twitter meydan savaşları

Ünlülerin twitter bağımlılığı bu yıl doruk noktasına ulaştı. 140 karakterle derdini anlatmaya çalışan, polemiğe giren 'sosyal yıldızlar' zaman zaman ipin ucunu kaçırdı. 2010'un sıcak gündemi paylaşım sitesine yansıdı

Demet Akalın’dan büyük taarruz
Mayıs ayında ‘starlığını azalttığı gerekçesiyle ’ twitter hesabını kapatan şakıcı, 10 günlük aradan sonra paylaşım sitesine bomba gibi döndü. Eski eşi Önder Bekensir’le aralarındaki bir dargın bir barışık ilişkinin detaylarını sayfasında paylaşan Akalın, ünlüleri de eleştirmeyi ihmal etmedi. 
* İnsan hem geçmişinde hem özünde dansöz olur mu yaaa!!! Evindeki o kasan da boşaltılmış, iyi olmuş. Beter ol, çocuklu sahtekar. (Sibel Can’a) 

* Dünün evimde kalan hırsızı bu günün ikoncanı oldu ya, pes! TV’de görünce evimden çaldığı şeyler gözümün önüne geldi. 

* Hadi ben geçensene albüm yapmadım. Şebnem Ferah yaptı mı? Kral TV Müzik Ödülleri’en iyi kadın şarkıcı’ dalı adayında Bengü bile yok! Kızı adaylara koysaydınız bari. Sonra da Hande Yener’le benden şov isterler, ama yok anacım öyle! (Kral TV) 

* Şu alemde kimse ‘En delikanlı benim’ demesin! Herkes birilerine çelme takma derdinde! Allah büyük ve her şeyi görüyor. 97 yaşındaki anneannem çocuklarına topraklarını paylaştırdı. Adaletli doğmak ve adaletli yaşamak karışık mevzu! 

* Ay sen de mi reklam olmak istiyorsun! Listende uğraşacağın daha parlak isimler var! (Kıraç’a) 

* Sen bi ağzını topla, sı.mıyım gagana pislik (‘canguroz’ adlı twitter kullanıcısına) 

* Türbeye basın çağırmak! Allah akıl fikir versin. O dua şekli sanırım kilisede var ama neyse bir şey diyemeyeceğim! (Camide başını örten ve basına poz veren Deniz Seki’ye) 

Fazıl Say ‘yavşak’ sözünü seviyor
Facebook sayfasında ‘Türkiye’nin arabesk yavşaklığından utanıyorum’ yazan sanatçı, eleştirilerinden dolayı Cüneyt Özdemir’le twitter’da tartıştı. Taraftarı olduğu Fenerbahçe’yi de başarısızlığı nedeniyle ‘yavşaklıkla’ itham eden Say, Ercan Saatçi’yle twitter savaşı yaşadı. Say, temmuz ayında sayfasını kapattığını açıkladı.
Cüneyt Özdemir: Şeytan diyor git Sibel Can’ın konserinde ‘Arabeskçiler Yavşak Değildir’ diye pankart aç! ... Belki müzik dediğimiz şey notalardan fazlasıdır, kulaklarımız kadar aklımızı gönlümüzü de açıp içine almamız gerekir...
Fazıl Say: Ve sen bunu bu gezegende her yıl 120 konser veren-Salzburg’u açan adama mı diyorsun?Müzik gönül işidir diye. Haddini bil!
Cüneyt Özdemir: Ne kadar da hoyratsınız sayın SAY!
Fazıl Say: Yazdık duvarına... Her gün sabah öğle akşam oku. Bilenlere danış sonra gel benimle 10 yıl sonra tartışırsın. Hale bak ya...
Cüneyt Özdemir: Kendisini haberi olmadan farklı ortamlarda ve kamuoyu önünde ulu orta savunsak bile bu gezegende her yıl 120 konser veren Salzburg fatihini.. Kendisini dev aynasında gördüğü için.. Tartışma üslubunu bilmediği için.. Tahammülsüz olduğu için.. hoyrat ve gaddar bir insan olduğu için.. 

O bir twitter fenomeni
Çıkardığı yeni albümü ve karın kaslarıyla şöhretini perçinleyen Yımaz Morgül, twitter’da yazdığı ne olduğu algılanması güç özlü sözleriyle kısa zamanda ‘günün konusu’ haline geldi. İşte Morgül’ün twitter sayfasından sloganlık seçmeler: 
* Singapore de zeitgesitlik oldum. 
* Faşizm bir filitre mi vatan yahut silistre mi 
* Hepımiz nice 300 lü haftalarda CUMARTESİ ANNESİYİZ 
* HOMİNİDLERİN AUSTRALOPİT SEDİBASIYIM 
* AZANLAR AZOSPERMITE OLUYOR 
* BEN PUSLU HARFLER ALFABESİYIM RUHUN ÇIPLAKSA EDEP ADRESİNDIR 
* MENDELEYEN PERİYODİK CETVELİNİN 119.ELEMENTİYİM 
* AÇ OĞLUM-AÇILDIK.KAP OĞLUM-KAPANDIK.OY OĞLUM-OYULDUK 
* KÖK KÖKÜNÜ KÖKENİNİ KÖKLE 
* Artık kalpler de çakma stendli 
* YATAK ODASINA ŞARJ SOKAN FİŞİNDEN OLUR 
* ÖNÜM ARKAM MOBBİNG 
* Varlığım ABDUCTİON a armağan olsun 
* TUŞ BEYİNLİ PERVASIZ PERTAVSIZIM 
* GOETHE OKU GOETOL 

Yıldıray Oğur- Levent Üzümcü’nün ‘kız’ tartışması
Kasım ayında oyuncu twitter’da Taraf Gazetesi yazarı Yıldıray Oğur ile yazışan oyuncu Levent Üzümcü,’kız arkadaşın beni mi beğeniyor’ cümlesiyle tartışmayı farklı bir boyuta taşıdı.
Levent Üzümcü: Sana bir şey sorucam. Beni takip etmiyorsun ama her “demokrasi karşıtı” mesajımda karsimdasin? İçim kötü herhalde de mi?
Kız arkadasın mi beğeniyor yoksa beni?
Yıldıray Oğur: Terbiyesizlikte oyunculuktan daha başarılısın... Bence sektör değiştir.
Levent Üzümcü: Arasana.
Yıldıray Oğur: Tamam söz arayacağım neydi numaran 0900... 

Ece Vahapoğlu- Ahmet Hakan arasındaki ‘asalet’ diyaloğu
‘ahmethc’ takma adıyla paylaşım sitesinde yer alan Ahmet Hakan, twitter’da olay yaratmayı seven isimlerden. Ece Vahapoğlu ise “Hakkımda konuşan Ahmet Hakan ve Cüneyt Özdemir’e cevap vermek için twitter’a girdim” diyor.
Ahmet Hakan: Ececim, “Anne tarafım aristokrat bir aileden geliyor” demişsin. Pardon, anneannen gürcü prensesi miydi?
Ece Vahapoğlu: O konuya açıklığı sanırım Soner Yalçın getirecek... (YediSekiz Hasan Paşa)
Ahmet Hakan: Yedi Sekiz Hasan Paşa asil falan değildi Ececim... Koyun budunu yatağında yer ve oracıkta uyurdu. İlle de kendine bir soyluluk unvanı istiyorsan seni “Ulus Düşesi” ilan ediyorum... Dua et “Akmerkez vidame’ı” ilan etmedim.
Ece Vahapoglu: Sen kimsin ki ilan ediyorsun? 

İsmi çalınan imparator İbo
Ağustos ayında Can Tanrıyar ve Petek Dinçöz’ün ısrarlarıyla twitter’da sayfa açan İbrahim Tatlıses, isminin başka bir kullanıcı tarafından kullanılmasına çok sinirlendi. ‘İmparatoribo’ ismini kullanan İbo’nun ilk tweetlerinden birinde, “Herkese hoş bulduk da, kafayı yemek üzereyim. Ben de düşünüyordum Allah nasıl cezamı verecek diye... Demek ki twitter’danmış” dedi. “Lütfen isimlerimi geri verin, benim adıma açılan hesapların hepsi sahtedir” diyerek uyarıda bulundu. 

Mazhar Alanson’un Siirt tepkisi
Ünlü sanatçının, Siirt’te sekiz çocuğun, iki bebeğe tecavüz ettiği olayla ilgili olarak twitter sayfasına yazdıkları çok konuşuldu. “23 Nisan şenlikleri Siirt’te yapılsın”, “Siirt’e giderseniz ve yere para düşürürseniz, sakın eğilip de almayın; giden mal olsun, yeter ki cana zarar gelmesin” şeklindeki tweet’leriyle ortamı gerdi. Yaptığı gafın farkına varan Alanson, sözlerinin yanlış anlaşıldığını, aslında bir çeşit kara mizah yaptığını ifade etti. 

Cumhurbaşkanı da twitter’da
Abdullah Gül, twitter hesabını aktif olarak kullanan isimlerden. Cumhurbaşkanı, çeşitli konularda vatandaşları uyarıyor ve resimlerini de sayfasında yayımlıyor. İşte Gül’ün vatandaşlara uyarılarından biri: “Bayram öncesi hepinize bir mesajım var. Uzun bir tatil olacağı için herkesin trafik kurallarına uyması çok önemli.”
Metinler twitter’daki haliyle kullanılmıştır.

Twitter’ın en popüler konuları
Olaylar
1. Mavi Marmara
2.12 Eylül Referandumu
3.Wikileaks Belgeleri
4. İnternet Sansürü
5. KPSS Kopya
6. Zonguldak Maden Ocağı
7. Siirt Olayları
8. Domatesin Fiyatı
9. #notayyip #oneminute
10. Haydarpaşa Yangını 

Kişiler
1. Deniz Baykal
2. Abdullah Gül
3. Nihat Doğan
4. Kemal Kılıçdaroğlu
5. Recep Tayyip Erdoğan
6. Demet Akalın
7. Cüneyt Özdemir
8. Ahmet Hakan Coşkun
9. Hande Yener
10. Devlet Bahçeli 

Televizyon
1. Aşk-ı Memnu
2. Ezel
3. Fatma Gül’ün Suçu Ne?
4. Lost
5. Küçük Sırlar
6. Öyle Bir Geçer Zaman Ki
7. Kıvanç Tatlıtuğ
8. Survivor
9. Var mısınYok musun?
10. Behzat Ç. 

Spor
1. 12 Dev Adam
2. Fenerbahçe Bursaspor
3. Vuvuzela
4. Ahtapot Paul
5. Alex
6. Mesut Özil
7. Euro 2016 Ev sahipliği
8. Allen Iverson
9. Messi
10.Quaresma 

Müzik
1. Nihat Doğan
2. Eurovision 2010
3. Bono U2
4. Nil Karaibrahimgil
5. Demet Akalın
6. Hande Yener
7. Manga
8. Gülben Ergen
9. Emre Aydın
10. Fazıl Say