Türkiye'nin 'gerçek' indie grubu

Türkiye'nin 'gerçek'  indie grubu
Türkiye'nin 'gerçek'  indie grubu
Türkiye'den çıkan, gerçek indie sound'unu yakalamış gruplardan The Away Days, üç şarkıdan oluşan ilk EP'leri 'How did it all Start'ı yayımladı. 19 Ekim'de Ghetto'dalar
Haber: SELİN DAMAR / Arşivi

The Away Days, son zamanlarda Türkiye ’den çıkan, gerçek indie sound’unu yakalamış en heyecan verici gruplardan biri. Kısa süre önce başında ‘How did it all Start’ adlı ilk EP’sini (mini albüm) yayımlayan grup Oğuzcan Özen, Berk Tekelioğlu, Sezer Koç ve Burak Serter’den oluşuyor.
The Away Days’i ilk dinlediğinizde Türkiye’den bir grup olduğunu anlamanız zor. Yaptıkları müziğin İngilizce olması yanında, ticari bir formül izlememiş olmaları en dikkat çekici özellikleri. Ağdalı vokaller, cayır cayır gitarlar ve sık duyduğumuz ‘alaturka’ rifleri bir kenara bırakıp ‘zamanın’ indie sound’unun peşine gitmişler tam anlamıyla. Sakin vokaller, akılda kalıcı ve daha ‘önde’ hissettiğimiz gitar rifleri dikkati çekiyor öncelikle. Yaptıkları müzik, sade altyapısına rağmen eğlenceli ve dinamik...

‘Neden?’
Vokal ve gitarda duyduğumuz Oğuzcan Özen, yeni çıkan EP’nin isminden bahsederken “Her şey nasıl başladı?” sorusunun herkes için hep merak konusu olduğunu söylüyor. Etrafımızdaki şeylerin ‘neden’ oluştuğuna dair cevap aramaktansa, daha bilimsel ve mantık çerçevesinde düşünme yoluna gittiklerini anlatıyor. Aynı zamanda ileride, grubun bu günlere bakıp kendi müzikleri için de aynı soruyu sormasına imkan tanıyacak bir isim bu. ‘How did it all Start’, üç parçadan oluşuyor. EP’nin açılışını, geçen sene belki de birçoklarımızın The Away Days’i tanımasına vesile olan ve ilk dinleyişte akılda kalacak rif ve melodisiyle ‘Dressing Room’ yapıyor. ‘Hands’, iniş çıkışlarıyla daha ‘derin’ bir parça. ‘Dear Blender’, ‘How did it all Start’ın daha düşük tempolu ama içinde grubun enerjisini barındıran bir başka parçası. Şarkıların sözlerine bakınca iki insan arasında geçen duyguları anlatıyor gibi gözükseler de aslında daha ‘geniş boyutlarda’ durumlardan bahsedildiğini öğreniyoruz gruptan.
The Away Days, önümüzdeki yıl için İngiltere’de turne planları içerisinde. Ayrıca İstanbul , İzmir , Eskişehir ve Ankara gibi şehirlerde de konserler verecekler. 19 Ekim’de Ghetto’da dinleme şansınız olduğunu da ekleyelim.