Ünlü isimlerden 'Kadına Şiddete Son' pozları

Ünlü isimlerden 'Kadına Şiddete Son' pozları
Ünlü isimlerden 'Kadına Şiddete Son' pozları
Kadına şiddeti kınamak ve 'ALO 183' hattının bilinirliğini arttırmak için hazırlanan 'ALO 183 Hayat Kurtarır, Kadına Şiddete Son!' adlı proje için 33 ünlü isim objektif karşısına geçti.

Kadına şiddeti kınamak ve ’ALO 183’ hattının bilinirliğini arttırmak için yapımcılığını ve sanat yönetmenliğini Selçuk Kaya'nın üstlendiği projede 33 ünlü isim, fotoğraf sanatçısı Eren Yiğit'in objektifinin önüne geçti. Oluşturulan fotoğraf sergisi Dünya Kadınlar Günü'nün hemen öncesinde, 4 Mart'ta Forum İstanbul 'da sergilenmeye başlayacak. ‘ALO 183 Hayat Kurtarır, Kadına Şiddete Son!’ projesinde Alican Yücesoy, Başak Daşman, Begüm Yücetan, Burcu Kara, Bülent Seyran, Canan Hoşgör, Cüneyt Arkın & Betül Cüreklibatur, Engin Hepileri, Esin Övet, Esra Erol, Gülay Kamaz, Hakan Eratik & Yeşim Salkım, Hande Subaşı, Irmak Atuk, Işın Karaca, İpek Tuzcuoğlu, İvana Sert, Kaan Cüreklibatur, Mehmet Ali Erbil, Melis Babadağ, Murat Cüreklibatur, Nefise Karatay, Ogün Kaptanoğlu, Oya Aydoğan, Özlem Yıldız, Özlem Yılmaz, Pınar Altuğ, Saba Tümer, Sibel Turnagöl, Ümit Erdim, Yeşim Erçetin yer alıyor.

Projenin yapımcısı ve sanat yönetmeni Selçuk Kaya, “ Türkiye 'de kadınların yüzde 25'i fiziksel şiddete uğruyor. Cinayet sonucu ölen kadınların yüzde 40-70'i eşi tarafından öldürülüyor. Tecavüze uğrayanların yüzde 50'si 18 yaş altında ve bunların yüzde 90'ı kız çocuğu. Her 4 kız çocuğundan biri cinsel şiddete uğruyor. Bu noktada, bilinç düzeyinin artırılmasına yönelik her türlü çalışma büyük önem arz ediyor. Biz de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle başlattığımız projeyle, şiddete maruz kalan kadınların sesini daha gür çıkarabilmesini ve haklarını arayabilmesini amaçlıyoruz. Ayrıca şiddete maruz kalan kadınlarımıza, KADINA ŞİDDET HATTI 183'ü arayarak yardım isteyebileceklerini hatırlatıyoruz" diye konuştu. Sergi, 4 Mart Salı günü Forum İstanbul'da sergilenmeye başlayacak. Fotoğrafların ilk olarak sergileneceği şehirler ve sergi tarihleri şöyle:
İstanbul / Forum İstanbul : 4-20 Mart
Mersin / Forum Mersin :4-20 Mart
Denizli / Forum Çamlık (Denizli) :8-21 Mart
Trabzon / Forum Trabzon :24 Mart-6 Nisan