Tuval resmin kalesi

Tuval resmin kalesi
Tuval resmin kalesi
Kitap Fuarı ile birlikte düzenlenen Artist 2012'nin bu yılki teması 'Kentsel Dönüşüm'. Fuara 150 galeri ve yaklaşık bin sanatçı katılıyor.
Haber: MÜGE AKGÜN / Arşivi

31. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ve 22. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı... Kuşkusuz ikisi de kendi alanlarının birer klasiği. Bundan on yıl önce TÜYAP Fuarcılık, Beylikdüzü’ne taşındığında dillendirilen uzaklık sorunu da zaman içinde çözüldü. Bunda kentin batı yakasına doğru genişlemesinin yanı sıra bu yıl konan metrobüs seferlerinin de payı büyük.
Fuarda dijital dünya baş döndürücü bir hızda ilerlerken binlerce kitabın arasında dolaşmak, basılı kitap geleneğinin kolay kolay yok olmayacağını düşünmek insanı rahatlatıyor. Bu yıl ‘Kentsel Dönüşüm’ temasını seçen İstanbul Sanat Fuarı/ Artist 2012 ise her zamanki gibi günümüz tuval resminin kalesi özelliğini koruyor.
12 bin 500 metrekare alanda kurulan fuara yurt içinden ve dışından Akademililer Sanat Merkezi, Ariyel, Cumalı, Evin, Çekirdek, Artist, Eylül, Baraz, Binyıl, George Papazoff, Harmony, Karşı Sanat Çalışmaları, Ürün, Yurt Dünya’nın da aralarında olduğu toplam 150 galeri yaklaşık 1000 sanatçıyla katılmış. Anadolu Güzel Sanatlar Derneği, Direnç Noktası, doğuYORUM, Fi-Gür, Fravürhane, Uzak, Mardin Art, Pipo, Solitarity gibi 30 yakın bağımsız sanat grubunda ise 150 genç ressam ve heykeltraşın yapıtları sergileniyor.
Fuarın gençleri bağımsız gruplarla sınırlı değil. Kültür Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Knidos Akademisi’nin birçok genç sanatçısının yapıtı ilk kez izleyicisiyle buluşuyor.

Polonyalı konuklar

Artist 2012’nin yurtdışı konuklarından biri de Polonyalı çağdaş genç sanatçılar grubu. Sergide Polonyalı genç kuşağın dünya üzerinde son dönemde yaşanan değişimi yorumladıkları yapıtları yer alıyor.
Sanat Fuarı’nın etkinlik alanında ‘Kentsel Dönüşümü’ konu alan birçok söyleşi, açık oturum ve panel de düzenleniyor. 25 Kasım’a dek devam edecek etkinlikler www.facebook.com/ istanbul fuari ve www.twitter.com/SanatFuari üzerinden takip edilebiliyor. Fuarın giriş ücreti 5 lira. Öğrenci, öğretmen ve emeklilerden ise ücret alınmıyor.

 

‘Güzelliğe dönüşmeyen varlığın izi kalmaz’
31. İstanbul Kitap ve Artist 2012’nin onur ödülleri önceki akşam sahiplerine sunuldu. Bu yıl Kitap Fuarı Onur Yazarı Ödülü’nü Gülten Dayıoğlu aldı. Sanatçı Onur Ödülü heykeltıraş Rahmi Aksungur’a; Sanatsever Kurum Onur Ödülü, İstanbul Grafik Tasarım Günleri/Grafist etkinliklerini düzenleyen Mimar Sinan Üniversitesi Tasarım Bölümü’ne; Koleksiyoner Onur Ödülü ise Lucien Arkas’a verildi. Eleştirmen Onur Ödülü’ne değer görülen Zeynep Yasa Yaman ise geceye yetişemedi. Gecenin organizasyonu önceki yıllara oranla çok daha başarılıydı. Geceye damgasını vuran detaylar ise Lucien Arkas’ın “Güzelliğe dönüşmeyen varlığın izi kalmaz” sözü ve ünlü yazar Firuzan’la TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal’ın tangosu oldu...