Uçakta en dikkat etmeniz gereken yer!

Uçakta en dikkat etmeniz gereken yer!
Uçakta en dikkat etmeniz gereken yer!
Dört uçuş ve beş havalimanında sağlığa uygunluk hakkında araştırma yapan Mikrobiyologlar uçakların en mikroplu bölümünün yemek tepsileri olduğunu tespit etti. 

RADIKAL – ‘Travel Math’ adlı seyahat sitesinin düzenlediği araştırma kapsamında mikrobiyologlar tarafından incelemeye alınan dört uçuş ve beş havalimanından çıkan sonuçlar, uçakların en çok mikrop kaynayan noktalarını döktü. Araştırmaya göre uçakların en kirli yeri yemek tepsileri. Tepsileri sifon düğmesi ve kemerler takip ediyor.
Araştırmayı yürüten ekip, bakterilerden ağız yoluyla temastan kaçınmak için 'yemek ile tepsinin birbirine kesinlikle değmemesi gerektiğini vurguluyor. Ayrıca seyahat esnasında temas edilme ihtimali olan kirli yüzeylere karşı, yolcuların yanlarında mümkünse el dezenfektanı bulundurmasını öneriyorlar.  


Araştırma için en yaygın bakteri türü olan koliformlar ünite bazında ölçüldü. Sonuçta havaalanlarında en yoğun mikrobun musluklarda ve tuvalet kapılarında bulunduğu görüldü. Uçaklarda ise 2155 ünite koliform ile en yoğun bakteri alanı yemek tepsileri. Onları havalandırma, tuvalet sifonları ve güvenlik kemerleri takip ediyor.


Araştırmanın yazarları, “Düşünülenin aksine, tuvaletler mikroplar açısından en temiz alanlar” dedi. 
Uçuşlar arasında temizlik hususuna yeterince önem verilmediğini vurgulayan araştırma, uçuşlar arası temizlik için gelen ekiplerin yemek tepsilerine daha fazla önem vermeleri gerektiğini söyledi. Araştırma, bavulların gidilecek yere ulaşana kadar 80 milyon bakteriye maruz kaldığını belirten başka bir araştırma sonrası gerçekleştirildi. (The Daily Mail)   

Uçak yolculuklarının sırları
 

 

 


  ETİKETLER:

  Yemek

  ,

  Mail

  ,

  seyahat

  ,

  güvenlik

  ,

  Karşı