Uçak korkusu

Haber: KEMAL YILMAZ - kemal.yılmaz@radikal.com.tr / Arşivi

Uçak korkusunu yenmek için içtiğini söyleyen bir arkadaşım vardı; bir kez check-in bankosunda fazla içkili olduğu için uçağa alınmadı. O sonra ne yaptı bilmem ama ben ilk uçağa bindiğim 20 yaşımda, istediğin içkiden istediğin kadar veren hostes hanımların ne kadar da güzel kadınlar olduğunu düşünüp durmuştum bütün yol boyunca. O zamandan beri, iç hatlarda bile olsa bir iki kadeh yuvarlamadan edemem, sanki bu, uçağa binmenin ayrıcalıklı halinin bir parçasıymış gibi gelir bana ve o ayrıcalık duygusunu ayran ya da kolayla çoğaltamayacağıma göre ben de içmemezlik etmem.
Aslında yalnız olmadığımı hatta tam tersi epey de kalabalık olduğumuzu biliyorum. Mesela son uçuşta arkamda oturan arkadaşın o küçük şişelerden üç tane içtiğini yere attığı boşlar bana doğru yuvarlandığı için fark ettim. Ya da bir seyahatte arka arkaya votkaları yuvarlayan yol arkadaşımla bir süre sonra muhabbete dalmış ve Tahran’da yaşayan bir mühendis olduğunu öğrenmiştim. (Eyvah şimdi bu ‘onlar da ayrana rakı katıp içiyormuş’ geyiği gibi oldu ama benimkisi vallahi doğru...) Tabii ki bütün bunları THY ’nin içki yasağının hızla genişlediği haberleri üzerine yazmıyorum. Ya da Aksiyon dergisinde ‘sınırsız içki uçakta değil barda içilir’ diye yazan Hasan Cücük Beyefendi’ye kızmış filan da değilim. Ama kusura bakmasınlar isterse Pakistan olsun o kadar saati su içerek geçirmeye niyetim olmadığından başka bir hava yoluna binerim, mesela Emirates...
Beni bu içki/uçak konusunda düşünmeye sürükleyen şey yakında Rusya ’ya yapacağım seyahat . Acaba orada sadece votka mı içiliyor? Uçakta giderken şarap içip inince votka içsem ne olur, karıştırmış mı olurum? Yakında bütün bu soruların cevaplarını bulacaksınız.


  ETİKETLER:

  Pakistan

  ,

  Rusya

  ,

  Şarap

  ,

  Rakı

  ,

  THY

  ,

  Hava

  ,

  seyahat