Unutma ki dünya fani...

İlkokul yıllarında, Moda'daki ünlü dondurmacı Ali Usta'ya giderken, önünde bir-iki dakikamızı geçirdiğimiz bir evdi, Barış Manço Moda 81300
İstanbul... Pencerede Manço'yu görme umuduyla oyalanır, kapısı herkese açıkmış gibi duran bu eve girsek ne olur diye düşünürdük. Barış Manço'nun evinin önünden geçmek, önemli bir şeydi.
Haber: MELİS DANİŞMEND / Arşivi

İlkokul yıllarında, Moda'daki ünlü dondurmacı Ali Usta'ya giderken, önünde bir-iki dakikamızı geçirdiğimiz bir evdi, Barış Manço Moda 81300
İstanbul... Pencerede Manço'yu görme umuduyla oyalanır, kapısı herkese açıkmış gibi duran bu eve girsek ne olur diye düşünürdük. Barış Manço'nun evinin önünden geçmek, önemli bir şeydi.
Bizim jenerasyon için, müziğinden önce kendisi vardı Barış Manço'nun. Pazartesinin habercisi olduğundan, öğrencilerin hiç sevmediği pazar gününü güzelleştiren 7'den 77'ye'nin yaratıcısıydı. Hep doğaldı, güler yüzlüydü, hep komik, hep tatlıydı. Sadece bizim değil, programın ismine uygun bir biçimde her yaştan izleyicinin de onu aynı beğeniyle izlemesi, bu tespitin sadece çocuksu bir toz kondurmama eğilimi olmadığının göstergesiydi. Barış Manço ile 7'den 77'ye, 1988'de yayımlanmaya başladı. Adam Olacak Çocuk, İkinci Kahvaltı, Dönence ve Dere Tepe Türkiye bölümlerinden oluşan program sekiz sene sürdü.
Manço, 7'den 77'ye'den ibaret değildi elbette. Türkiye'de fanatikleri bulunan, yurtdışında çalışmalar yapmış önemli bir müzisyendi. 200'ün üstünde şarkısı olan, sayısız ödül kazanmış bir isimdi. Şarkılarının bir bölümü Yunanca, Bulgarca, Arapça, Farsça, Japonca, Fransızca, İngilizce ve Flemenkçe'ye çevrilmişti.
Fransa, Belçika, İstanbul
Barış Manço, döneminin Türk sanat müziği sanatçısı Rikkat Hanım ve Hakkı Bey'in ikinci çocuğu olarak 2 Ocak 1943'te İstanbul'da doğdu. Ailesi, savaşın bitmesine duyduğu özlem nedeniyle oğullarının ismini Barış koymuştu. İlkokulu bitirdikten sonra Galatasaray Lisesi'ne giren Manço, müzik çalışmalarına da burada başladı. 14 yaşında sınıf arkadaşlarıyla birlikte Kafadarlar adlı grubu kurmuştu. Bugünün ünlü ekonomistlerinden Asaf Savaş Akat, bu grubun saksofoncusuydu. İkinci grubu Harmoniler'de yine Galatasaray Lisesi'ndeki arkadaşlarıyla birlikte çalıştı. Grupla Grafson şirketinden ilk üç 45'liğini çıkardı. 1959 yılının nisan ayında Galatasaray Lisesi konferans salonunda ilk konserini veren Manço, 4 Mayıs 1959'da babasını kaybetti. Galatasaray Lisesi'nden ayrılarak Şişli Terakki Lisesi'ne gitti ve oradan mezun oldu.
Liseyi bitirince önce Paris'e, oradan da Belçika'ya ağabeyi Savaş Manço'nun yanına gitti. Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi'nde resim, grafik ve iç mimari okudu. Lisede başlayan müzik hayatı, yurtdışında da devam etti. 1964'te Fransa'da dört parçadan oluşan bir EP çıkardı, Belçika'da Les Mistigris isimli grupla konserler verdi. 60'ların sonunda Türkiye'ye döndü. Bir dönem, üyeleri arasında Mazhar Alanson ve Fuat Güner'in de olduğu Kaygısızlar grubuyla çalıştı. Daha sonra İngiliz, Amerikalı, Tunuslu ve Kafkas üyelerden oluşan Ve adını verdiği grubu kurdu. O dönemde yaptığı Dağlar Dağlar şarkısı hayatının dönüm noktası oldu. Birkaç ay içinde 700 bin satan 45'lik, altın plak kazandı. Anadolu pop müziğinin öncüsü olarak kabul edilen Moğollar'la beraber Fransa'da çalışmalar yaptıysa da bu birliktelik çok uzun ömürlü olmadı. 1972'de Kurtalan Ekspres'i kurdu ve grupla pek çok başarıya imza attı. Manço, 1978'de Lale Manço ile evlendi. 1981'de Doğukan Hazar, 1984'te ise Batıkan Zorbey doğdu.
Sayan firması tarafından izinsiz olarak çıkarılan Dünden Bugüne'yi saymazsak, 1975 yılında yayımlanan 2023, Manço'nun ilk stüdyo albümüydü. 1976 yılında CBS isimli firma ile anlaşma sağladı. Baris Mancho (aynı yıl Türkiye'de Nick The Chopper olarak piyasaya çıktı) 1976 yılında, ilk önce Belçika ve Hollanda'da, daha sonra Fransa, Fas, Fildişi Sahilleri gibi ülkelerde piyasaya çıktı. Sonra sırasıyla Sakla Samanı Gelir Zamanı (1977), Yeni Bir Gün (1979), Sözüm Meclisten Dışarı (1981), Estağfurullah... Ne Haddimize! (1983), 24 Ayar (1985), Değmesin Yağlıboya (1986), Sahibinden İhtiyaçtan (1988), Darısı Başınıza (1989), Mega Manço (1992), Müsaadenizle Çocuklar (1995), Barış Manço Live in Japan (1996) ve Mançoloji (1999) yayımlandı. Barış Manço, 1 Şubat'ta hayatını kaybetti.
Müzik ve televizyon hayatında sayısız ödüller alan (ki aralarında devlet sanatçısı unvanı, Japonya Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü, Belçika Krallığı Leopold II şövalyesi nişanı vardır) Manço'nun ölümü on binleri sokağa döktü, arabada arka koltukta oturmayı öğrettiği nesli üzdü. Nedendir bilinmez, hayattayken gün ışığına çıkmayan konular, ölümünden sonra gündeme geldi ve ismi tuhaf tartışmaların 'mezesi' oldu. Türkiye'nin en önemli sanatçılarından biri olan ve bıraktığı sayısız eserle hatırlanacak olan Manço, ölüm yıldönümünde Dream TV'de anılacak. Ondan geriye kalan da anlamsız konular değil, sadece müzik olacak...