Türkiye'nin ilk kadın piyanistiydi

Türkiye'nin ilk kadın piyanistiydi
Türkiye'nin ilk kadın piyanistiydi

Verda Ün, İstanbul Belediye Konservatuvarı nda yüzlerce piyanist yetiştirmişti.

Cumhuriyet döneminin ünlü piyano hocalarından, besteci Ekrem Zeki Ün'ün eşi Verda Ün, 91 yaşında öldü
Haber: Arzu Haksun Güvenilir / Arşivi

İstiklal Marşı bestesinin telif hakkı haberleri basının gündemindeydi... Marşın telif hakkı, bestecisi Osman Zeki Üngör’ün torununa aitti. Söz konusu telif istenecek mi, istenmeyecek miydi? İstiklal Marşı’nın tek vârisi torun Nevin Hanım’ın evine bu konuyu görüşmek için gitmiştim. Kapının zilini çaldıktan sonra bekledim. Evde kimse olmadığını düşünüp tam geri adım atmak üzereydim ki, içeriden kapıya doğru gelen bir baston sesi duydum... Kapı yavaşça açıldı. Işıltılı gözler ve merakla yüzüme bakan, 91 yaşındaki Verda Hanım’dı kapıyı açan.... Türkiye ’nin ilk kadın piyano eğitmeni, Cumhuriyet döneminin tanınmış bestecilerinden Ekrem Zeki Ün’ün eşi Verda Ün.
O anda asıl meseleyi unutup, tarihe tanıklık eden bu insanla konuşmak için can attım. İçeri buyur etti beni, büyük bir merakla salondaki koltuğa oturdum. Karşımda büyük kuyruklu bir piyano vardı. Bastonundan aldığı destekle piyanonun hemen yanına oturdu. Ve yüzünde hafif bir tebessümle; “Bu piyano bir parçam oldu yaşamım boyunca, kimi zaman kızımı ihmal ettim, kimi zaman hayatı...” dedi.
Kızını ihmal ettiği hissine kapılmış olabilir belki ama, gerçekler pek de öyle değil. Kızı Nevin Ünor İngiltere’de başarılı bir tıp doktoru. Eşine destek olmuş hep, yurdun çeşitli yerlerinde verdiği konserlerde ona piyanosuyla eşlik edermiş. Annesi Maltalı, babası İstanbullu bir banker. Verda Ün, üç erkek kardeşten sonra evin en küçüğü. Müziği keman çalan annesi ve piyano çalan teyzesinden öğrenmiş. Dönemin en ünlü müzik eğitimcisi Adinolfi ile çalışmış. Verda Ün, küçük yaşlarından bugüne, 90 yıllık İstanbul’daki klasik müzik geçmişinin de tanığı olmuş. İstiklal Marşı’nın bestecisi Osman Zeki Üngör’ün oğlu, genç kemancı Ekrem Zeki Ün ile tanıştığında 18 yaşındaymış. O günü unutamıyor Verda Hanım; “Babam tanımıştı Ekrem’i, anneme anlatmış. Sonra onunla çalmaya başladım, kısa bir süre sonra da evlendik. Moda’da huzur bulurduk. Her sabah denize girerdik. Ekrem de ben de yüzmeyi çok severdik...” Bunları söylerken, Moda’daki evinin penceresinden denize dalıyor Verda Hanım’ın gözleri derin derin. Kimbilir nelere şahit olmuş, neler yaşamıştır bu evde, bu semtte... 

Gülsin Onay’ın hocası
Verda Ün’ün İstanbul Belediye Konservatvuarı’nda emeği çok. Uzun yıllar öğretmenlik yapmış. Binlerce öğrenci yetiştirmiş. Mehru Ensari, Pınar Yılancıoğlu, Bedii Aran, Gülsin Onay, sadece birkaçı. Verda Ün, geçen hafta hayatını kaybetti ve cumartesi günü, ömrünü verdiği İstanbul Konservatuvarı’nda düzenlenen bir törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.