TV sezonu patlamaya hazır!

TV sezonu patlamaya hazır!
TV sezonu patlamaya hazır!
İşte 13 Ocak'ta başlayacak ABD dizi sezonu: 'Game Of Thrones' martta, 'The Newsroom' temmuzda, 'Boardwalk Empire' sonbaharda dönüyor. Yeni suç dizisi 'The Following'de Kevin Bacon'ı izleyeceğiz
Haber: KEITH KURMAN / Arşivi

‘Downtown Abbey’nin yeni bölümünün bu hafta sonu ekrana gelmesiyle, Amerikan televizyon dizileri de sezon açılışı yapıyor. Televizyon dünyasının eski günlerinde, dizilerin yayın akışı nispeten planlı ve tahmin edilebilirdi. Hatta bu yayın akışında, bölümlerin tekrarlarıyla birlikte genelde ‘akademik takvim’ takip edilirdi.
Şimdi ise kablolu yayın kuruluşları ve bağımsız prodüksiyon şirketleri yüzünden, diziler ancak onların istediği zaman başlıyor ve bitiyor. Mesela 22 bölümlük bir dizinin 13 bölümünün yayımlanmasından sonra ara vermesi veya bir sezonda sadece 10 bölüm yayımlaması artık olağanüstü bir şey değil. HBO dizileri bile beş veya altı aylık uzun aralar verebiliyor.
Hatta şimdilerde Netflix gibi bağımsız yayın kuruluşları, ‘Lilyhammer’ veya Kevin Spacey’nin başrolde yer aldığı ‘House of Cards’ gibi şovların yarattığı mucizelerle isim yapmış aktörlerin yer aldığı daha fazla şovu, televizyon kanallarında gösterime dahi sokmadan izleyiciyle buluşturabiliyor. Zamanlamadaki bu kafa karıştıran dağınıklık yüzünden izleyici rekabeti de hâlâ sert düzeyde seyrediyor. Bunun sonucunda daha iyi seçim ve programlama yapmalıyız. Kafaları kurcalayan soruysa şu: “Dizim ne zaman yayımlanmaya başlayacak? Bunu öğreneyim ki yeni bölümü kaçırmayayım!” 
Vedalarla başlayalım.
Mesela ‘Mad Men’ altıncı sezondan sonra geri dönmeyecek.
‘Desperate Houswives’ da bitenlerden. ‘CSI: Miami’, ‘House’ ve ‘The Closer’ın yayın hayatı devam etmeyecek. İlk bölümleriyle büyük umut vaat eden ‘Pan Am’ ve ‘Terra Nova’ da rafa kalktı. Benim için en büyük hayal kırıklığı ise Noel gecesi iki saatlik sezon finali yayımlayan BBC dizisi ‘Merlin’ oldu. Bir bölümünü bile kaçırmamıştım. Tıpkı muadili, hatta daha iyi senaryo ve yapıma sahip ‘Camelot’ gibi özlenecek. Bu dizi de birinci sezonunun ardından rafa kalkanlardan… Sebebini bilen ise yok!
Kaçırmak istemeyeceğiniz diğer dizilere göz atalım... Showtime’a bakarsak, ‘Shameless’ 13 Ocak pazar akşamı yeni bölümüyle ekrana gelecek. Her ne kadar üç bölümünü yayımladıktan sonra yeniden ara verecek olsalar da bu aranın ne kadar süreceği henüz bilinmiyor. ‘House of Lies’ ve ‘Californication’ da aynı akşam izleyiciye yeniden “Merhaba” diyeceklerden.
HBO kanadında da durum aynı. Altın Küre’ye aday gösterilen ‘Girls’ ve Laura Dern’in başrolde yer aldığı ‘Enlightened’ 13 Ocak akşamı ekrana gelecek. ‘Game Of Thrones’ 31 Mart’ta yayımlanırken, ‘The Newsroom’ temmuza sarktı. ‘Boardwalk Empire’ hayranları önümüzdeki sonbaharı bekleyecek. Müdavimlerine söyleyelim: ‘Treme’ tüm sezon devam edecek fakat onun da yeni sezon akıbeti belli değil. Bu arada ‘Entourage’ da veda edenlerden. Ancak bir film ile dönüş yapacaklarına dair ciddi dedikodular var. Starz kanalının yayımladığı Spartacus 25 Ocak’ta ekrana gelecek. ‘Magic City’ ise Tanrı’ya şükür ikinci sezonunu yapacak. Fakat Kelsey Grammer’ın başrolde yer aldığı politik drama ‘Boss’un çıkış tarihinin belli olmaması can sıkıyor.
Bir güzel haber : İki favori komedi dizim, USA kanalında yayımlanan ve Matt Bomer’ın rol aldığı ‘White Collar’ 22 Ocak’ta dönüyor. Gabriel Macht ve Patrick J. Adams’ın rol aldığı ‘Suits’ ise 17 Ocak’ta. Ancak maalesef ‘Political Animals’ın yeni bölümü olmayacak. Bu arada yeni sezonda Kevin Bacon yeni bir suç dizisinde boy gösterecek: ‘The Following’. Dizi 21 Ocak’ta ekrana geliyor. Öte yandan NBC kanalı, bazı nedenlerden ötürü ‘Smash’i hayatta tutma kararı aldı. AMC kanalındaki ‘The Walking Dead’ ise 10 Şubat’ta başlıyor. J.J. Abrams’ın ‘Revolotion’u da bir şans daha verilen dizilerden... Tabii bu arada ‘Bravo’ gibi sayısız reality şov ekranlarda. Bunlar hakkındaki en büyük varsayım, yayım hayatlarına devam edecekleri yönünde.
Filmler konusunda biraz daha ağır hareket etsek de sezon yakında patlamaya hazır. Açılışı, Ryan Gosling, Sean Penn, Josh Brolin ve Emma Stone’un rolleri paylaştığı ‘Gangster Squad’ önümüzdeki hafta yapıyor. Fakat bu liste, ön sıralardan canlı takip edeceğimiz Altın Küre ödüllerine kadar beklemeli. Bizi izlemeye devam edin!