Üniversitede Tuncel Kurtiz'i anma tartışması

Üniversitede Tuncel Kurtiz'i anma tartışması
Üniversitede Tuncel Kurtiz'i anma tartışması
Öğrencilerin geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Tuncel Kurtiz'i anma etkinliği talebine üniversiteden "15 gün önceden izin almanız gerekir" cevabı geldi.

Üniversitenin bu cevabı öğrencilerin, "Bir hafta önce ölen birisi için nasıl 15 gün önceden izin alalım" sorusunu sormasına neden oldu. 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin, geçtiğimiz günlerde vefat eden sanatçı Tuncel Kurtiz’i anma etkinliğine izin verilmediği iddialarına Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu Oğuz yanıt verdi. Prof Oğuz, “İddialar kesinlikle doğru değil. Tuncel Kurtiz hiçbir zaman güncelliğini yitirmez. Etkinliği yapacağız” dedi. 

Kenan Işık'ın Tuncel Kurtiz üzüntüsü

Tuncel Kurtiz'in evine ziyaretçi akını

Tuncel Kurtiz: Ben hep ikinci adamdım

'Ölümü gömdüm geliyorum'
 
Tuncel Kurtiz hayatını kaybetti


Hürriyet'ten Esra Kaya'nın haberine göre; Prof. Oğuz konuya ilişkin şunları söyledi:

“Fakültemizde salonlarımız kısıtlı ve çok sayıda etkinlik var. 35 öğrenci topluluğumuz var. 2005 yılından beri yürürlükte olan yönelgemize göre, bir etkinlik yapılacağı zamana 15 gün öncesinden izin alınması gerekiyor.

Ancak öğrencilerimiz 15 gün önceden başvurmadan, sekreterimiz etkinlik yapmak istediklerini söylemişler. Yönelgenin ilgili maddesini hatırlatınca da, ‘Güncelliğini yitirir’ diyorlar.

Tuncel Kurtiz’in güncelliği hiç bir zaman yitirilmez. İleriki bir tarihte etkinlik yapılacak. Burası hukuk fakültesi kurallar işliyor. Ki önceden söz konusu salonlarda güvenlik , temizlik gibi bazı hazırlıklar yapmamız gerekiyor. Zaten o nedenle yönelgede 15 gün önceden izin maddesi var. Öğrencilerin yanı sıra öğretim üyelerimiz de Kurtiz’i anmak için etkinlik gerçekleştirecekler.”