Uçak çıkarıldı, karakutu bulundu

Uçak çıkarıldı, karakutu bulundu
Uçak çıkarıldı, karakutu bulundu

Sulara gömülen Airbus A320 vinçlerle salapuryaya alınırken, ağırlığının yedi kat arttığı görüldü. 77 tonluk uçak suyla dolunca 500 ton olmuştu. fotoğraf: afp

ABD'de Hudson Nehri'ne indikten sonra sulara gömülen yolcu uçağı vinçlerle çıkarıldı. Şimdi sıra karakutunun incelenmesinde...

NEW YORK - ABD’de geçen çarşamba New York’tan Kuzey Carolina’daki Charlotte kentine doğru havalandıktan üç dakika sonra Hudson Nehri’ne zorunlu iniş yapan Airbus 320 tipi uçak, vinçlerle salapuryaya alındı. Uçağın motorları ve karakutusu bulundu. Rapor incelemeler bitince açıklanacaksa da kazanın, Kanada’dan gelen kaz sürüsünden bazı kuşlar motorlara girince olduğu düşünülüyor.
Uçağın, kahraman ilan edilen tecrübeli kaptan pi-lotu 57 yaşındaki Chesley Sullenberger’in havacılık tarihinde nadir görülen başarısının yankıları da sürüyor. ABD Ulusal Ulaştırma Güvenlik Kurulu’na ifade veren Sullenberger, uçağı kullanan ikinci pilot Jeff Skiles’ın ön camda bir anda kara kaz sürüsünü gördüğünü ve ilk tepkisinin de “Ne mükemmel V sürüsü değil mi!” demek olduğunu anlattı.
Göller donunca yiyecek için güneye göçen kara kaz sürüsünün uçağa sarsıntıyla çarpıp motorları patlattığını gören Sullenberger, “Karaya iniş için çok alçaktaydık, etraf bina doluydu. Birden Hudson Nehri’ne inmeye karar verdim. İrtifa 900 metreydi. Havaalanına dönmeye kalksaydım muhtemelen yerleşim yerinde bir bölgeye düşerdik, belki binalarla dolu Manhattan’da bir binaya çarpardık” dedi.
Tüm yolcuları yara almadan uçaktan indirmeyi başaran ve uçağı en son terk eden Sullenberger’in olağanüstü iniş başarısından mürettebat da “Uçak nehre çok yumuşak bir şekilde indi” diyerek hayranlıkla söz etti. Bazı yolcular, uçuş görevlilerinin de en az pilot kadar soğukkanlı olduklarını, kendilerine sıkı tutunmaları, başlarını korumaları yönünde talimat verdiklerini anlatıyor. Airbus A320 salapuryaya alınırken, ağırlığının yedi kat arttığı görüldü. 77 tonluk uçak suyla dolup 500 ton olmuştu. 

Yine motora giren kuş korkusu
Uçakların kalkışlarında genelde 300 metreye kadar kuş sürüleri çıkabiliyor ve uçaklar sürülerden çoğunlukla kazasız kaçmayı başarabiliyor. Benzer bir olay da  dün İstanbul’da yaşandı. Lufthansa Havayolları’nın İstanbul-Frankfurt seferini yapan Airbus 321 tipi yolcu uçağı, sol motoruna kuş girmesi sonucu Atatürk Havalimanı’na acil iniş yaptı.
134 yolcu ve altı kişilik mürettebatıyla saat 05.25’te havalanan uçak, kalkıştan 12 dakika sonra kuş sürüsünün içine girdi. Sol motoru devre dışı kalan uçak, tek motoruyla limana dönerek acil iniş yaptı. (aa, ap)