'Usta işi' tasarımlar...

'Usta işi' tasarımlar...
'Usta işi' tasarımlar...

Hakan Yıldırım?ın siyah elbiselerinin işçilik kalitesi moda yazarlarının dikkatini çekti. FOTOĞRAF: ERHAN ELALDI / AA

Bugün sona erecek olan İstanbul Fashion Week'te Hakan Yıldırım'ın siyah elbiseleriyle, Arzu Kaprol'ün 'giyilebilir' tasarımları moda yazarlarından tam not aldı
Haber: ELİF TÜRKÖLMEZ / Arşivi

İSTANBUL - Yaklaşık 35 bin moda takipçisinin izlediği İstanbul Fashion Week bugün sona eriyor. Açılışa katılmak için İstanbul’a gelen Hollywood yıldızı Meg Ryan’ın, kurdelayı kesip neredeyse ardına bakmadan kaçması, organizasyondaki aksaklıklar yüzünden davetlilerin zor anlar yaşaması ve izdihama varan kalabalık, ikincisi kotarılan moda haftasının en çok konuşulanları olunca koleksiyonlar ‘geri planda’ kaldı.
Oysa Arzu Kaprol’ün, Hakan Yıldırım’ın, Özgür Masur’un ya da Zeynep Tosun’un işleri hiç de yabana atılmayacak başarılı çalışmalardı. Argende’den Mavi Jeans’e, Arzu Kaprol’den Hakan Yıldırım’a Türk modası denince akla gelen pek çok isim moda yazarlarından tam not aldı.
Hürriyet Gazetesi moda yazarı Melis Alphan’a göre, Arzu Kaprol her zamanki gibi, gereksiz abartıdan uzak, mat ve parlak kumaş birlikteliğinin göze çarptığı bir koleksiyon çıkardı podyuma. “Yün, ipek, kaşmir, deri, şifon ve pamuklu kumaşlar ‘kalite’ diye bağırıyordu” diyen Alphan’a göre, koleksiyonun giyilebilir olması ve sıradan olmaması bu koleksiyonu onun favorilerinden biri yaptı.

‘Tosun ve Masur sivrildi’
Genç tasarımcıların karma defilesinde Zeynep Tosun ve Özgür Masur ‘aradan sivrilenler’di.  Alphan, “Gözüm uzun süredir her ikisinin de üzerinde, başarılı olduklarını düşünüyorum. Masur ’un keçe detayları ve Tosun ’un cesur formları moda haftasının yaratıcı parçaları arasında” diyor. Hakan Yıldırım’ın uzun siyah elbiselerden oluşan koleksiyonu muhteşem bulan Alphan, “Hepsi birbirine benzer görünseler de detaylarla farklılaşmışlardı. Şık zarif ve her kadının giymek için can atacağı elbiseler bunlar” diyor.
Güneydoğu’daki kadınların elleriyle yaptıkları kumaşlardan oluşan Argende’nin koleksiyonuna ilgi gösterilmesi gerektiğini düşünüyor. Favorisi Ezra Tuba Çetin’in paltosu. 

‘Hakan Yıldırım bir usta...’
Elle’in Yayın Direktörü Işın Görmüş, Hakan Yıldırım defilesini beğenmiş. “Aslında az sayıda parçayla bir defile gerçekleştirdi, yanılmıyorsam 21 parça çıktı. Ben daha fazla iş görmeyi umuyordum. Elbiselerin tümü siyahı. Bu da sürpriz oldu. Çok renksiz ve sıkıcı görünebilme riski yüksek olan bir koleksiyonda Hakan, tasarımlarındaki zenginlikle bunu alt etmeyi becermiş. Gerek modelleri, gerek kesimlerin zorluğu açısından sonuç bence çok çok iyiydi. Türkiye’de genelde tasarım parlaktır ama iyi ortaya cıkarılamamıştır. Ya da tasarım yeterince iyi değildir ama el işçiliği mükemmeldir. Hakan’da hepsi yerli yerindeydi. Büyük bir ustalık vardı. Elbiselerin sırt kısımlarındaki çiçek detayları herkesten tam not aldı. Özellikle sırt kısmında dev bir gül konuk etmiş olan elbiseye bayıldım” diyor.
Instyle’ın moda editörü Güldeniz Ayral “İzdihama varan bir kalabalığın yaşandığı Arzu Kaprol defilesi, Moda Haftası kapsamında seyrettiklerim arasında en iyisiydi” diyor.  Ayral’a göre, Kaprol, önceki tasarımlarından farklı olarak fütüristik detaylara yer vermiş. Güçlü kadın imajı çizen tasarımlardaki el işlemeleri, ince işçilikler, Kaprol ’ün detaylar üzerinde nasıl çalıştığını kanıtlıyor. Ceket ve taytlar öne çıkan parçalardandı. Ezra-Tuba Çetin kardeşler de, fütüristik detayların baskın olduğu bir koleksiyon hazırlamışlar. Romantik bir havanın hâkim olduğu Gamze Saraçoğlu tasarımlarında en çok dikkatimi çeken bugüne kadar kombinlenmemiş renklerin bir arada kullanılmasıydı. Argende tasarımları Mudo mağazalarında satılıyor. Uygun fiyata tasarım giymek isteyenler için ideal.
Sabah Gazetesi moda yazarı Yaprak Aras Şahinbaş, Hakan Yıldırım, Özgür Masur ve Zeynep Tosun koleksiyonlarını beğenmiş. “Arzu Kaprol’un yuvarlak siluetlerini çok sevdim” diyor. Organizasyonun ilk günün aksine iyi olduğunu söyleyip ekliyor: Mankenler çok kötüydü. Dudaklar şiş, elbisem açılmasın diye sürekli bir yerlerini çekiştiriyor... Ayrıca kilolular ve elbiseleri çok kötü gösteriyorlar. Mankenler anoreksik olsun demiyorum ama elbiseyi doğru göstersin. Mavi Jeans’in koleksiyonu beni heyecanlandırdı. Bloggerların IFW’yi takip etmesini olumlu buluyorum. Defile biter bitmez, röportajlar yaptılar, çırpındılar. 

Moda blogcularının gözüyle İstanbul Fashion Week... 
İkonjane (Ferhan Talib): Genç tasarımcılar defilesinin kapanışını yapan Özgür Masur koleksiyonuyla göz doldurdu. Özgür Masur elbiselerinin birer arzu nesnesi omaya devam edeceği tescillenmiş oldu. Siyah beyazdan oluşan koleksiyonun en çok dikkat çeken parçaları uzun elbiseleri oldu bence. Genç tasarımcılar defilesi izleyenlerin gönlünde taht kurmayı başarmış. Modayı sevip de Zeynep Tosun’un tasarımlarından hoşlanmayan birini zihnimde canlandıramıyorum. Hem yenilikçi hem de eğlenceli tasarımlarıyla hepimizin ağzını sulandırmayı başaran Zeynep Tosun’un koleksiyonunun konsepti denizatı olmuş. Kabul etmek gerekir ki Tosun’un tasarımlarını giymek biraz cesaret ister. Simay Bülbül’ün yüzde 85 deriden oluşan koleksiyonunda şaman kadınlarından esinlenilmiş. (www.ikonjane.com)
DB Junk (Deniz Berdan): Ezra+Tuba Koleksiyonu’ndan siyah ağırlıklı fütüristik koleksiyonun en beğendiğim parçası... Erkek koleksiyonunu renklendirmek için yer verilen kadın koleksiyonunda geçen sezonun devamı niteliğinde omuz ve basende üç boyutlu keskin çizgilere devam. En dikkat çekici parçaları extravagant tulumlardı. Madmaxvari erkek koleksiyonunda kullanılan kalın örgü yün kazaklar ve postallarla grungy izleri de görebilmek mümkün.
Rafine edilmiş gotik yaklaşımındaki erkek koleksiyonu’nda modellerin vücudundaki kelt dövmeler bana Rodarte’ı hatırlattı. (www.deniz-berdan.blogspot.com)
Nil Ertürk: Hakan Yıldırım güzeldi evet ama şaşırtıcı değildi. Fuar alanındaki tasarımlarını görünce heyecanlanmıştım oysa ki. (www.nilerturk.net)
Laçin Tenel: Gamze Saraçoğlu defilesini çok beğendim, hem bütün olarak (müzik, saç, makyaj), hem de detaylar olarak. ‘Müsvedde’ adının nereden geldiği koleksiyondan rahatça anlaşılabiliyor. Kağıtların buruşturulmuş halleri kumaşlarda hayat bulmuş. Renkleri, kumaş kalitesini ve kağıt gibi oynanan kumaşları çok sevdim. Bazı modellerde eteklerdeki makas atılmış görüntüleri ilginçti. V şeklinde ve ensede birleşen yırtmaç şeklindeki sırt dekolteleri önden sade gözüken elbiselere ayrı bir hava katmıştı. (www.lacintenel.com)