Üç mankenden hayat dersleri

Bir kuğu gibi yürüyen, 11 yıldır mankenlik yapan ve adı tek bir magazin haberine dahi karışmamış Sema Şimşek... Herkes onun iş disiplinini ve asaletini övüyor. Belki de bu yüzden hâlâ Yıldırım Mayruk'un vazgeçemediği tek isim. Bir dönem Cem Yılmaz'la birlikteydi ama bu ikisinin de şöhret olmadığı yıllardı.
Haber: ORAY EĞİN / Arşivi

SEMA ŞİMŞEK: EN KIDEMLİSİ
"Normal bir ev kadınıyım"
Bir kuğu gibi yürüyen, 11 yıldır mankenlik yapan ve adı tek bir magazin haberine dahi karışmamış Sema Şimşek... Herkes onun iş disiplinini ve asaletini övüyor. Belki de bu yüzden hâlâ Yıldırım Mayruk'un vazgeçemediği tek isim. Bir dönem Cem Yılmaz'la birlikteydi ama bu ikisinin de şöhret olmadığı yıllardı. Manken Burak Hakkı'yla çok mutlu, harika bir evliliği var. Türkiye'nin son 'örnek' mankeni, Türkiye'nin son 'örnek' evliliğini yürütüyor.
CANSU DERE: EN ÜNLÜSÜ
"Çin'de bile benle resim çektirdiler"
Güzellik yarışmasından fırlayıp, daha doğru düzgün çalışamadan onu Okan Bayülgen'in sevgilisi olarak tanıdık. Oysa şimdi bu gölgeden sıyrılmaya çalışıyor. Kendisini basına kapatmış, arada sırada çıkan resimlerine öfkeyle bakıyor. Genç, çok şirin ve bir anda ünlü olan bir manken o. Hemen hemen bütün büyük defilelere çıktı ve artık tek başına anılmak istiyor. Haklı olarak...
ECE SÜKAN: EN YENİSİ
"Piyasanın kurallarını öğreniyorum"
Yaklaşık bir yıldır Ece Sükan patlaması yaşanıyor. Gece hayatını çok seviyor ama hiç Reina'ya gitmemiş. Onu Dove reklamlarından tanıyor birçok kişi. Geçen ay hem Max'ın hem de Vizyon'un kapağını şereflendirdi. ODTÜ Psikoloji Bölümü'nden mezun. Dört senedir de Marie Claire'de moda editörü olarak çalışıyor. Dergiciliği, ve mankenliği birlikte götürmek istiyor. Gidebildiği kadar. Tanıyanlar, ona yeni Deniz Akkaya diyorlar.İşlerini ciddiye alan mankenler
CANSU DERE
Bu işi seviyor musunuz?
Kesinlikle. Podyumu çok seviyorum. İtiraf edeyim ki tanıtımlarda çok sıkılıyorum ama özellikle büyük defilelerde yürümeyi çok seviyorum.
Manken olma halini peki?
Ya eskiden çok takardım. Kötü yapanlar var; herkese manken deniyor, diye. Ama şimdi hiç umurumda değil. Gerçekten değil. Yaptığım işi seviyorum, hayatta durduğum yer çok belli ve kendimden çok memnunum. Gerisi de beni hiç ilgilendirmiyor. Her işte işini kötü yapan insanlar var ne de olsa.
Ne zaman umursamamaya başladınız?
Bir süredir. İlk başlarda mesleğimi sorduklarında öğrenci olduğumu söylerdim. Üniversitede okuyordum. Şimdi yaptığım işin kesinlikle arkadasındayım. Ben kendimden sorumlu olduğuma göre yaptığım işten çok memnunum.
Kendinizi nasıl tanıtmanız gerekiyor?
Mesela artık röportaj kabul etmiyorum. Ya da çok nadir yapıyorum. Çünkü bana bir şey katmıyor. Tanıtımlarda da çok seçiciyim; sadece para kazanmak için yapıyorum.
Birkaç senedir çok göz önünde olmaktan sıkıldınız mı?
Ben hiçbir zaman insanların gözüne sokulmadığımı düşünüyorum. Hayatımda istemeden gelişen olaylarda da geride kalmaya çalıştım. Bunu çok aza indirgemeye çalıştım. Benim elimde değildi. Benden çok daha şöhretli bir sevgiliyle işe başladım. Kaçınılmazdı bu.
Birçokları için dezavantaj değil mi?
Tabii ki bana getirdiği artılar da yadsınamaz. Ama ben en başta işimi iyi yaptığıma inanıyorum. İyi yapmasaydım bazıları gibi çıkar ve hemen inerdim. Ben orada kalmayı düşünüyorum.
Yorucu bir şey miydi şöhret süreciniz?
Ben yarışmada derece aldıktan sonra kendi başıma çalışacağım bir süreç olmadı. Bir sevgilim olduğu için de onunla anılmaya başladım. Ama ben bir süre mankenlik yapsaydım, sonra sevgilim olsaydı tabii ki iki ayrı insan olarak anılacaktık. Yine de bu hiçbir zaman beni rahatsız etmedi.
Telafi etme şansınız var mı?
Ben bunu bir eksiklik olarak görmüyorum. Bir zararı da olmadı. Böyleydi.
Siz, bütün mankenler, bir arada mı dolaşırsınız?
Koloni halinde! Benim İstanbul'da fazla bir çevrem yok, çünkü burada doğup büyümedim. Çocukluk arkadaşlarım da burada değil. Benim manken dostum diyebileceğim birkaç kişi var, onlar da basında çok duyulan insanlar değil. Öyle gelişti.
Sizin avantajlarınız ne?
Güzellik yarışmasında derece aldım ama bu da bir insanın iyi ya da kötü olduğunu kanıtlamaz. O jüri esmerlerden hoşlanıyor diyelim, beni seçmiştir. Her sene değişir. Türkiye'de güzellik yarışmasındaki jürilerin de kimler olduğu belli... Bilmiyorum yani...
Uzakdoğu'dan çok hayranınız varmış.
Evet, öyle bir şey vardı. Çin'e gittiğimde benle herkes fotoğraf çektiriyordu. O zaman saçlarım daha kısa ve düzdü, belki onlara benzediğim ama uzun boylu olduğum içindi... Başıma böyle bir şey gerçekten gelmişti.


SEMA ŞİMŞEK
Kimseye bulaşmayan, çok asil bir manken imajınızı özel olarak mı koruyorsunuz?
Uğraştığım bir şey değil ama böyle oldu. Yetiştirilme tarzımdan olduğunu düşünüyorum. Sorumlu olduğum insanlar var: Ailem. Onlara layık olmaya çalışıyorum.
Buna rağmen nasıl iş buluyorsunuz?
Bunu hakikaten ben de merak ediyorum. Herhalde işimi disiplinli yaptığım için. Söylenen saatte giderim, verilen işleri yaparım. Kıyafetler bazen itici olsa da giyerim. Belki de bu yüzden onlara göre iyi bir mankenim.
Süper modellik diye bir müessese var mı?
Yok, manken mankendir. O, bazı mankenlerin basına malzeme vermelerinden kaynaklanan bir şey. Ben o malzemeyi veremiyorum, içimden gelmiyor. Zaten benle röportaj yaptıklarında mantıklı bir şey söylediğimde onu yayınlamıyorlar.
Nasıl bir hayatınız var?
İşim gerçekten renkli geçiyor. Ama onun dışındaki her şey gayet mütevazı, bir eşi, ailesi olan, evinde yemek yapan, evi silip süpüren, yerleri temizleyen, kocasını fırçalayan gayet normal bir insanım.
Eşinizin manken olması halden anlamaya sebep oluyor mu?
Oluyor. Başıma gelen kazalarda özellikle anlayışla karşılamasına sebep oluyor. En son Hammam'daki bir defilede yine göğsüm açıldı. Sabit bir ceket değildi, rüzgâr da vardı, açıldı. Ben kapatıyorum, rüzgar açıyor!
11 sene evvel niye başladınız bu işe?
Çünkü çok sevdim. Okulda defile düzenlenmişti ve iki ay öncesinden eğitime başlamak üzere öğrenciler arasından manken seçtiler. Ve tabii ki kadroda ben de vardım. Defile öncesi yaşadığım heyecan bana acayip mutluluk verdi. Daha 16 yaşındaydım. Ağlamıştık arkada... Ama defile bittikten sonra o heyecanı çok sevdim ve manken olmak istedim. Çok mütevazı biri olarak başladım. İş görüşmelerine cebimde otobüs biletlerimle giderdim. Annemden daha fazla para isteme hakkım yoktu.
İş seçer misiniz?
Yıldırım Mayruk defilesi benim için çok önemli. Elbette benden de bir gün vazgeçilecek, elbette o günler de gelecek. Belki çocuk sahibi olmak istediğim zaman, belki gerçekten yaşlanmış olacağım. Çok üzülebilirim ama gerçekten en iyi şeyleri yaptığıma inanıyorum.
Evliliğinizde hiç kıskançlık yok mu?
Yok. Çünkü güven var. Ben Burak'ı çok iyi tanıyorum, o da beni. Tamamen güvenle alakalı bir şey. İki ay Urfa'ya gidecek dizi çekimine; ne yaptığını bilemezsin ki! Sürekli şüphe edemezsin... Sadece ev işlerini yürütmekte biraz zorlanıyorum!


ECE SÜKAN
Bu piyasanın kurallarını öğrendiniz mi?
Bu piyasanın kurallarını yavaş yavaş öğreniyorum galiba. Zaten bilebilirsin, görebilirsin, tahmin edebilirsin de... Ama birebir yaşamaya başlayınca şaşırıyorum hakikaten.
Nedir kurallar, madde madde?
Maddeler nedir, düşünmem lazım. Ama bir kere her iş ortamında olduğu gibi, bu işte de ilişkilerini iyi tutman, idare etmen gerekiyor. O kadar çok beraber oluyorsun ki problem çıkmaya başlıyor. Bir de mankenlikte insanların kişisel hırsları, birbiriyle rekabeti var. Gerçi hem böyle, hem de güzel arkadaşlıklar oluyor. Ama nereye kadar, bilemiyorsun.
Moda editörlüğü mü, mankenlik mi: Hangisi daha cazip?
Bu aralar mankenlik, modellik daha cazip geliyor. Çünkü işin zevkini almaya başladım; her işte istemeye başladılar, seyahatleri var, popüler oluyorsun. Ama bir yandan da dergiyi bırakmak istemiyorum. İdare edebildiğim kadar edeceğim.
Bu işin şöhret tarafı da hoşunuza gidiyor mu?
Muhakkak. Moda camiasında bir şöhretim var, onun kalması bence daha 'cool'. En iyi firmalarla çalışıyorum, hem moda editörü, hem de model olarak biliniyorum. Ayrıca, gazetelerde her gün çıkan sevgilimden ayrıldım haberleri de işin ömrünü kısaltıyor.
Öyle mankenlerle çalışılmak istenmiyor mu?
Yavaş yavaş öyle bir bilinç oturmaya başladı. Kendimden söyleyeyim, ben de çekimlerde her gün gazetede gördüğüm yüzleri tercih edemiyorum. Bir-iki sevgiliyle gündeme gelip gazetede çıkmak uzun vadede kesinlikle eksi puan.
Moda editörü olarak mankenlerle çalışmak aranızda düşmanlık, kavga yaratıyor mu?
Çıkar gözetip de bana yanaşacaklarını zannetmiyorum ama arada sırada "Ya Ece hiç resmim yayımlanmıyor," diyenler de var. Çalışırken de güzel bir denge kurarım ben. Elimde sopalı çalışmam ama. Hiç öyle bir şey gerekmedi zaten. Genelde uzlaşma taraftarı oluyorum.
Kimlerle çalışıyorsunuz?
Genelde yabancılarla çalışıyorum. Hiç değilse yeni bir yüz, ayrıca daha az kaprisli oluyorlar. Oramı açmam, buramı açmam demiyorlar.
Açmak önemli, değil mi?
Hiç açmayabilirsin de. Ama bir transparanın içine sutyen giydirmek istemezsin. Yabancı manken getiren ajanslar var, onlar da üçüncü, dördüncü sınıf kızlar ama hiç değilse ekstra avamlıkları olmuyor. Çoğu zaman buradaki birinci sınıflardan daha iyi oluyorlar. Kötüsü de çok kötü oluyor ama.
Bazı yerli mankenler de özel olarak mı açıyorlar acaba?
Onu yapıyorlar. Çünkü basın en açık fotoğrafı koyuyor. Onu daha yeni anlıyorum ben.
Siz kapalı ceketten nasıl meme fırlatılır, öğrendiniz mi?
Daha öğrenmedim, ama belki öğrenirim!
İş kazası bir gelenek mi?
Hep mi olur ya, iş kazası! Benim de bir tane var galiba. Aslında iş kazası denemez. Genç stilistler yarışmasının defilesinde orada çok hafif bir açıklık oldu galiba, ama bütün gazetelerde benim fotoğrafım çıktı. Kural bu!
Türkler kolay soyunuyor mu?
Nereye soyunduğun çok önemli. En önemlisi bu hatta. İyi bir dergiyse falan tamam. O zaman hepsi soyunur. Ama haftalık dergi gibi, çok magazinse büyük hata soyunmak.
Kimleri beğeniyorsunuz?
Ahu Yağtu. Türkiye'nin gelmiş geçmiş en güzel fotomodellerinden biri. Bir ara Biri Bizi Gözetliyor'u sunuyordu. Fotomodel olarak Tuba Ünsal'ı beğeniyorum.
Arkadaşlarınızı saymadınız...
Onları zaten podyum mankeni olarak çok beğeniyorum.
Kıskançlıklar, ayak kaydırmalar oluyor mu?
Şenay Akay bazen agresifleşiyor. Ama herkese karşı. Kuliste de terör estiriyor bazen. Anlaşamayanlar oluyor, eskiden ayakkabasının altına yapışkan sürmeler falan... Şimdi neden olmuyor, bilmiyorum ama...
Üzerinizde Deniz Akkaya'nın gölgesi var mı?
Deniz hakikaten kendini bir şekilde kanıtladı. Ben beğenirim, severim de. Best Model yarışmasından tanırım. O birinci oldu, ben üçüncü. Şu anda zaten çalışmıyor. Ama onun star gibi çıktığı defilelerde olmak... Millet artık alışmıştı, kabul edilmişti.
Yeni Deniz kim olacak diye bir yarış var mı?
Aramızda yok. Ama ona oynayanlar var. Zaten büyük manken dönemi bitiyor gibi. Deniz bunu yaptı, başardı. Çok iyi paralara çok iyi işler yapıyor ama bir daha o kadar olur mu, bilmiyorum.
Akıllı bir insan manken olur mu?
Olur. Çünkü bir dönem de olsa iyi para kazanmanı sağlayabiliyor, birtakım işlere başlamanı sağlıyor. Oyunculuk gibi. Sırf mankenlikle kalmak da aklını harcamak olur.