Twitter'da 'dershane' kavgası

Twitter'da 'dershane' kavgası
Twitter'da 'dershane' kavgası

Öğrencilere test kitapçıkları arasında kampanyayla ilgili kitap ayraçları dağıtıldı.

Başbakan'ın 'kapatılacak' dediği dershanelerin öğrencileri, dün akşam Twitter'da kampanya başlattı. Hashtag, kısa zamanda Cemaat AK Parti tartışmasına neden oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın dershanelerin kapatılacağı sinyalinin vermesinin ardından, dershaneler ve öğrenciler dün akşam #dershanemolmasaydı hashtag’i altında buluştu. Konu başlığı altında 1.5 milyona yakın twit barındıran hashtag, ilerleyen saatlerde AK Parti - Cemaat tartışmasına sahne oldu.

#dershanemolmasydı hashtag’i ile dün saat 19.30’da başlayan sanal kampanya öncesi, pek çok dershane öğrencilerini SMS ile haberdar etti, bazı dershaneler ise test kitapçıklarının arasına kampanya bilgilerini barındıran kitap ayraçları koydu. Twitter’a vakıf olamayan öğretmen ve öğrencilere Twitter uygulamalı anlatımlarla yardımcı olundu. Gülen Hareketi’ne yakınlığıyla bilinen pek çok kurumun paylaşımları dikkat çekti.

Nazlı Ilıcak, Mehmet Baransu, Ertem Şener, Uğur Işılak, İshak Alaton gibi isimler kampanyaya destek verirken, hashtag uzun bir süre Türkiye Trend Topic’i olarak kaldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise aralarında pek çok AK Parti taraftarının bulunduğu kullanıcı #dershanelerticarethanedir hashtag’i altında görüşlerini paylaştı. İlerleyen saatlerde de karşılıklı atışmalar başladı.

Twitter eylemine destek veren ÖZ-DE-BİR, GÜVENDER ve TÖDER, kampanyanın ardından ortak bir açıklama yaparak, kullanıcılara teşekkür etti. Açıklamada “Dershanelerin eğitim sistemimiz içinde sağladığı yararları, yokluğunda ortaya çıkabilecek olumsuzlukları, sorunun sosyal ve ekonomik boyutlarını yansıtmaya çalıştık” denildi. (RADİKAL HAYAT )

NELER DEDİLER?

Ertem Şener: #dershanemolmasaydı buralarda olmazdım !!!

Nazlı Ilıcak: #dershanemolmasaydı özel okulda okuyan, devlet okulunda okuyanı kolayca geçer, özel hoca da tutarak en iyi lise ya da üniversiteye yerleşirdi.

Hamdi Alkan: #dersahanemolmasaydı üniversiteyi kazanamazdım..!

İshak Alaton: Farklı inanç ve ırktaki kişiler bir arada huzurla ve hoşgörüyle yaşadılarsa eğer, bunun sebebi #dershanemolmasaydı diyenlerin sayesinedir.

Mehmet Baransu: Bir destek de bizden #dershanemolmasaydı

Abdullah Akadiroğlu: Pkk bayram ederdi #dershanemolmasaydı