Uşaklar 'Kamil baba'nız artık yok

Uşaklar 'Kamil baba'nız artık yok
Uşaklar 'Kamil baba'nız artık yok
'Çekin Uşaklar Çekin'i en güzel o söylerdi. Karadeniz türkülerinin güler yüzlü usta sesi Kamil Sönmez, dün 65 yaşında hayata veda etti.

Evet, Karadeniz türkülerinin usta sesiydi Kamil Sönmez, ama aynı zamanda gülen yüzüydü. En duygusal türküyü söylerken bile yüzündeki o tebessümü, içtenliği, babacan tavrı hissederdiniz. Sönmez, dün sabaha karşı hayata veda etti. İki yıldır böbrek yetmezliği tedavisi gören 65 yaşındaki sanatçı, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle iki haftadır yoğun bakım ünitesinde tutuluyordu. Kamil Sönmez’in cenazesi, bugün Üsküdar Şakirin Camii’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından yarın memleketi Ordu’nun Perşembe ilçesinde toprağa verilecek.
Giresun’da tamamladığı ilk ve ortaöğretiminin ardından Ankara Devlet Konservatuvarı Opera ve Şan Bölümü’nde eğitim gören sanatçı, daha sonra Avni Dilligil Tiyatrosu’nda profesyonel tiyatro oyunculuğu yapmış, Ankara Sahnesi ve Ankara Kardeş Oyuncular Tiyatrosu’nda da çeşitli rollerde oynamıştı.
İlk plağını Zülfü Livaneli’nin yapımcılığında yayımlayan Kamil Sönmez’in, ilk 45’liğinin bir yüzünde memleketi Ordu’nun türküsü ‘Hekimoğlu’, diğer yüzünde ise Zülfü Livaneli’nin bestelediği ‘İnce Memed’ bulunuyordu. Sönmez, ilk 45’liğinin ardından, ’Yaylanın Soğuk Suyu’, ‘Çift Jandarma’, ‘Maçka’da Buluşalım’ gibi Karadeniz türkülerini içeren ‘Merhaba’ isimli bir uzunçalar yayımlamıştı.
‘Düşman’, ‘Eşek Şakası’, ‘Deli Kan’ gibi filmlerle oyunculuk kariyerine adım atan Sönmez, son olarak 2006’da ‘Amerikalılar Karadeniz’de 2’ ve 2009’da ‘Güneşi Gördüm’de oynamıştı. Gençliğinde Osman Yağmurdereli ve Faruk Tınaz ile aynı evi paylaşan Kamil Sönmez, daha sonra Yağmurdereli’nin yapımcılığını üstlendiği ‘Kınalı Kar’, ‘Aşkım Aşkım’ gibi birçok dizide de rol almıştı.
1999’da ‘devlet sanatçısı’ unvanı alan Sönmez’in sanat yaşamının 45. yılı anısına, sanatçı arkadaşları kendisine destek vermek üzere geçen ay bir gece düzenlemişti. CKM’de düzenlenen geceye sanatçı dostlarının yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılmıştı.
Sanatçının çocukluk arkadaşı olan Kültür Bakan Ertuğrul Günay, Sönmez’in vefatına ilişkin “Kamil’i 15 yaşımdan beri tanırım, benim için ayrı bir yeri var. Çok esprili, samimi bir adamdı. Bir sanatçı ölünce arkasından iyi şeyler söylüyorsunuz, onun ötesinde Kamil çok eski arkadaşımdı benim. Nur içinde yatsın” dedi.

Sönmez İçİn ne dedİler?

Faruk Tınaz: Benim için müthiş bir dosttu, güzel bir arkadaştı. Onunla aynı evi 4 yıl paylaştım ama 30 yıllık bir dostluğumuz vardı. Allah gani gani rahmet eylesin. Kamil Sönmez’in vefatı, Türkiye için büyük bir kayıp.
İsmail Türüt: Onun en büyük özelliği; o herkesin dostu, herkes de onun dostuydu. Kamil Sönmez, benim akıl hocamdı.
Sümer Ezgü: Onun topluma bıraktığı en büyük değer, sevgi bağıydı. Genç arkadaşları her zaman sevgiyle kucakladı, destekledi.
Erdal Erzincan: Kamil Sönmez, hem sanatı hem de kişiliğiyle gönlümüzde çok önemli bir şahsiyetti. Samimi gülen bir insanı görüyorduk Kamil Sönmez’de. Ömrünün sonuna kadar bu fotoğrafı hiç değiştirmedi.