Türkiye'nin en sevilen kaynanasına veda

Türkiye'nin en sevilen kaynanasına veda
Türkiye'nin en sevilen kaynanasına veda
TRT'de 14 yıl kesintisiz ekrana gelen 'Kaynanalar' dizisinin hafızalarda yer edinen Nuriye Kantar'ı Leman Çıdamlı, 80 yaşında hayata veda etti.

Türk televizyon tarihinin ilk unutulmaz dizilerinden ‘Kaynanalar’daki Nuriye Kantar (Nuri Kantar’ın deyişiyle Nöriye) rolüyle belleklerde yer eden oyuncu Leman Çıdamlı, dün hayata veda etti. Yaklaşık altı aydır akciğer kanseri tedavisi gören Çıdamlı, 80 yaşındaydı. İki hafta önce babası Necat Çıdamlı’yı kaybeden Leman Çıdamlı’nın oyuncu kızı Ayşegül Çıdamlı, annesinin vefatını Twitter ’dan “Maaalesef annemi de kaybettim” sözleriyle duyurdu. Leman Çıdamlı’nın cenazesi bugün öğle vakti Maltepe Merkez Camiii’nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.
1932 yılında doğan Leman Çıdamlı, 1974’te sinema filmi çekilen ve 1975’ten itibaren ise televizyon dizisi olarak TRT’de ekrana gelen ‘Kaynanalar’ın yanı sıra ‘Perihan Abla’ (1986), ‘Mahallenin Muhtarları’ (1992), ‘Gülşen Abi’ (1994), ‘Yasemince’ (1997), ‘Büyükannenin Konağı’ (2003), ‘Cennet Mahallesi’ (2004), ‘Sen Ne Dilersen’ (2005) ve son olarak ‘Adını Feriha Koydum’ (2011) gibi popüler dizilerde de rol almıştı. Ancak Çıdamlı, ‘Nuriye Kantar’ tiplemesiyle öyle bütünleşmişti ki, Haziran 2002’de Tekin Akmansoy’un eşi Meral Akmansoy vefat ettiğinde, bazı gazeteler Leman Çıdamlı’nın fotoğrafını kullanmıştı.
TRT’de 15 yıl boyunca
kesintisiz ekrana gelen komedi dizisi ‘Kaynanalar’, biri kent kökenli, diğeri sonradan görme iki akraba ailenin tatlı çekişmelerini, benzerlik ve farklılıklarını anlatıyordu. ‘Kaynanalar’ın TRT’de yayımlandığı dönemlerde Nöri Kantar, karısı Nöriye, Tijen, Döndü gibi tiplemeler izleyicilerde tiryakilik yaratmıştı. Tekin Akmansoy, bir söyleşisinde ne zaman sokağa çıksa kendisine Nuri Kantar diye seslenildiğini söylüyordu. Aynı şekilde Leman Çıdamlı’ya Nöriye, Sevda Aydan’a da Tijen deniyordu. ‘Kaynanalar’ TRT’de sona erdikten 11 yıl sonra 1997’de Kanal D için yeniden çekilmiş ve yeni ‘Kaynanalar’ı, TRT döneminde Nuri Kantar’ın torunu rolündeki Tekin Akmansoy’un kızı Arzu Akmansoy yönetmişti.