Tuzla'da boya fabrikasında yangın

Tuzla'da boya fabrikasında yangın
Tuzla'da boya fabrikasında yangın
Tuzla organize sanayi bölgesinde bulunan bir boya fabrikasında yangın çıktı.

Murat DELİKLİTAŞ 

İSTANBUL - Tuzla Organize Sanayi bölgesinde bulunan bir boya fabrikasında yangın çıktı. Yangın sırasında sık sık patlamalar meydana geliyor. Yangına müdahale için çok sayıda itfaiye ekibi bölgeye sevkedildi. Alevlere havadan da müdahale edileceği belirtiliyor.

Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir boya fabrikasında yangın çıktı. Yangın sırasında sık sık patlamalar olduğu belirtiliyor. Yangına müdahale için çok sayıda itfaiye ekibi bölgeye sevkedildi. İtfaiye ekipleri patlamalar yüzünden yangına müdahale edemedi. Alevler metrelerce yüksekliğe ulaştı. Dumanlar uzak yerlerden bile görüldü. Alevler fabrikanın üstünden ve yakınlarından geçen yüksek gerilim hatlarının da kopmasına neden oldu.

İBB: YANGIN KISMEN KONTROL ALTINA ALINDI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Tuzla'daki fabrika yangınının kısmen kontrol altına alındığını açıkladı. Yapılan açıklamada, "Tuzla Kimya Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi 20 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 32 bin metrekare alana sahip 1 ve 2'şer katlardan oluşan içerisinde ofis katlarının da bulunduğu Kayalar Kimyaya ait Düfa Boya üretim Fabrikası'nda çıkan yangının yayılması önlendi, kısmen kontrol altına alındı" denildi

Açıklama şöyle devam etti:

"İtfaiyeye 10.35 de yapılan ihbarla alarma geçen İstanbul İtfaiyesi Anadolu ve Avrupa yakasındaki grupları kademeli olarak yangın bölgesine sevk etti. Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangın nitro, seliloz ve tiner tanklarının infilak etmesiyle kısa sürede yayılarak tüm fabrikayı sardı. Ardı ardına meydana gelen büyük patlamalar nedeniyleyle itfaiyenin alevlerle mücadelesi güçleşti. İtfaiye ekiplerinin bir kısmı alevlerin kalbine ulaşmaya çalışırken, diğerleri ise yangının yayılmasını önleme için diğer fabrikalar çıvarında tedbirleri alarak söndürme çalışmalarına katıldı. Ancak rüzgarın ve patlamaların etkisiyle alevleri kısa sürede kontrol altına almak mümkün olmadı. Koca Yusuf, 6*6*6 Afet müdahale, Ahtapot, Yengeç tabir edilen yangın söndürme araçlarıyla müdahale edildi. Yangın yayılması tamamen önlenirken, kısmen kontrol altına alınarak söndürme çalışmaları devam ediyor.

OSB, Tuzla, Dudullu, Orhanlı, Kartal, Sultanbeyli, Kurtköy, Ümraniye, Başakşehir, Bakırköy, Kadıköy, Seyrantepe, Şişli, Gaziosmanpaşa, Beşiktaş , Maltepe, Fatih grupları yangın söndürme çalışmalarına katılıyor. İstanbul İtfaiyesi 61 araç, 235 personel alevlerle mücadele ediyor"

(dha)