U2'nun şovu unutulmayacak

U2'nun şovu unutulmayacak
U2'nun şovu unutulmayacak
Konserler için hayli verimli bir yıldı. Yolu gözlenen U2, Ozzy Osbourne, Viyana Filarmoni geldi, Grup Yorum'un 55 bin kişilik İnönü konseri unutulmazdı

1 U2 (6 Eylül Pazartesi)
Yıllarca bekledik ve sonunda geldiler. Gerçi Bono Boğaz Köprüsü’nde yürüyeceğim diye tutturmasa, yanına AKP’li bakanları da katmasa ve belki yerel sanatçı olarak Zülfü Livaneli’yle omuz omuza vermese daha iyi olurdu ama... Olsun, İstanbul ’un gördüğü en büyük rock şovunu izleyen 80 bin kişi, izlemeyenlere anlattı.

2 Bob Dylan (31 Mayıs Pazartesi)
Gerçek bir rock efsanesinin ikinci İstanbul seferi... Tabii ki bir fenomene dönüştü.

3 Grace Jones (16 Temmuz Cuma)
80’ler rüküştü diye yazmış Bülent Somay. O rüküşlükten ve kitsch’ten ilginç bir şeylerin çıkabileceğinin kanıtı Grace Jones. Bize gelmesi biraz uzun sürdü ama bir şarkıcıdan çok şov insanı olan bu eski mankeni o tuhaf dansları ve kostümleri içinde seyretmekten kimse pişmanlık duymadı.

4 Grup Yorum (12 Haziran Cumartesi)
55 bin kişiyi bir araya getirmek için medya destekli dünya starı olmaya gerek yok, Grup Yorum 25. Yıl konserinde bunu ispatladı. İnönü Stadı’nı ağzına kadar doldurup marşlarını, devrimci şarkılarını herkese dinletti, dev korolar oluşturup halaylar çektirdi. Ağızlarda eski günlerden kalma bir tat bırakan Yorum konseri 2010 yılının en büyük sürprizlerinden biriydi.

5 Ozzy Osbourne (30 Eylül Perşembe)
Ülkenin bütün metalcileri, Ozzy’i dünya gözüyle bir kez daha dinlemek için akın akın İstanbul’a geldi.

6 Rihanna (3 Haziran Perşembe)
Pop yıldızlarının biraz kaymaya başladığı zamanlarda İstanbul’a da uğramaları geleneğini bozan bir konserdi. Dünya müzik magazininin ve listelerinin gözdesi, şarkıcı stil ikonu Rihanna Kuruçeşme Arena’dan esti geçti. Genç kitlesine yıllar sonra anlatacakları hoş bir anı bıraktı.

7 Metallica (27 Haziran Pazar)
Hala dünyanın en iyi konser gruplarından biri olan Metallica, artık dünyanın en iyi festivallerinden biri olan Sonisphere’in İstanbul ayağı için geldi. Önünde arkasında Rammstein, Megadeth gibi bir sürü başka sıkı grup da vardı. Ama o gece Metallica’nın görkemli İstanbul konseri olarak akıllarda kaldı.

8 Viyana Filarmoni (23 Haziran Çarşamba)
İstanbul Müzik Festivali, sonunda dünyanın en büyük orkestrasını da ağırladı İstanbul’da. Haliç Kongre Merkezi’ndeki tarihi konserde Viyana Filarmoni’yi büyük şef Riccardo Muti yönetti. Konser kapsamında Viyana Filarmoni ile Borusan Filarmoni dostluk maçı da yapmıştı.

9 Bülent Ortaçgil (23 Temmuz Cuma)
Üstadın 40. yıl konserinde Açıkhava’da milim boşluk kalmamıştı. Bulutsuzluk Özlemi’nden Aylin Aslım’a, Mor ve Ötesi’nden Sezen Aksu’ya Zuhal Olcay’dan Feridun Düzağaç’a pek çok ünlü isim o gece Ortaçgil’in yayındaydı.

10 Sophie Ellies Bextor (20 Haziran Pazar)
Efes One Love Festival’de çok grup çıktı, çok şarkı söylendi ama herkes Sophie’nin eteklerini konuştu. Tabii şarkıları da beğenildi... Böylece Türkiyeli dinleyiciler yeni bir şarkıcı kazandı.

Yılın fiyaskosu
Memleketin en iddialı festivali olan Rock’n Coke, yedinci yılında iptal edildi. Ekonomik sebeplerden mi, iyi bir line up kuramadıklarından mı tam anlaşılmadı, ama festivali düzenleyenler 2010 yılını pas geçeceklerini 2011’de ‘şahane’ bir festival yapacaklarını açıkladı. Rock’n Coke da ‘bienal oldu’; artık iki yılda bir düzenlenecek.