Tuvaletler mutfaktan çok daha temiz çıktı!

İngiltere'de Hijyen Konseyi sekiz ülkede evlerden alınan örnekleri inceledi. Sonuç: Mutfak musluğu tuvaletteki sifon kolundan çok mikrop taşıyor!

LONDRA - İngiltere’de Hijyen Konseyi, İngiltere, Avustralya, Almanya, Hindistan, Malezya, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve ABD olmak üzere sekiz ülkede evlere girip numuneler topladı. Alınan örneklerin laboratuvar incelemesi yoluyla yapılan araştırmanın sonuçları, milyonlarca evde mutfak musluğunun, tuvaletteki sifon kolundan daha çok mikrop taşıdığını ortaya koydu.
Araştırmada mutfak lavabosunda kullanılan bezlerin yüzde 80’inin de tehlikeli bir ‘bakteri karışımı’ içerdiği görüldü. İnceleme, mutfak musluklarının üçte birinin hijyen koşullarına uymayacak biçimde bakteri taşıdığını, tuvaletlerdeki sifon kollarınınsa yüzde 15’inde böylesi bir durumun söz konusu olduğunu gösterdi.

Mutfak beziyle yayılıyor
Uzmanlar, yüzde 14 oranındaki mutfak musluğunun öldürücü de olabilen kolibasili taşıdığını, bu oranın tuvaletlerdeki sifon kollarındaysa yüzde 6 olarak tespit edildiğini belirtti. Zatürreeye yol açan bakterinin mutfak musluklarının yüzde 8’inde tespit edildiğini söyleyen uzmanlar, mutfak musluklarının beşte birinde de bezlerin kötü kokmasına da yol açan ‘pseudomonas’ adlı bakterinin bulunduğunu kaydetti.
Bütün bu mikropların sık yıkanmayan eller vasıtasıyla yayıldığına işaret eden uzmanlar, gıda zehirlenmesine yol açan ‘campylobacter’ ya da ‘salmonella’ gibi bakterilerinse en çok mutfakta kullanılan bezler aracılığıyla yayıldığına dikkat çekti.

Tuvalet kapı kolu en temiz
Uzmanlar, bakterilerin en kolay yuvalanıp yayıldığı diğer ev eşyaları arasında bebeklerin mama sandalyelerini, doğrama tahtalarını, TV’lerin uzaktan kumanda cihazlarını ve telefonları saydı.
İncelenen evlerin yüzde 75’indeyse uzmanlar sürpriz bir sonuçla karşılaştı: Bu evlerde tuvaletlerin kapı kolları son derece temizdi ve bu sonuç, tuvalet kapı kollarını evlerde bakteri araştırması yapılan en temiz yer haline getirdi.
Hijyen Konseyi yetkilileri, bu sonuçları ‘vahim’ olarak nitelerken, özellikle bütün dünyada domuz gribiyle mücadele edilen şu günlerde, ellerin yıkanması ve evlerdeki belli yüzeylerin sık sık dezenfekte edilmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Eller sık sık yıkanmalı
Hijyen Konseyi Başkanı John Oxford, “Önemli noktaları dezenfekte etmek, bugünlerde her zaman olduğundan çok daha büyük önem taşıyor” dedi.
Herkesin hijyen koşullarına dikkat ederek kendisi ve ailesi için enfeksiyon zincirini kırmasının mümkün olduğunu da belirten Oxford, ellerin sık sık yıkanması gerektiğini hatırlattı. Araştırmayı Dettol adlı temizlik malzemesi üreticisi destekledi. (aa)