UNESCO 'Türk kahvesi'ni Kültürel Miras listesine aldı

UNESCO 'Türk kahvesi'ni Kültürel Miras listesine aldı
UNESCO 'Türk kahvesi'ni Kültürel Miras listesine aldı
"Türk kahvesi" UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine dahil edildi. Karar BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun, Bakü'deki toplantısında alındı. "Türk kahvesi kültürü ve geleneği" ile birlikte Türkiye'nin söz konusu listede kayıtlı miras sayısı 11'e yükseldi.

Türkiye ile Yunanistan arasında baklava, kebap, ayran ve ‘Mevlana’ ile birlikte yıllardır kültürel savaş nedeni olan ‘kahve’de zafer Türkiye’nin oldu.

BM Eğitim , Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun Azerbaycan'nın başkenti Bakü'deki oturumundan sonra gazetecilere açıklama yapan Kültür Ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı, "Türk Kahvesi bugün UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine geçmiş oldu. Bu dosyanın hazırlanmasında emeği geçen mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum" dedi.

"Türk Kahvesi Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde 11. unsurumuz olarak yer aldı" diyen Arı, "Daha önce geçenler de dahil her biri bir birinden değerli kültürümüzün yapı taşları olan bu unsurların devamı gelecek. Bu unsurları sadece UNESCO listesine dahil etmek yeterli değil. Bunların etrafında koruma sistemleri çerçevesinde oluşumlar meydana getirmeliyiz" dedi.

Türkiye'nin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine en çok unsuru olan ülkelerden biri olduğunu ifade eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı, "UNESCO bu konuda kısıtlamaya gidiyor yılda en fazla bir tane kabul ediliyor. 2014 için Milli Dosya olarak "Ebru" dosyamız var" şeklinde konuştu.

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfez Garayev'in başkanlığında gerçekleştirilen oturuma 116 ülkeden 800'e yakın delege katılıyor.

Sıcak suda pişirme yöntemiyle hazırlanan Türk kahvesinin Yunanistan tarafından da milli değer olarak tanıtılması iki ülke arasında yıllardır süren bir kültürel savaşa dönüştü. Son olarak ABD ’de yaşayan Türk asıllı doktor ve televizyon programcısı Mehmet Öz’ün katıldığı bir şovda faydalarını anlatırken bu kahveden ‘Yunan Kahvesi’ olarak bahsetmesi Türkiye’deki kahveseverlerin ve kahvecilerin tepkisine yol açmıştı.