Uçakla helikopter havada çarpışıp nehre düştü

Uçakla helikopter havada çarpışıp nehre düştü
Uçakla helikopter havada çarpışıp nehre düştü

Çarpışan helikopterde beş İtalyan turistle bir pilot, uçakta da biri çocuk üç kişi bulunuyordu.

NEW YORK - ABD’de önceki gece, New York’la New Jersey eyaletleri arasındaki Hudson Nehri üzerinde çarpıştıktan sonra nehre düşen küçük uçakla bir helikopterdeki dokuz kişinin öldüğü tahmin ediliyor. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, İtalyan turistleri taşıyan helikopterle küçük uçaktakilerden kurtulan olmadığının sanıldığını söyledi. Bloomberg, helikopterde beş İtalyan turistle bir pilotun, uçakta da biri çocuk üç kişinin olduğunu açıkladı.
Enkaz çalışmalarında ilk gün ikisi suda yüzen, biri enkaz içinde üç cesede ulaşıldı, diğer cesetlerin yerleri de enkazlar içinde belirlendi. Nehrin çamurlu suyunun arama kurtarma çalışmalarını yavaşlattığını açıklayan yetkililer, görüş mesafesinin 1 metrenin altında olduğunu, dalgıçların kayıp cesetleri ararken zorlandığını açıkladı.
Görgü tanıkları uçak ve helikopterin peş peşe büyük birer taş gibi suya çakıldıklarını anlatıyor. Kazadan hemen sonra acil servisi arayan tanıklar, nehirde metal parçalarının yüzdüğünü ve ağır bir duman kokusu duyduklarını söylerken, uçağın şehir içine düşmesi durumunda yaşanacak faciadansa kıl payı kurtulduklarını belirtiyor.
ABD’de 15 Ocak’ta da bir uçak 155 kişiyle havalandıktan üç dakika sonra kuş sürüsüne çarpıp Hudson Nehri’ne zorunlu iniş yapmış, kimsenin burnunun bile kanamadığı kazada pilot Chesley Sullenberger kahraman ilan edilmiş. (aa, Yaşam Servisi)