Urban Bug, Nişantaşı'na geldi

Gece hayatının İstanbul'da iki çekim noktası var. Biri Taksim, diğeri Etiler.
Haber: MEHMET TEZ / Arşivi

Gece hayatının İstanbul'da iki çekim noktası var. Biri Taksim, diğeri Etiler. Nişantaşı ise bu ikisinin arasında, gündüz hareketli bir yer görünümünde, farklı bir atmosfere sahip. Ama geceleri ıssız. Saat 22.00'den sonra Teşvikiye ve Valikonağı civarında gezinen bir-iki araba dışında pek bir şey görmek mümkün değil. İşte Urban Bug Lounge tam da bu noktada yeni bir alternatif sunuyor. Gündüzleri Nişantaşı'nın kafelerine katılan yeni ve canlı bir renk, geceleri ise kendi kulvarında iddialı bir yer.
İş çıkışı "Eve gitmeden iki tek atalım" deriz ya. Bu arada bir-iki tanıdık görelim, günün değerlendirmesini yapalım, hatta yiyip içelim, bir yandan da iyi müzik çalsın... Urban Bug Lounge işte bu noktada devreye giriyor. Gün boyu açık, günün her saatinin hakkını veren, hayal kırıklığı yaratmayan bir yer. Valikonağı Caddesi'nde eski Süleyman Nazif'in yerinde, duvarlar beyaza, zemin siyah ve kırmızıya boyanıp metal aksesuvarlar ve rahat kanepeler de eklenince ortamın havası da değişiyor tabii. Tepeden inen metal salıncaklar, upuzun bir bar, aydınlık bir dekorasyonla tam bir rahatlama, dinlenme, yayılma mekânı. Ama hepsi bu değil.
En büyük yenilik mekânın club, dans, parti olayının hem içinde hem dışında olmasında. Zira hardcore tepinip kopmadan sakin sakin, yeri geldiğinde bu üç ortamın da nimetlerinden faydalanılabilecek bir yer söz konusu olan. Yani kas kas kasarak yemek yenen ya da gecenin dibinde zorla içeri sığılarak karanlık, kırmızı ışık ve duman eşliğinde acilen kopulması gereken bir yer değil. Onun da keyfi ayrı ama her daim hazmedemiyor bünye böylesini.
Ye, iç, yayıl, dans et
Urban Bug Lounge, sabah 11.00'den gece 02.00'ye kadar açık. Öğle ve akşam yemekleri dışında çay, kahve, espresso, cappuccino, cheesecake, cookie çeşitleri her an emrinizde. Akşam burada yedikten sonra ortam değiştirmeye de gerek yok. Geceye aynı noktadan devam edebilirsiniz. Öte yandan yine daha çok gündüzcüler için plak, CD, DVD satın alabileceğiniz bir de record store mevcut burada. Aynı zamanda Global Underground, Hed Kandi, Slinky, React ve tabii Urban Bug gibi club müziğini takip edenlerin yakından tanıdığı label'ların tişört, sweatshirt ve türlü aksesuvarları da yine record shop'ta satılıyor.
Urban Bug deyince tabii müzik en önemli unsur. Urban Bug Lounge'ın müziklerini Mabbas, Babylon'dan hatırlayabileceğiniz Style - ist ve Utku 'resident' olarak üstleniyorlar. Gece seansları içinse her gün bir konuk DJ set yapacak. Tarz konusunda tüyo vermeye gerek var mı? Var. Trance, techno'dan ziyade chill out, funky house takılıyorlar; daha jazzy, groovy müzikler, kimseyi zorlamayan güzel tarzlar yani.
Mekânın en önemli özelliği Nişantaşı'nda olması. Bu anlamda bir ilk ve gerisi de gelecek gibi görünüyor. Avantajları say say, bitmeyebilir. Bir kere burada hayat oldukça sakin ve huzurlu. Park sorunu yok, trafikte iki büklüm olma derdi yok. Nişantaşı, Şişli, Teşvikiye, Beşiktaş civarında oturanlar, biraz da azimle, yürüyerek bile gelip gidebilirler.
Bir diğer önemli nokta ise şu ana kadar bu tarz yerlerde görülmemiş bir imkân. Gece, sırtı Valikonağı'na bakan geniş pencereye dayalı kanepeye oturun, içeriye bakın: Dans edenler, barda sohbet edenler, yayılıp kahkaha atanlar... Ortam süper, kopan kopuyor yani. Sonra arkanızı dönün, caddeden geçen arabalara ve insanlara bakın yana kaykılıp rahatça... Bir çekirdek eksik ortamda.