Türkiye'nin en havadar kafesi

Türkiye'nin en havadar kafesi
Türkiye'nin en havadar kafesi

Havadar, kentteki bisiklet yollarının tanıtımını da yapacak.

Türkiye'nin ilk 'bisiklet kafe'sine Havadar ismi verildi. 16 kişinin pedallara basarak hareket ettirdiği kafe, Bursa sokaklarında dolaşıyor.

Bursa merkez Nilüfer Belediyesi’nin Almanya’dan ithal ettiği bisiklet kafe’ye sosyal medyadaki oylama sonucu ‘Havadar’ adı verildi. İsmi öneren Gülşah Şahin Aladağ’a bisiklet hediye edildi. 

16 kafe müşterisinin pedallara asılmasıyla hareket eden ve Türkiye ’de tek olan 16 kişilik bisiklet Nilüfer’in cadde ve sokaklarında eğlenceli seferlerini sürdürürken sosyal medyada bu araca isim bulmak için yarışma düzenlendi. ‘Bisiklet kafe’ olarak tasarlanan aracın ismi için sosyal medyadan gelen öneriler oylandı. Nilüferlilerin oyları sonucunda ‘Havadar’ ismi en çok oyu aldı.

'BİSİKLET YOLLARI YAPIYORUZ'


Sunduğu öneri ile aracın isim sahibi olan Aladağ, kazandığı bisiklet ödülünü Nilüfer Belediye Başkanı CHP ’li Mustafa Bozbey’den aldı. Aladağ’ı kutlayan Bozbey, Nilüferliler’i, sürücülerine yemek yerken merkez ilçe caddelerinde gezinti yapma olanağı sağlayan bu çevreci aracı kullanmaya davet etti. Bozbey, “Nilüfer’de yaptığımız bisiklet yolları ile yıllardır dünyanın en çevreci aracı olan bisikletin kullanımını arttırmayı hedefliyoruz, ‘Havadar’ın da bu çabamıza katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.
‘Havadar’ın isim sahibi Gülşah Şahin Aladağ ise, “Böylesine ilginç ve anlamlı bir araca isim verdiğim için çok mutlu oldum. Umarım önümüzdeki günlerde ‘Havadar’ın benzerlerinin sayısı da insanlarda bisiklet kullanma alışkanlığı da artar” diye konuştu. (BURSA/DHA)

.