Ünlü soyguncu salıveriliyor

Ünlü soyguncu salıveriliyor
Ünlü soyguncu salıveriliyor

Ronnie Biggs, Meşhur Büyük Tren Soygunu?nu gerçekleştirenlerden biriydi.

NORWICH - İngiltere’nin ünlü tren soyguncusu Ronnie Biggs, 2001’de girdiği hapisten sağlık nedenleriyle tahliye ediliyor. Bugün 80 yaşına girecek olan Biggs, 1963’te 15 kişinin adının karıştığı Büyük Tren Soygunu’yla nam kazanmıştı. Şu anda zatürree teşhisiyle yatırıldığı Norwich’teki bir hastanede polis gözetimi altında tedavi gören ve sağlık durumu kötüleşen Biggs, son günlerini geçirmek için salıveriliyor.
Tarihe geçen olayda, Glasgow’dan Londra’ya giden bir posta treninden o zamanın parasıyla 2.6 milyon sterlin (6.46 milyon TL) çalınmış, para bulunamamıştı. Makinist Jack Mills, soygun sırasında kafasından darbe almış, bir daha asla tam olarak sağlığına kavuşamamış, yedi sene sonra da ölmüştü. 

2001’de teslim oldu
Soygunun tamamındaki rolü küçük olan Ronnie Biggs, 1964’te 30 yıl hapse mahkûm edilmiş, 15 ay yattıktan sonra firar ederek Fransa’ya gitmişti. Estetik operasyon geçirip, Fransa ve İspanya’nın ardından Brezilya’ya yerleşen Biggs, burada şaşaalı bir yaşam sürmüştü. 2001 yılında felç geçirip konuşma zorluğu çekmeye başladıktan sonra, hayatının son dönemini ülkesinde geçirmek istediğini belirterek İngiliz polisine teslim olmuştu. Soygun, tarihin en büyük soygunu olarak kayıtlara geçmişti. (afp)