Uçak düştü ama nakil tamam!

Uçak düştü ama nakil tamam!
Uçak düştü ama nakil tamam!

Jordan, enkazın içindeki karaciğeri buz dolu kasasıyla çıkarmayı başarmıştı.

İngiltere'de geçen hafta düşen bir uçağın dumanlar içinde kalan enkazından nakledilecek organı zarar görmeden çıkaran itfaiyeci yaşadıklarını anlattı

Geçen hafta Belfast’tan havalanan Cessna tipi uçak, Birmingham Havaalanı’na inişi sırasında sis yüzünden yere çakılarak yanmaya başladı. Havaalanındaki ekip yangını söndürmeye çalışırken itfaiye eri Nick Jordan, duman bulutu yüzünden uçağa giremedi. Ancak yaralı kurtulmayı başaran yardımcı pilota “İçeride birisi var mı?” diye sorduğunda aldığı “Nakledilecek bir organ ve pilot var” cümlesini duyar duymaz harekete geçti. 

Yedi dakikada gelen mucize
Nakledilecek karaciğeri buz dolu kasası içinde güvenli bir şekilde çıkarmayı başaran Jordan, kasayı vakit geçirmeden Queen Elizabeth Hastanesi’ne teslim etti. Organ nakli operasyonu tamamlandı, uçak pilotu ve bir kişi de yaralı olarak tedavi altına alındı.
Organın zarar görmeden çıkarılmış olmasını ‘mucize’ diye niteleyen Dr. Simon Bramhall, karaciğer zamanında yetiştirilmeseydi hastasının muhtemelen ölmüş olacağını söylüyor. Bramhall’ın anlattığına göre, organ naklinin yapılacağı kişi, İngiltere ’de en hasta ve en acil nakil ihtiyacı olan hastalar listesinin başındaydı. Jordan ise yaşadıklarının yarım saat gibi geldiğini, ancak daha sonra her şeyin yedi dakika gibi kısa bir sürede olup bittiğini öğrendiğini anlatıyor. Havaalanındaki yangının sebebiyse araştırılıyor.


  ETİKETLER:

  İngiltere

  ,

  Queen

  ,

  organ nakli