'Twitter belasına yıldız desteği

'Twitter belasına yıldız desteği
'Twitter belasına yıldız desteği

Oh Land

Roger Waters'tan Ashton Kutcher'a yelpazenin bambaşka yerlerinden yıldızlar Gezi direnişinin yanında...

Taksim Gezi Parkı’nda başlayıp farklı şehirlere yayılan ve yurtdışından da protestolarla desteklenen sivil direniş hareketi, dünya yıldızlarının da gündeminde. Ünlüler özellikle Twitter hesaplarından Türkiye çapındaki Gezi Parkı direnişçilerine desteklerini sunuyor. Daha önce film festivali sırasında İstanbul ’a gelip Emek Sineması eylemlerine de tam destek veren Patricia Arquette, Gezi Parkı’nı gündemine alan ilk isimlerdendi. ‘Kayıp Otoban’, ‘Çılgın Romantik’, ‘Ed Wood’ gibi filmleriyle tanınan ABD’li yıldız, Taksim Gezi’nin yıkımı için attığı tweet’te “Dünyanın daha ne kadar AVM’ye ihtiyacı var?” diye sordu. Ünlü müzisyen Moby ise 1 Haziran’da attığı tweet’te “Kalbim ve aklım Türkiyeli göstericilerle. İlerleyen saatlerde dayanışma için tencere tava çalabilirim” dedi. Elektronik müzik yıldızı, aynı gün içinde “Umarım Erdoğan ve AKP farkına varır. Türkiye, teokrasiyle değil demokrasiyle yönetilen bir ülke” diye başka bir tweet de paylaştı.
‘Sun of a Gun’ single’yla geçen senelerde büyük ilgi gören Danimarkalı yıldız Oh Land, “Kalbim Türkiye halkıyla” tweet’ini paylaşırken, en çok ilgiyi Madonna’dan gelen destek aldı. Madonna fotoğraf paylaşım aplikasyonu Instagram’da kadınlar için eğitim, sağlık, adalet çağrısının yapıldığı ‘Sound of Change’ konserinden bir görüntüsünü yayımladı ve altına “Türkiye’de Şiddeti Durdurun! Bir SEVGİ Devrimi Başlatın! Hoşgörü-İnsan Onuru ve Saygı!” diye yazdı.
Sosyal medyada Gezi’ye ilişkin fotoğraf paylaşan bir diğer ünlü de Oscarlı oyuncu Tilda Swinton. Britanyalı yıldız paylaştığı resimde, “1 Haziran 2013 / Sevgili dünya vatandaşları / Şu an polis İstanbul’da hükümeti protesto eden vatandaşlara şiddetle saldırıyor. / #occupygezi” yazılı bir pankart taşıyor. Ağustosta bir konser vermek üzere İstanbul’a gelecek Roger Waters da Gezi Parkı eylemlerine sessiz kalmayan ünlülerden. Efsanevi grup Pink Floyd’un kurucularından Waters, Facebook sayfasında
yayımladığı mesajda “Türkiye’deki tüm dostlarıma… Yanınızdayım! Yanınızdayız! Otokrasi ve baskı güçlerine direnmekte çok haklısınız. Kim oldukları önemli değil” dedi ve bu mücadelenin dünyanın geri kalanı için de çok önemli olduğunu, ne zaman bir yerde sokağa çıkılsa dünyanın o sokağa çıkanlara borçlandığını belirtti. Waters, mesajını “Bugün yaptığınızdan daha önemli bir şey yok” diye bitirdi.

Oyuncu Josh Duhamel,

Facebook sayfasında “Aklım ve dualarım Türkiye’yle” diye bir mesaj yayımladı. Bir başka Hollywood yıldızı Ashton Kutcher, The New York Times’ın konuyla ilgili makalesini “İstanbul’daki barışçıl protesto, polis baskını sonrası şiddetlendi” sözleriyle Twitter’da paylaştı. Ünlü model Miranda Kerr, Twitter’da “Dualarım Türkiye için” hashtag’ini paylaştı. Eylemler dolayısıyla iptal edilen Burn Electronica’da ismi geçen gruplardan Alman Modeselektor de ‘occupygezi’ hashtag’ini paylaştı ve “Berlin’de yaşıyoruz! Türk topluluğuyla, komünitesiyle beraber büyüdük!” yazdı. Tabii sosyal medyadaki bu hareket, bu alanın önde gelen isimlerini de etkiledi. ‘direngeziparkı’ hashtag’inin “trending topic” olduğu Twitter’ın yaratıcısı ve CEO’su Jack
Dorsey Taksim’de yaşanan olaylarla ilgili bir
tweet attı. Dorsey, Twitter’ın uluslararası strateji departmanı başkanı Katie Jacobs Stanson’ın “Korkutucu hihayeler/ #Türkiye’den gelen tweet’ler. Olaylar için #direngeziparkı hastag’i kullanılıyor” notunu retweet’leyerek verdiği desteği gösterdi.