Uludağ'daki son SMS'ler iç sızlattı

Uludağ'daki son SMS'ler iç sızlattı
Uludağ'daki son SMS'ler iç sızlattı

Siste kaybolan Ümit Özgen, ilk mesajında oteller bölgesinden bir işaret fişeği atılmasını istedi. Sonra umudunu helikoptere bağladı.

Uludağ'da donmak üzereyken bulunup ölen genç, saatler önce SMS?çekip 'Bir işaret fişeği atın' dedi. Koca Uludağ'da bir işaret fişeği bulunup atılamadı

BURSA - Uludağ’da snowboard yaparken kaybolan, donmak üzereyken bulunup kurtarılamayan Ümit Özgen’in oteller bölgesinden ‘bir işaret fişeği atılması’ için uğraştığı, son anına kadar helikopter beklediği anlaşıldı.
Arkadaşlarıyla iki gün tatil için Uludağ’a gelen Özgen, 19 Ocak’ta saat 12.00’de kayboldu. 23.00’de otele 4 kilometre mesafede bulundu. 02.00’de oteller bölgesine getirildi ama ambulansta öldü. 21 yaşındaki gencin, arkadaşı Sinan Uçkan’a attığı mesajlar iç sızlattı.
Saat 15.47: Maden Pisti’nde siste kaybolan Özgen, oteller bölgesini bulmak için bir işaret fişeği atılmasını istedi: “Ya fişek yok mu.”
Uçkan olay gününü şöyle anlattı: “Ümit saat 12.00’de Maden Pisti’ne çıktı. Arkadaşı, sis nedeniyle geri dönmek istemiş, ama Ümit, devam etmiş. Uludağ’daki ilk günüydü ve bence otelin ne tarafta olduğuna emin değildi. Kaybolunca board’unu çıkarıp yürümeye başlamış. Beni aradı. Mesaj attı. Arkadaşlarımızla beraber bazı kişilerle görüşerek fişek aradık. Ama koskoca Uludağ’da fişek bulamadık.”
Saat 17.03: “Acil helikopter, hava kararmadan 1 saate donarım.”
Uçkan “Telefonda sesi normal bir gündeymişiz gibi geliyordu. Çok güçlüydü. Fakat üzerinde kaymak için bile uygun olmayan giysiler vardı. Penye ve montu çok inceydi. Zifiri karanlıkta dereye düşünce üstündeki ince montun donduğunu ve bu yüzden üzerinden çıkarıp attığını da öğrendik” dedi.
Saat 17.50: “Lütfen, donuyorum. Helikopter. Kendileri dedi. Ölüyorum Sinan.”
Saat 18.20: “Bir ışık görüyorum.” (Son mesaj) Ümit Özgen’in telefonunun şarjı bu mesajdan 10 dakika sonra bitti.
Uçkan’ın iddiasına göre, Özgen sığındı denilen kulübeye hiç girmedi, yanından geçip gitti. Jandarma “Kulübeye dön” dediğinde artık çok geçti. Arkadaşının kaybolmasına saat 19.00’a kadar ‘ciddi bir vaka’ olarak bakılmadığını da iddia eden Uçkan “O kurum, bu kurum derken çok zaman geçti. Saat 12.00’de kayboldu, saat 24.00’de ulaşıldı. Bürokrasi yüzünden arkadaşımızı kaybettik” diye konuştu.
Özgen’in ailesi de ‘yetersiz’ malzemeyle kurtarmaya giden jandarmayı suçladı. Önceki gün DHA’ya konuşan ancak adını vermeyen bir jandama yetkilisiyse kurtarmanın cep’in şarjı bittiği için geciktiğini belirtmiş, Özgen’in panik atak hastası olduğunu iddia etmişti. (aa, dha)