Twitter takipçileriyle tek tek buluştu

Twitter takipçileriyle tek tek buluştu
Twitter takipçileriyle tek tek buluştu
İskoç senaryo yazarından dikkat çekici Twitter deneyi: 32 yaşındaki Declan Dineen, kendisini takip eden insanlarla buluşup tanıştı...

İskoçya’nın Glasgow kentinde yaşayan 32 yaşındaki Dineen, ocak ayında bloguna şöyle bir not yazdı: “Beni Twitter ’da takip eden tüm insanlarla tanışmak istiyorum. Bir liste yaptım. Şimdiye kadar beş kişiyle buluştum. Müthişti.”
Ama şöyle bir not da düştü: “Eğer buluşulan kişi bir sapık çıkarsa ne olur?”
Dineen ekledi: “İnsanlar genelde sapık değildir. Buluştuklarınızın yüzde 99’u iyi insanlardır.”
Tehlikeli bir şey yapmadığına kendi kendini ikna eden part-time sihirbaz ve senaryo yazarı Dineen takipçileriyle buluşmaya devam etti.
Sekiz ay sonra 150 Twitter takipçisiyle buluşmuş olacaktı. Ancak kurallar biraz değişmişti. Birincisi, tüm takipçileriyle buluşması mümkün olmamıştı çünkü onlardan bazıları gerçek insanlar değildi. Bunun dışında Twitter’da aktif olmayan insanlar vardı ve bu kişiler onun talebine yanıt vermediler. Ayrıca teklifini geri çeviren insanlar da olmuştu.
Bunun birlikte Dineen 100’den fazla takipçisiyle yüz yüze görüştüğü gibi çoğunluğu yurtdışından olmak üzere 40 kişiyle de Skype üzerinden görüştü.
Dineen buluştuğu yaklaşık 30-40 kişinin kendisini yaklaşık 10 sene önce video oyunları forumlarında yazdıklarından dolayı tanıyan ‘modası geçmiş’ insanlar olduğunu söylüyor. Diğerleriyse 2010 ve 2011’deki sihirbazlık gösterileri nedeniyle kendisini tanıyanlarmış. Bir grup kişi ise kendisini neden takip ettikleri hakkında fikri olmayan insanlarmış.

Görüşürken alınacak önlemler
Dineen İskoçya kentleri Glasgow ve Edinburg’daki buluşmaların kolay geçtiğini söylüyor.
Ama daha sonra İngiltere turuna da çıkmaya karar vermiş. “14 günde 17 kente gittim. 62 kişiyle buluşmayı düşünüyordum sonunda 50 kişiyle buluştum” diyor. Dineen böyle bir işe girişirken nasıl davranılması gerektiğiyle ilgili önerilerde bulunuyor: “Kimsenin evine gitmeyin, dışarıda buluşun. Şık olun, çevrenizde insanlar olsun. Kafanızda her zaman bir kaçış stratejiniz olsun. Belki telefonunuzda bir alarm da olmalı.”
Dineen, insanların Twitter takipçileriyle buluşmasının başta garip algılanabileceğini ancak bir kez yaptıktan sonra her şeyin güzel olacağını belirtiyor.

( BBC )


  ETİKETLER:

  Twitter

  ,

  İngiltere

  ,

  BBC

  ,

  senaryo

  ,

  zaman

  ,

  liste