Ünlü orkestra şefi ve eşi el ele ötanaziye gittiler

Ünlü orkestra şefi ve eşi el ele ötanaziye gittiler
Ünlü orkestra şefi ve eşi el ele ötanaziye gittiler

Sir Edward-Lady Joan Downes çifti, 1967?de oğulları Caractacus?un doğumundan sonra hastanede...

LONDRA - Tanınmış İngiliz orkestra şefi Sir Edward Downes’la eşi Lady Joan, İsviçre’de Dignitas Destekli İntihar Kliniği’nde ötanazi yaptırarak hayatlarına son verdi. Çiftin çocuklarının önceki gün yaptıkları açıklamaya göre, hemen hemen kör ve kısmi işitme kaybı bulunan 85 yaşındaki Edward Downes’la kanser hastası 74 yaşındaki eşi Lady Joan, hayatlarını birlikte sona erdirmeye karar verdi.
İngiliz The Independent gazetesinin haberinde, ‘Sağlık problemleriyle uğraşmaktansa ölmeyi tercih eden’ yaşlı çifte 10 Temmuz’da ötanazi yapıldığı belirtildi. Downes çiftinin çocuklarıysa “Anne-babamız Edward ve Joan Downes’ın ölümünü üzüntüyle bildiriyoruz. Onlar birlikte mutlu geçen 54 yıldan sonra hayatlarını da birlikte sona erdirmeye karar verdi” açıklamasında bulunurken ailelerinin kendi tercihleri doğrultusunda ve huzur içinde öldüklerini altını çizerek vurguladılar.
Ailelerinin herhangi bir dini inancı olmadığını belirten çocuklar, bir cenaze töreni de düzenlenmeyeceğini duyurdular. 

1991’de ‘şövalye’ oldu
Başarılı şef Downes, ilk olarak 1952 yılında Londra Kraliyet Operası’nda, ünlü soprano Maria Callas’ın oynadığı Bellini’nin ‘Norma’ operasını yönetmişti.
Ayrıca bir süre Avustralya Operası’nda ve BBC Filarmoni Orkestrası’nda çalışan Sir Edward Downes, Royal Opera House’da Luciano Pavarotti gibi dev isimlerin de sahne aldığı 49 opera ve 950 performans yönetmiş, 1991 yılında şövalyelik unvanına layık bulunmuştu. Lady Joan’un kariyerine balerin olarak başladığı, koreografi ve TV yapımcılığı yaptığı açıklandı.
Ötanazinin yasal olduğu tek ülke İsviçre, işi ticarete döktüğü için eleştirilse de bu kliniklere her yerden umutsuz hasta akıyor. İşlem binlerce dolara mal oluyor. Geçen yılın sonlarında İngiltere’de yasak olduğu için İsviçre’de doktor yardımıyla intihar eden Craig Ewert’in ölürken çekilen görüntüleri, bu tartışmayı alevlendirmişti. (aa, Reuters)