Uçak nehre indi, ıslanan bile olmadı!

Uçak nehre indi, ıslanan bile olmadı!
Uçak nehre indi, ıslanan bile olmadı!

150 yolcu ve beş kişilik mürettebatın yara almadan kurtulduğu kaza, pilotun doğru kararı ve iyi bir kurtarma çalışması sonucu faciaya dönüşmeden atlatıldı. FOTOĞRAF: REUTERS FOTOĞRAF: REUTERS

ABD'de havalandıktan üç dakika sonra New York ve New Jersey eyaletlerini bağlayan Hudson Nehri'ne zorunlu iniş yapmak zorunda kalan uçağın motorlarının, kuş sürüsüne çarpıp arızalandığı anlaşıldı. 155 kişinin uçaktan sağ salim inmesini sağlayan pilot Sullenberger, kahraman ilan edildi

Kurtarma ekipleri, yolcular ve mürettebat uçaktan çıkarılırken önceliği çocuklarla kadınlara verdi.

NEW YORK - ABD’de New York La Guardia Havalimanı’ndan Kuzey Carolina eyaletinin Charlotte şehrine gitmek üzere havalanan Amerikan Havayolları’na ait dokuz yaşındaki Airbus 320 tipi uçağın, Hudson Nehri’ne zorunlu iniş yapmasına bir kuş sürüsünün neden olduğu anlaşıldı. Uçağın iki motoruna havalandıktan üç dakika sonra çarpan kuş sürüsü, New York’lulara 11 Eylül’ü hatırlattı. 150 yolcu ve beş kişilik mürettebatın yara almadan kurtulduğu kaza, pilotun doğru kararı ve iyi bir kurtarma çalışması sonucu faciaya dönüşmeden atlatıldı.
Pilot, nehre inmeden önce La Guardia havalimanı kulesine acil yardım çağrısı gönderdi. Kule, acil iniş için onay verdi ancak havaalanına kadar gidemeyeceğini anlayan pilot kuleye “Hudson Nehri’ne iniyorum” bilgisini ulaştırdı. Hudson Nehri’nde önlem alan güvenlik ve kurtarma botları  anında nehir trafiğini düzenleyip bölgeye sivil deniz araçlarının girmesini engelledi. 
New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, uçağın zorunlu iniş yapmasında herhangi bir terör şüphesi olmadığını, konuyla ilgili olarak Amerikan Federal Havacılık yetkililerinin soruşturma başlattığını açıkladı.

Görgü tanıklarının 11 Eylül paniği
New York Valisi David Paterson da Bloomberg’le düzenlediği ortak basın toplantısında, usta pilotun iki motoru birden arıza yapan uçağı Hudson Nehri’ne indirerek bir mucizeyi gerçekleştirdiğini söyledi. Vali Paterson, “Sahil güvenlik, polis, itfaiye, olağanüstü hal çalışanları tüm yolcu ve mürettebatı kurtardı, bu mucize” diye konuştu.
Belediye Başkanı olayın bir terör saldırısı olmadığını söylese de 11 Eylül’ü unutmayan New York’lular nehrin üzerinde yüzen bir uçak görünce şaşırıp paniğe kapıldıklarını anlatıyor. Bazı görgü tanıkları, uçağın nehre düştüğünde büyük bir ses çıkardığını ve patlamaya benzer bu sesi duyunca akıllarına sadece 11 Eylül benzeri bir terör eylemi ihtimali geldiğini söylüyor.
Yolcularsa pilotun kendilerine durumu anons edip korunmalarını söylediğini, ancak daha önce hiç düşen bir uçakta bulunmadıkları için kendilerini nasıl koruyacaklarını bilmediklerini anlatıyor! Yolculardan bazıları yerleşim yerine çok yakın uçtuklarını görünce telaşa kapıldıklarını söylüyor. Alberto Panero adlı yolcu, “Hemen yanımızda yükselen binaları görünce çok korktum ve onlardan birinin üzerine düşmemek için dua ettim” diyor. Bazı yolcular havaalanına döndüklerini düşünüp rahatlamış ancak bir dakika sonra uçak suya inmiş. Yolcular sulara gömülmeden önce uçaktan çıkmak için kısa bir panik yaşamış ancak mürettebat iniş için önce çocuklarla kadınları hazırlamış. 

‘Neredesin’e yanıt: ‘Hudson’a indim’
Kuş sürüsünün içine girdiklerini gören bir yolcuysa, kuşlara bakarak “Bunlardan biri motora girebilir” diye düşündüğünü anlatıyor. Uçaktaki bir yakınını havaalanında bekleyen Şeyh Ali isimli bir kişiyse “Ona mesaj attım ve çok geciktiğini söyleyerek ‘Nerede kaldın?’ diye sordum. Gelen cevapta ‘Hudson’a indim’ yazıyordu!” diyor.
Bir öğrenci, “İnsanlar da görevliler de soğukkanlıydı. Önce uçağın kanadına atladım, sonra da kurtarma botuna. Uçak nehre düştü ama ben ıslanmadım bile!” diyor. Bir iş gezisine giden çift, “Yakınlarımız arayıp ‘Siz o uçakta değilsiniz değil mi?’ diye sordu. ‘Oradayız ama iyiyiz’ dedik” diye anlatıyor.
507 km. uzunluğundaki Hudson Nehri, New York ve New Jersey eyaletleri arasında uzanıyor. Özgürlük Anıtı’nın bulunduğu Özgürlük Adası’nı da ağırlayan nehrin en derin noktası 65 metre. (Yaşam Servisi)

İşte kahraman pilot ‘Sully’
57 yaşındaki Sullenberger, 40 yılllık pilot.

Olaydan sonra ‘kahraman’ ilan edilen 57 yaşındaki kaptan pilot Chesley B. Sullenberger, “Meslek hayatımın en kötü anlardan biriydi ancak soğukkanlılığımı kaybetmemem gerektiğini biliyordum” diyor. Uçağı, George Washington Köprüsü’ne çarpmadan nehre indirmenin teknik beceri gerektirdiğini söyleyen uzmanlarsa mucize kurtuluşun pilotun kişisel başarısı olduğu görüşünde birleşiyor.
40 yıllık meslek hayatının son 29 yılında Amerikan Havayolları’nda çalışan ‘Sully’ lakaplı pilotun eşi Lori Sullenberger, eşinin cesur ve becerikli davranışıyla gurur duyduğunu söyleyerek, “Haberi televizyonda görmedim. Sully arayıp bir kaza geçirdiklerini ama iyi olduklarını söyledi. Çok küçük bir şey olduğunu düşündüm ama arkadan insanların panik içindeki konuşmalarını duyuyordum. O zaman gerçeği anlattı, ağlamaya, titremeye başladım. Telefonu kapattığımda ne hissedeceğimi bilemedim. Koşarak kızımı okuldan almak ve bir an önce onun yanına gitmek istedim” diyor. 

Uçaktan en son o indi
New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, kaptan pilotu Sullenberger’in kurtarma işlemlerinin ardından, yolcularının tamamının kurtarıldığından emin olmak için tekrar tekrar kontrol ettiği uçaktan en son çıktığını söyledi. Sullenberger’se “Uçakta bebekler, kadınlar  ve çocuklar vardı. Panik anında şok geçirmiş olanlar da olabilirdi. Soğukkanlılığını kaybetmeyen ve yolculara yardımcı olan mürettebatımı da kutluyorum” diye konuşuyor.