'Turneye çıkacağıma ölsem daha iyi!'

'Turneye çıkacağıma ölsem daha iyi!'
'Turneye çıkacağıma ölsem daha iyi!'

Filipinler?deki Cebu cezaevi mahkûmlarının ?Thriller? performansı internette rekor kırdı. Eski dadı Rwaramba konuşuyor. Time dergisi Michael Jackson?ın ardından özel bir sayı hazırladı. FOTOĞRAF: REUTERS FOTOĞRAF: REUTERS

Her ünlünün ölümünde olduğu gibi Michael Jackson'ın ardından da iddialar sökün etti. Sözcüsü, hazırlanmakta olduğu konserler için yoğun baskı hissedip 'Ölsem daha iyiydi' dediğini söyledi, çocukların eski dadısı 'Aksi biriydi' dedi

LOS ANGELES - Yaşamını yitiren pop yıldızı Michael Jackson’ın ailesi, otopsi yapılarak kendilerine teslim edilen cesede ikinci kez otopsi yapılmasını istiyor. ABD’deki insan hakları savunucularından politikacı ve papaz Jesse Jackson, son iki gündür Michael Jackson’ın ailesiyle birlikte olduğunu ve ailenin bu konudaki isteğini de bu sırada kendisine ilettiğini söyledi.
Ünlü pop yıldızının ölümü konusunda halen yanıtlanmamış sorular bulunduğunu belirten Jackson, bu sorular arasında yıldızın ölümü sırasında yanında olan özel kardiyoluğunun rolünün ne olduğunun da bulunduğunu açıkladı.
İlk otopsiden sonra kesin sonuçların gelmesi için dört-altı hafta sürecek kimi test sonuçlarının beklenmesi gerektiği açıklanmıştı. Los Angeles polisi, birçok kişi tarafından sanatçıya acil müdahale gerektiği anda yetersiz kalmakla suçlanan Jackson’ın kardiyoloğunu sorguladı. Üç saat süren sorgulamadan, Dr. Conrad Murray’in sanatçının hayatta kalması için elinden geleni yaptığı sonucu çıktı. 

‘Sesimden utanıyorum’
Sözcü Miranda Sevcik, dedektiflerin ellerinde doktoru suçlamak için bir kanıt olmadığını söylediğini açıkladı. Dr. Murray, Michael Jackson son nefesini verirken  yanındaydı ve ona en son müdahaleyi yapan kişi de oydu. Sanatçıyla birlikte hastaneye de giden ve dört saat boyunca onunla kalan doktora ‘işbirliğinden’ dolayı teşekkür eden dedektifler, doktorla ilgili suçlama dosyasının kapandığını açıkladı.
Sanatçının ailesiyse şimdi ona ilaç veren kliniği suçluyor. Jackson’ın iki hafta önce yeni ilaçlar almaya başladığını iddia eden aile, sanatçının ölümünde doktorların ihmali olduğunu düşünüyor.
Bu arada, Jackson’ın turne öncesi aşırı gergin olduğu ve “Ölsem daha iyi” dediği de öğrenildi. Resmi sözcüsü Dr. Tohme Tohme, Jackson’ın çok gergin olduğunu, sürekli ölümden söz ettiğini anlattı. Dans etme ve şarkı söyleme performansını beğenmeyen ve sürekli “Bu turneye çıkacağıma ölsem daha iyi” diyen Jackson, 2 Haziran’da sözcüsünü arayıp, “Ölmek istiyorum, sesimden ve görüntümden utanıyorum” demiş.
Sanatçının 20 yıllık arkadaşı ayurveda uzmanı Deepak Chopra da Jackson’ın yeni bir şarkı üzerinde çalıştığını, şarkının iklim değişikliğiyle ilgili olduğunu söyledi. Chopra, “Beni arayıp çok mutlu olduğunu, şarkının sözlerini bitirdiğini söyledi” dedi. Tamamlanmamış şarkının bitirilip piyasaya sürülmesi de gündemde.
Şarkıcı Beyonce de Jackson için bir mektup yazdı. Sony Müzik aracılığıyla gönderdiği mektubunda Beyonce, “Korkunç bir gün. Müzik tarihini ve müziği onun kadar etkileyen başka bir şarkıcı olmamıştır. Bir büyüsü vardı. Hepimizin olmaya çalıştığı şeyi olmayı başardı. Kral olarak kalmaya devam edecek. Hayat ne kadar nefes aldığınız değildir, kaç kere nefesinizin kesildiğidir. Sanatını görmüş, hissetmiş bir nesil olarak Michael Jackson sihrini canlı izleme fırsatı bulduğum için onurluyum. Seni seviyorum Michael” dedi.

‘Thriller’ yine rekor kırdı
Jackson hayranları tüm dünyada onun için gözyaşı döküp şarkılarını bir ağızdan söylerken ilginç bir gösteri de Filipinler’den geldi. Ülkenin en büyük ikinci kenti olan Cebu’daki cezaevinden 1400 mahkûm, sanatçının anısına Jackson’ın ‘Thriller’ performansını canlandırdı. Turistlerse performansı izlemek için cezaevine akın etti. Mahkûmların turuncu renkli cezaevi üniformalarıyla sergiledikleri dört dakikalık performans, YouTube’da 23 milyondan fazla tıklanarak küresel bir üne kavuştu.
Efsanenin 50 yaşındaki ani ölümü, mahkûmları derinden etkilemiş. Cezaevi yetkilisi, mahkûmların ‘Thriller’ dansında Michael Jackson’ı canlandıran, uyuşturucu madde satıcılığı suçuyla yatmakta olan Crisanto Niere’nin ‘idolün ölümünden dolayı üzgün olduğunu ama performansının bundan etkilenmeyeceğini’ söyledi. Cebu cezaevi yetkilileri dansı, fiziksel ve ruhsal rehabilitasyon amacıyla kullanmaya başlamıştı.

‘Annesi paraları sordu’
Ölümünden sonra Jackson’ın bilinmeyen yönleri hakkında konuşmaya başlayanlar arasına sanatçının çocuklarının bakıcısı da katıldı. Jackson’ın hayli ‘huysuz ve aksi biri’ olduğunu söyleyen dadı Grace Rwaramba, The Times gazetesinden Defne Barak’a konuştu. Paris, Prince ve Blanket adlı üç çocuğa dadılıktan çok ‘annelik’ yaptığını anlatan Rwaramba, “Çocukların her şeyiyle ilgilenirdi. Onlara çok özen gösterir ve benim de göstermemi isterdi” diyor.
Sanatçının öldüğünü Jackson’ın annesi Katherine’den öğrendiğini söyleyen dadı, “Katherine arayıp Michael’ın öldüğünü söyledi. Onun evde para sakladığını, paranın nerede olduğunu bilip bilmediğimi sordu. Çocukların sürekli ağladığını, babalarının öldüğüne inanamadıklarını bir an önce eve dönmemi istediklerini söyledi” diyor.
Jackson’ın son zamanlarda parasız olduğunu söyleyen dadı Rwaramba, “Paris’in nisan ayındaki doğum gününü kutlamak için bile ben harcama yaptım, bütün evi balonlarla süsledim” diye anlatıyor.
Jackson’ın Rwaramba’yla evlendiğine dair dedikodular da çıkmıştı ancak dadı Rwaramba bunu doğrulamıyor, sadece çocuklara annelik yaptığını söylüyor. (The Daily Mail, The Times, afp)