Türkler duvarın altında mı kaldı?

Almanya'nın Berlin eyaletinin göç ve uyum sorumlusu Günter Piening, Berlin Duvarı'nın yıkılmasının mağdurlarının, kentte yaşayan Türkler olduğunu söyledi

BERLİN - Almanya’da Berlin Türk Cemaati (TGB) tarafından Türkevi’nde düzenlenen toplantıda, göçmenler üstüne yapılan ve Türklerin topluma en az uyum sağlayan halk grubu olduğunu gösteren iki araştırmanın sonuçları değerlendirildi. Değerlendirmeyi yapan Berlin eyaletinin göç ve uyum sorumlusu Günter Piening, Berlin Duvarı’nın yıkılmasının mağdurlarının, kentteki Türkler olduğunu söyledi.
İki Almanya’nın birleşmesi öncesinde çalışmak amacıyla ülkeye gelen vasıfsız Türk işçilerinin, birleşmeden sonra eski Doğu Almanya’dan vasıfsız vatandaşların varlığı yüzünden büyük ölçüde işsiz kaldığına dikkati çeken Piening, “Türkler, Batı Almanya’da daha önceleri vasıfsız işçi olarak parası fazla olmayan işlerde çalışıyorlardı. Birleşmeden sonra çoğu işsiz kaldı. Bu sorun çok geç fark edildi. Araştırmalar bunları göz önünde bulundurmuyor ve Türkler başarısız deniliyor” dedi.
Araştırmalarda, Almanya’da genel olarak Türkler arasında işsizliğin çok fazla olduğunun ve eğitim düzeyinin diğer göçmen gruplarına göre daha düşük bulunduğunun belirtildiğini, ancak özellikle Berlin’de yaşayan Türklerin eğitim seviyelerinin daha yüksek olduğunu kaydeden Piening, “Bence Türk toplumu en aktif ve en iyi örgütlenmiş göçmen grubu, ancak bu nedenle de daha fazla göze batıyor” diye konuştu. 

Çifte vatandaşlık sorunu...
Piening, kendi dairesinin hazırladığı bir araştırmada Türkler başta olmak üzere tüm göçmenlerde büyük potansiyel bulunduğunu tespit ettiklerini ve bu potansiyelin değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Piening, çifte vatandaşlıkla ilgili bir soru üzerine, bunu desteklediklerini ve Almanya’da doğup yetişen gençlerin 18 yaşından sonra iki vatandaşlıktan birini seçmek zorunda bırakılması uygulamasını yanlış bulduklarını belirtti. Ekonomik krizin Almanya’da yaşayan Türklerin durumunu nasıl etkileyeceği sorusunuysa yanıtsız bırakan Piening, Türklerin yaygın işsizlik sorununu düzeltmek için her türlü çabayı harcadıklarını vurguladı.
TGB Başkanı Bekir Yılmaz da, Türklerin Alman toplumuna en az uyum sağlayan halk olduğu şeklindeki araştırma sonuçlarını kabul edemeyeceklerini belirterek, çok başarılı Türk örneklerinin bulunduğunu, yaklaşık 70 bin Türk işletmesinin her yıl toplam 40 milyar avro ciro yaptığını söyledi.  (aa)