ilginç ve yerel mekânlar açılıyor. Lise gençliğine yönelik ve gündüzleri akşama dek açık dans kulüpleri, türkü barlar gibi oluşumları Gaziosmanpaşa gibi semtlerde görülüyor.

Nargile kafeler ise hemen her semtte mevcut ve alkol kullanmayan daha muhafazakâr müşteriye önemli sosyalleşme/ eğlenme imkânları sunuyor.