'Ucuz çalışmayı sevmem sanat yapıyorum'

'Ucuz çalışmayı sevmem sanat yapıyorum'
'Ucuz çalışmayı sevmem sanat yapıyorum'
Uzun yıllar Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, Tarkan gibi isimleri tıraş eden 'babadan berber' Yavuz Çakmakçı'dan erkeklerin 'saç-sakal' alışkanlıklarını dinledim...
Haber: MÜGE AKGÜN / Arşivi

Kadınların kuaförleriyle özel bir ilişkisi vardır. En stresli anlarında gittiklerinde bile iyi hissederler. Memnun oldukları sürece de kuaförlerine sadık olurlar. Erkeklerin dünyasında da farklı bir boyutta olsa da durum farklı değil. Bir süre önce tesadüfen Etiler Meridien Hotel’in kuaförünü işleten Yavuz Bey’le (Çakmakçı) tanıştım. O kadar heyecanla bana salonunu dolaştırdı, öyle keyifle yaptığı işi anlattı ki hem bu söyleşiyi yaptık hem de 25 yıllık kuaförüme ihanet edip saçlarımı kestirdim. “Asıl formunu iki hafta sonra alacaksın benim kesimim uzadıkça güzelleşir bekle” dedi bekledim…Haklıymış… Şimdi kara kara düşünüyorum bu ihaneti sevgili Özcan’a nasıl anlatacağım diye…
Karadenizli olduğunuz ilk görüşte anlaşılıyor, nereden geldiniz?
Babam erkek berberiydi, Rize’den gelip Kasımpaşa’ya yerleşmiş. Dört yaşına dek orada yaşadım. Babam bir gün Bebek yokuşunun üzerinde bir yer görüyor, konuşup tutuyor orayı.
Babanızın yanında çırak olarak başladınız o zaman mesleğe?

 1976’da ilkokulu bitirince 12 yaşında başladım. 10 yıl babamla çalıştım ama babayla çalışmak zor. 10 yılın sonunda ayrıldım yanından. Ulus’ta dükkânımı açtım, 20 yıl çalıştım. Bir yıldır da buradayım. Bu işte istikrara inanırım.
Ben 25 yıldır aynı kuaföre giderim. Sizin müşterileriniz nasıldır?
Bayanlardan erkekler sadık. Bir nesli öldürdük aslında biz. Babamdan kalan müşterilerim mekânları cennet olsun, rahmetli oldular. Şimdi onların çocukları, torunlarını tıraş ediyorum.
Kaç yaşındasınız?
48 yaşındayım. 12 yaşından beri hesaplayın 36 yıl olmuş, aralıksız. Her kesimden müşterim var. Etiler, Ulus ağırlıklı ama Maltepe’den de gelen var.
Kadın kuaförlerinden daha ucuz olur erkek berberleri değil mi?
Tabii; sizde boyası, röflesi, balyajı çok tutar.
Fiyatlarınız otele geçince arttı mı?
Çok değil ama eski yerimize göre yüzde 30 arttı. Orada beş kişiydi, burada ekibimiz 10 kişi. Saç-sakal tıraşı 120 liraya çıkılır. Zaten ucuz çalışmayı sevmem, sanat yapıyorum.
Kimler geliyor en çok?
Sanat, spor ve camiası gelir en çok. Bunlar da boya yaptırmaz ancak beyazladıysa kendi rengine boyatır.
30 yılda neler değişti?
Yapılan şeyler aynı. Eskiden kozmetik sektörü bu kadar ilerlememişti. Şampuan, kozmetik ürünü falan satmıyorduk. Bugün onları da istiyorlarsa bizden temin ediyorlar.
Cilt bakım ürünü satıyor musunuz?
Yok, karşımızda spa var onları oradan temin ediyorlar. Ama manikürü, pedikürü, ağdası hepsini yapıyoruz.
Ağda neresini yaptırır erkekler?
Vücudunu, göğsünü aldıranlar, daha çok genç oyuncular bunu yaptırır. 35’inden sonra da erkeklerde kulaklar problem. Saç dökülüyor kulaklar çıkıyor, bunları temizliyoruz.
Kaş da alır mısınız?
Yüzde on falan taşanları alırız. İnce Fatih Ürek kaşı yapmayız…
Manikür, pedikür koltuğunuzu ilk defa gördüm kadın berberlerinde yoktur böylesi?
Birçok erkek kuaföründe de yoktur. Spa modeli alttan masajlı değişiklik olsun diye koyduk. Erkeklerin de bir ayrıcalığı olsun, şımartalım…
Kadınlar gelir mi saç kestirmeye?
Sizin gibi kısa saçlılar bazen gelir. Yıllar önce bir sunucu kızın saçını kesmiştim, Hürriyet’e kapak olmuştu. Saçınızı kesersem farkı anlarsınız.
Erkek tıraşı gibi çıkmak istemem…
Yok kesinlikle, evinizde elinde şekil verecek gibi keseceğim. Bakın kulak arkanızdaki şu boşluklar olmayacak. Kulağın arkasını çok açmışlar. Makasta iddialıyız. Bir daha dünyaya gelsem yine bu işi yapardım.
Okullu çalışanlarınız da var mı?
Bu meslekte okula inanmıyorum. Eşimin 20 yıldır ehliyeti var, araba kullanamıyor, bunun gibi... Çıraklıkta görerek öğrenmek daha başka. Zaten sekiz yıllık eğitim bizi bitirdi. Artık yer silecek adam da bulamıyoruz.
Okul çıkışı ve hafta sonu çalışmaya gelenler olmuyor mu?
Bu semtlerde bir tane bulamazsın, ancak kapıcı çocukları bulursun.
Çok iyi bir meslek aslında...
Evet, muhteşem bir meslek. Yanına yaklaşamayacağın insan koltuğuna oturuyor, “Kafanı eğ diyorsun” eğiyor.
Kimler gelir ünlülerden?

 25 sene Orhan Gencebay’ı tıraş ettim. İbrahim Tatlıses bana gelirdi. İş ve spor camiasının en tanınmış isimleri müşterimdir, isim vermek istemiyorum. İlişkimiz artık aile ilişkisi gibi. Şimdi pek gelemiyor ama Tarkan da çok sevdiğim bir dostumdur. Birlikte Karadeniz gezisine çıkmıştık.