Turner'ın bu yılki galibi Fransız

Turner'ın bu yılki galibi Fransız
Turner'ın bu yılki galibi Fransız
İngiltere'nin en prestijli çağdaş sanat ödülü Turner Prize'ı bu yıl Fransız enstalasyon sanatçısı Laure Prouvost kazandı.

Çağdaş sanatın en göz önünde olan ve sanat dünyası dışında da büyük bilinirliğe sahip ödülü Turner Prize’ın bu yılki sahibi Fransız sanatçı Laure Provost. Her yıl Birleşik Krallık’ta doğup büyümüş ya da orada yaşayan sanatçıların son 12 ayındaki üretimlerinin değerlendirildiği Turner ödülü, bu sene 29’uncu kez verildi. İlk kez İngiltere sınırları dışında Birleşik Krallık’ın kültür başkenti seçilen Kuzey İrlanda şehri Londonderry’de verilen ödülü sahibine, oyuncu Saoirse Ronan takdim etti.
 
Bu ödülü almayı hiç beklemediğini söyleyen Provost, “Hayatımın yarısını burada geçirdim. Beni, bir Fransızı evlat edindiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum, Birleşik Krallık tarafından evlat edinilmişim gibi hissediyorum” dedi. Provost, 40 bin dolarlık ödülü, bir sanatçının, üretimi üzerindeki kontrolsüzlüğünü işlediği ‘Wantee’ başlıklı videosuyla kazandı. Turner’ın bu seneki diğer adayları ise Tino Sehgal’in, ufak miktarlarda para verilen ziyaretçilerin pazar ekonomosi üzerine konuşmaya teşvik edildiği ‘This is Exchange / Takas Budur’ işi, David Shrigley’nin göz kırpıp işeyen insansı dev robotu ‘Life Model’ ve ödüle aday ilk siyah kadın olan Gana asıllı Lynette Yiadom-Boakye’nin portreleriydi. Ödüle aday işler, Kuzey İrlanda’da Kanlı Pazar sırasında sivil eylemcilere ateş açan Britanyalı askerlerin konumlandığı Ebbrington Kışlası’nda sergileniyor.


  ETİKETLER:

  İngiltere

  ,

  Aday

  ,

  sanat

  ,

  Kadın

  ,

  Pazar

  ,

  Para

  ,

  sivil

  ,

  kültür

  ,

  kuzey