Twitter troll'üne Aylin Aslım'a tehditten hapis cezası

Twitter troll'üne Aylin Aslım'a tehditten hapis cezası
Twitter troll'üne Aylin Aslım'a tehditten hapis cezası
Şarkıcı Aylin Aslım'ın Twitter üzerinden kendini tehdit ettiği için dava açtığı 'Cihat Akbel' isimli kullanıcı beş ay hapis cezasına çarptırıldı. "Troll" kelimesi, ilk kez bu davayla mahkeme salonlarına taşındı.

Geçen yıl bir Twitter kullanıcısının Aslım’ın siyasi düşünceleriyle ilgili yazması üzerine bir tartışma başlamıştı. Ünlü rock’çının “Abazan trollerin en neşeli saatleri bu saatler. Adamsınız, adamın dibisiniz. Sizin de işiniz zor be” yazmasıyla tartışma büyüdü.

“Abazan” lafına alınan Cihat Akbel isimli kullanıcı ve arkadaşları, Twitter’da “Aylin Aslım abazanlardan özür dilesin” konu başlıklı mesajlar yazmaya başladı. Bu daha sonra Aslım’ı incitecek esprilerin de bulunduğu bir başlığa dönüştü ve olay mahkeme salonlarına taşındı. Mahkemede Cihat Akbel, Aylin Aslım’ı tehdit etmek suçundan 5 ay hapse çarptırıldı. Ceza ertelendi.

Söz konusu davayla birlikte sosyal ağlar üzerinden oluşturulan tartışma başlıkları gündeme geldi. Twitter ve Facebook başta olmak üzere yapılan trollemeler, bundan sonra mahkemelerde gündeme gelebilecek. (Hürriyet)

CİHAT AKBEL KENDİNİ TWİTTER’DAN SAVUNDU
Cihat Akbel isimli kullanıcı ise olayı yine twitter’dan duyurarak kendini savundu. Akbel şunları yazdı:

tehdit ve huzuru bozmakla yargılanıyordum. 1.5 yıl sürdü. o zamanı hatırlayanlar bilir. ortada herhangi bir tehdit unsuru yoktu.
''kılıçları çektik geliyoruz'' vs. gibi mecaz olduğu aşikâr cümleler dışında tehdit diye algılanacak herhangi bir şey yazmadım.
o gün kullandığımız hashtage yazılan ve bana ait olmayan birçok twit de bana karşı koz olarak kullanıldı.
hepsinin yanında mahkeme süreci boyunca bilinçli olarak abuk subuk haberler yapıldı. zaman zaman paylaştım.
hükmün açıklanmasının geri bırakılması ile 5 ay hapis cezası aldım. ceza ertelendi. canları sağ olsun. ben yanlış bir şey yapmadım.
olayı bilen çok insan var burada. kendimi daha fazla açıklamaya ihtiyacım da yok. teşekkür ederim hepinize.