Türkiye'yi anlamak için 300 kupür

Türkiye'yi anlamak için 300 kupür
Türkiye'yi anlamak için 300 kupür
1929 yılından başlayarak 2000'li yıllara kadar yaklaşık 300 kupürden oluşan "Geçmişten Bize Kalan Gerçek İzler" Sergisi 17 Aralık'ta açıldı.Sergi 17 Haziran'a kadar Medya Takip Merkezi ofisinde ziyaret edilebilir.

RADİKAL- 1929 yılından başlayarak 2000’li yıllara kadar yaklaşık 300 kupürden oluşan “Geçmişten Bize Kalan Gerçek İzler” Sergisi 17 Aralık’ta açıldı. Sergi 17 Haziran’a kadar Medya Takip Merkezi ofisinde ziyaret edilebilir.

Kişilere, olaylara, tarihlere bağlı bir geçmişi herkes hatırlar. Peki geçmişin bizde bıraktığı duyguları? Medya Takip Merkezi, Türkiye’yi anlamak isteyen herkesi, geçmişe dair duygularını hatırlamaya davet ediyor.

Türkiye’yi Anlamak İçin Görmeniz Gereken 300 Kupür
Latin harfleriyle ilk Türkçe gazetelerin yeni yayınlanmaya başladığı 1929 yılından, 2000’li yıllara kadar, yaklaşık 300 kupürden oluşan sergi Medya Takip Merkezi’nin Geçmiş Gazete ile ortak arşivinden yararlanılarak oluşturuldu. Yüzbinlerce kupür arasından 2 ay süren bir çalışmayla seçilen kupürler geçmişin dokusunu yansıtan tasarımlarla hazırlandı. Kupürler “tarihte bugün” ya da “tarihin önemli olayları” gibi bir sıralama veya benzeri bir kronoloji ile değil, nostalji ile hatırlanan bir geçmiş ve o geçmişin gerçek izlerini yansıtan bir bakış açısıyla seçildi.

Sergide Ne Göreceksiniz?
6 ay boyunca açık olacak sergi, gazetelerin Türkiye’nin sosyal durumunu aktarma şeklini ortaya koyuyor. Aşk, nefret, siyaset, magazin, sevinç, üzüntü, mutluluk gibi kavramların toplumda yarattığı duyguların yıllar geçtikçe nasıl değiştiğini, ne tür izler bıraktığını, dilimizi, yaşantımızı hangi şekilde etkilediğini ön plana çıkarıyor.

Sergi Nasıl Gezilmeli?
Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı hem de ev sahipliği yaptığı sergi, Türkiye yakın tarihini tek bakışta anlayabilme imkânı veriyor. Sergiyi gezerken ilk turda sadece manşetlere bakmak, Türkiye duygusal tarihini panoramik bir şekilde görmenizi; ikinci turda ise haberlerin detaylarını okuyarak, bu tarihin sosyal ve kültürel hayatımıza nasıl yansıdığını anlamanızı sağlıyor.

Sergi Tarihleri: 17 Aralık 2015-17 Haziran 2016