Uçaktaki 228 kişiden haber yok!

Uçaktaki 228 kişiden haber yok!
Uçaktaki 228 kişiden haber yok!

Arp sanatçısı Fatma Ceren Necipoğlu 28 Mayıs?ta Brezilya?da konser vermişti ve Türkiye?ye dönüyordu.

Air France'a ait 228 kişiyi taşıyan uçak Atlantik'te kayboldu. Uçakta Brezilya'daki konserinden dönen arp sanatçısı bir Türk de bulunuyordu

PARİS - Dün öğle saatlerinden beri, Brezilya’nın başkenti Rio de Janeiro’dan Fransa’nın başkenti Paris’e gitmek üzere yola çıkan 228 kişiden haber alınamıyor. Uçakta Türk arp sanatçısı Fatma Ceren Necipoğlu’da bulunuyordu.
216 yolcu ve 12 kişilik mürettebat taşıyan Air France’a ait 447 sefer sayılı ve dört yıldır hizmet verdiği belirtilen Airbus uçağı, havalandıktan 3.5 saat sonra Brezilya açıklarında radardan kayboldu. Akşam saatlerinde uçakta 80 Brezilyalı, 73 Fransız, 18 Alman, 9 İtalyan, 6 Amerikalı, 5 Çinli, 4 Macar, 2 İspanyol, 2 İngiliz, 2 Faslı ve 2 İrlandalı, bir Türk, bir Angolalı, bir Arjantinli, bir Belçikalı, bir İzlandalı, bir Norveçli, bir Polonyalı, bir Rumen, bir İsviçreli, bir Rus, bir Slovak, bir İsveçli ve bir Filipinlinin bulunduğunu açıkladı. Türk yolcu Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi 37 yaşındaki Fatma Ceren Necipoğlu’ydu. Necipoğlu’nun bir davetle gittiği Rio de Janeiro’dan arp konseri verdikten sonra Paris üzerinden Türkiye’ye dönmek için uçağa bindiği öğrenildi.
Uçağın yerel saatle dün 11.10’da (TSİ 12.10) Paris’te olması gerekiyordu. Yetkililer, uçağın güçlü bir türbülanstan geçerken TSİ 05.14’te elektrik sisteminde arıza olduğuna dair otomatik mesaj gönderdiğini açıkladı.
Uçakta 126 erkek, 82 kadın ve biri bebek sekiz çocukla 12 görevli olduğunu açıklayan Air France iletişim direktörü François Brousse’a göre, yıldırım çarpması da güçlü bir şüpheli. Brezilya yoğun bir arama çalışması başlatırken Fransa da Senegal’in Dakar kentindeki askeri üsteki bir askeri uçağı, çalışmalara gönderdi. (afp, aa)