Twitter'da ABD'nin 'nefret haritası' çıkarıldı

Twitter'da ABD'nin 'nefret haritası' çıkarıldı
Twitter'da ABD'nin 'nefret haritası' çıkarıldı
ABD'de bir üniversitenin öğrencileri, twitter'da 150 milyon kullanıcısı bulunan ABD'nin 'nefret haritasını çıkardı. Buna göre ülkenin doğusu birilerine 'çok kızgın'.

California’da buluann Humboldt State Üniversitesi öğrencileri, yaklaşık 150 milyon Twitter kullanıcısı olan ABD ’de 150 binden fazla tweet’in içeriğini analiz ederek nefret içerikli mesajların dağılımını belirledi.

Öğrencilerin hazırladığı haritaya göre ABD’nin doğu yakası ve orta eyaletleri sık sık belli gruplar hakkında olumsuz tweet atarak nefret söyleminde bulunuyor. Haritada, kırmızı noktalar nefret tweetlerinin en yoğun olduğu bölgeleri temsil ederken, maviler ortalamanın üzerinde kalan yerleri, işaretlenmeyen bölgeler ise ortalamanın altında kalan yerleri ortaya koydu.

Irkçı, eşcinsel karşıtı, hakaret içerikli vb. tweet’leri en çok atan eyaletler, Virginia, Kuzey Carolina, Texas, Alabama, Indiana, Iowa ve Minnesota olarak belirlendi.

Dr. Monica Stephens’ın başını çektiği araştırma, ‘Nefret Coğrafyası’ adı verilen bir projenin sadece bir ayağını oluşturuyor. Stephens, analiz edilen ve Haziran 2012 ile Nisan 2013 arasında atılan tweet’lerde en az bir tane küfür ve aşağılama içerikli ifade olduğunu belirtiyor. (Ntvmsnbc.com)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Twitter

  ,

  Nefret

  ,

  Eşcinsel

  ,

  Kırmızı

  ,

  kuzey

  ,

  tweet