Uluslararası jürisi görücüye çıktı

Uluslararası jürisi görücüye çıktı
Uluslararası jürisi görücüye çıktı
Altın Portakal'da uluslararası jüri basın önüne çıktı. Yeşim Ustaoğlu'nun başkanlığını yaptığı jüri filmlerin kalitesine dikkat çekti.
Haber: ERMAN ATA UNCU - erman.uncu@radikal.com.tr / Arşivi

50’nci Antalya Altın Portakal Film Festivali Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın basın toplantısı bugün , festivalin konaklama mekânlarından Su Otel’de gerçekleştirildi. İlk kez Türkiye ’den bir ismin, yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun başkanlığını üstlendiği jüride ‘Gelecek Uzun Sürer’, ‘Bizim Büyük Çaresizliğimiz’ gibi filmlerin ortak yapımcısı Titus Kreyenberg, 2006 yapımı ‘Taxidermia’yla Antalya uluslararası yarışmada en iyi yönetmen seçilen György Palfy, ‘Bir Ayrılık’ın başrol oyuncusu Leila Hatami ve Oscar ödüllü ‘Argo’nun ‘line producer’ı Zeynep Santıroğlu Sutherland vardı. Moderatör ve festival danışmanı Engin Ertan’dan ilk sözü alan Yeşim Ustaoğlu, Altın Portakal’ın 50’nci yılını kutlamanın önemli bir serüven olduğunu söyledi ve “Uluslararası yarışmanın iyi bir seçki olduğunu düşünüyorum. Bazı filmleri daha önce de görmüştüm” dedi. Beş yıldır Türkiyeli sinemacılarla ortak yapımlarda çalıştığını söyleyen Kreyenberg ise halihazırda Türkiye’de bir film çalışmasının daha olduğu haberini verdi ve bu jüride bulunmaktan onur duyduğunu belirtti. Leila Hatami de film değerlendirme kriterlerinden söz etti. İranlı yıldız, jüride olduğu için kişisel zevkine başvurmamaya çalıştığını, yine de iki üç film arasında kararsız kaldığında kişisel zevkini rehber yaptığını söyledi. György Palfi ise en iyi yönetmen seçildiği sene Antalya’ya gelemediğini, şimdi jüri üyeliği vesilesiyle burada bulunmaktan memnuniyetini dile getirdi. Zeynep Santıroğlu Sutherland ise işin mutfağından birisi olarak bu sefer seyirci koltuğunda oturmanın farkından bahsetti.
Dokuz filmin yarıştığı Altın Portakal Uluslararası Uzun Metraj Yarışması’nda Türkiye’den, Venedik Film Festivali’nin Venedik Günleri bölümünde de gösterilen Deniz Akçay filmi ‘Köksüz’ yarışıyor. Yine yarışmadaki Cornelieu Porimbou filmi ‘Bükreş’e Gece Çöktüğünde ya da Metabolizma’ ve Ari Folman’ın ‘Son Şans’ı Filmekimi’nin programında da yer alıyordu.