Ünlü astronot Bursa'ya geliyor

Ünlü astronot Bursa'ya geliyor
Ünlü astronot Bursa'ya geliyor
Astronot Patrick Baudry, 4-5 Nisan'da Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği'nin 5'ncisini düzenleyeceği 'Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı' programı kapsamında konuşmacı olarak Bursa'ya gelecek

BURSA - Uzaya giden ikinci Fransız astronot olan ve UNESCO İyiniyet Elçisi olan Patrick Baudry, tecrübelerini paylaşmak üzere 5 Nisan Cuma günü Bursa'ya gelip, Atatürk Merinos Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak katılacak. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Fransız Astronot Patrick Baudry'nin geleceğin sektörlerinden uzay endüstrisini anlatacağını belirterek, şöyle dedi:

"Neden geleceğin endüstrisi uzay, Bursa'da kurulmasın?', 'Neden Bursa, bu alandaki küresel merkezlerden biri haline gelmesin?' sorularına yanıt arayacağız. Ülkemizi dünyada var edebilmek için vizyonumuzu birkaç basamak üste taşımak zorundayız. Öncelikle ve acil olarak kim olduğumuzu, ne yapmak istediğimizi ve nereye gideceğimizi belirleyecek bir zihniyet devrimine ihtiyacımız var. Bursa geleceğin yıldızı olmak adına 'Teknoloji, Uzay ve Savunma Sanayiinin Başkenti' konumunu elde edebilir" dedi.

PATRİCK BAUDRY KİMDİR?

Salon de Provence-Fransız Hava Kuvvetleri Akademisi havacılık mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi olan Patrick Baudry, uzaya giden ikinci Fransız astronot olarak tarihe geçti. 1970 yılında savaş uçağı pilotu olarak başlayan kariyerinde 30 farklı uçak tipi ve 14 bin saatten fazla uçuşu sırasında birçok başarı ödülüne de layık görüldü. Baudry, ayrıca yolcu uçağı ve helikopter pilotluğu profesyonel lisanslarına sahip. Avrupa Astronotlar Birliği, Ulusal Hava ve Uzay Akademisi, Uzay Kaşifleri Birliği Derneği de dahil olmak üzere birçok kurumun üyesi.(dha)