Tuzla'da boya fabrikasında yangın

Tuzla'da boya fabrikasında yangın
Tuzla'da boya fabrikasında yangın
Tuzla organize sanayi bölgesinde bulunan bir boya fabrikasında yangın çıktı.

Murat DELİKLİTAŞ 

İSTANBUL - Tuzla Organize Sanayi bölgesinde bulunan bir boya fabrikasında yangın çıktı. Yangın sırasında sık sık patlamalar meydana geliyor. Yangına müdahale için çok sayıda itfaiye ekibi bölgeye sevkedildi. Alevlere havadan da müdahale edileceği belirtiliyor.

Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir boya fabrikasında yangın çıktı. Yangın sırasında sık sık patlamalar olduğu belirtiliyor. Yangına müdahale için çok sayıda itfaiye ekibi bölgeye sevkedildi. İtfaiye ekipleri patlamalar yüzünden yangına müdahale edemedi. Alevler metrelerce yüksekliğe ulaştı. Dumanlar uzak yerlerden bile görüldü. Alevler fabrikanın üstünden ve yakınlarından geçen yüksek gerilim hatlarının da kopmasına neden oldu.

İBB: YANGIN KISMEN KONTROL ALTINA ALINDI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Tuzla'daki fabrika yangınının kısmen kontrol altına alındığını açıkladı. Yapılan açıklamada, "Tuzla Kimya Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi 20 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 32 bin metrekare alana sahip 1 ve 2'şer katlardan oluşan içerisinde ofis katlarının da bulunduğu Kayalar Kimyaya ait Düfa Boya üretim Fabrikası'nda çıkan yangının yayılması önlendi, kısmen kontrol altına alındı" denildi

Açıklama şöyle devam etti:

"İtfaiyeye 10.35 de yapılan ihbarla alarma geçen İstanbul İtfaiyesi Anadolu ve Avrupa yakasındaki grupları kademeli olarak yangın bölgesine sevk etti. Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangın nitro, seliloz ve tiner tanklarının infilak etmesiyle kısa sürede yayılarak tüm fabrikayı sardı. Ardı ardına meydana gelen büyük patlamalar nedeniyleyle itfaiyenin alevlerle mücadelesi güçleşti. İtfaiye ekiplerinin bir kısmı alevlerin kalbine ulaşmaya çalışırken, diğerleri ise yangının yayılmasını önleme için diğer fabrikalar çıvarında tedbirleri alarak söndürme çalışmalarına katıldı. Ancak rüzgarın ve patlamaların etkisiyle alevleri kısa sürede kontrol altına almak mümkün olmadı. Koca Yusuf, 6*6*6 Afet müdahale, Ahtapot, Yengeç tabir edilen yangın söndürme araçlarıyla müdahale edildi. Yangın yayılması tamamen önlenirken, kısmen kontrol altına alınarak söndürme çalışmaları devam ediyor.

OSB, Tuzla, Dudullu, Orhanlı, Kartal, Sultanbeyli, Kurtköy, Ümraniye, Başakşehir, Bakırköy, Kadıköy, Seyrantepe, Şişli, Gaziosmanpaşa, Beşiktaş , Maltepe, Fatih grupları yangın söndürme çalışmalarına katılıyor. İstanbul İtfaiyesi 61 araç, 235 personel alevlerle mücadele ediyor"

(dha)


  http://www.radikal.com.tr/109649110964913

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  boya üretim fabrikaları - mirror_83

  Çok geçmiş olsun.Büyük bir boya üretim fabrikasında sorumlu olarak çalışıyorum.Kimyacıdan daha çok kendini boyacı olarak hisseden biri olarak bütün gün çok üzüntülü ve düşünceli çalıştım.Fabrika sahiplerinin ve çalışanlarının hislerini derinden anlıyorum.Genç boya Türkiye çapında modern ve öncü firmaların içerisinde yer alan donanımlı, kaliteli bir firmadır.Bu tarz firmalara ülke olarak ihtiyacımız var.Boya sektöründe İstihdam sağlayan, aile olmayı başaran ve kaliteli ürünler sunan firmalar parmakla sayılı.Çevresel boyutuda ayrıca üzüntü veren bir durum.Tüm çalışanların dikkatli değil sahiplenerek çok dikkatli çalışması gerekir ve birimler arası tecrit çok önemli özellikle solvent tankları konumu.Fabrika içi söndürme sisteminden daha çok boya fabrikaları içerisindeki yerleşim ve depolamalara konumlanmalar ve tedbirler açısından belirli yaptırımların getirilmesi şart gibi duruyor.

  Çevre felaketi- İhmal faciası - generalduncan

  Şu anda hala yanmakta olan fabrikanın yakınından geçiyorum. Devasa bir duman bulutu göğü bir ucundan diğerine kaplamış. Kimyacılar OSB sadece yanıcı maddelerle dolu bir OSBdir. Burada çıkacak yangınlar diğer fabrikalara da sıçramıyorsa büyük şanstır. Ama malesef şansa tabi olmayan şeyler var. Buradaki fabrikalara gitseniz hala birçoğunda fabrika sınırları dahilinde sigara içilebiliyor. Tankin yanında değilsen bir şey olmaz düşüncesizliğiyle hareket ediliyor. Buraları hizaya getirip temel birkaç güvenlik kuralını uygulatmak bu kadar mı zor? Buralar hiç denetlenir mi? Niye bilmeyiz? Burada yaşanan bir kaza gibi gözükse de muhtemelen bir ihmalin eseridir ve kesinlikle bir çevre felaketidir. Kendi ihmali yüzünden atmosferi kirletmeye kimsenin hakkı yok. Bu firma her şeyini yitirmiş olabilir ama buraya Çevre Kanununu ihlalden yuklü bir ceza verilecek mi? Buranın zorunlu Tehlikeli madde sigortası var mıydı acaba? Hiç kontrol edildi mi? Sanmıyorum.

  Hey Aynı. - Clear

  Hep aynı sorun...OSB'lerin nedense hep boya fabrikalarında ya da ambalaj fabrikalarında veya tüp dolum tesislerinde sık sık yangın çıkıyor.Yangına en hassas olan bu tesislerin olağan üstü tedbirler alması neden sağlanmıyor? Yazık değil mi?