Usta karakter oyuncusu Önen veda etti

Usta karakter oyuncusu Önen veda etti
Usta karakter oyuncusu Önen veda etti

Özellikle çizgi filmlere yaptığı seslendirmelerle hatırlanan Türkiye sineması ve tiyatrosunun usta karakter oyuncularından Zafer Önen, 92 yaşında kalp yetmezliği sonucu hayata veda etti. Önen için yarın saat 10.00’da Şişli Kent Kültür Merkezi’nde tören düzenlenecek. Önen’in cenazesi pazar öğle vakti Teşvikiye Camii’nden kaldırılacak.
1921 yılında Çorum’da doğan Zafer Önen, 1941’de Ankara Devlet Operası Şan Bölümü’ne girdi. 1943 yılında Ses Tiyatrosu’nda ‘Hava civa’ operetiyle sahne hayatına başlayan Önen, İstanbul Şehir Tiyatroları, Mücap Ofluoğlu Tiyatrosu, Küçük Sahne, Dormen Tiyatrosu gibi kurumlarda ‘Lüküs Hayat’, ‘Şöminedeki Ceset’ ve ‘Cibali Karakolu’ gibi birçok oyunda rol almıştı. 1960’lı, 70’li yıllarda sayısız filmde daha çok ‘kötü adam’ rollerine hayat veren Önen, ‘Kuruntu Ailesi’nden ‘Tatlı Kaçıklar’a ‘Affet Bizi Hocam’dan ‘Hastayım Doktor’a pek çok dizide de oynamıştı. Önen, son yıllarda NTV’de seslendirme yapıyordu.

‘Devletin bana yapmadığı jübileyi Cem Yılmaz yaptı’

Devletten aldığı 500 TL maaşla geçinduğunu söyleyen Zafer Önen’e Cem Yılmaz destek vermişti. Yılmaz, oynadığı bir reklam filminde Önen’in de rol almasını ve yüklü bir yüklü bir miktar ödenmesini istemişti. Önen, bir televizyon kanalında verdiği bir röportajda “Sanata 66 yılımı verdim. Ama devletin bana bağladığı emekli maaş 500 lira ile geçinmek zorundaydım. Ama bir gün Cem Yılmaz ile karşılaştım. Cem’in gösterisini izlemeye gitmiştim. Gösterinin sonunda ‘ustam’ diye beni selamladı. Aradan birkaç gün geçti. Bana ‘Cem Yılmaz seni arıyor’ dediler. Benim hakkımda araştırma yapmış. Emekli maaşımı öğrenmiş. O sırada oynayacağı reklamı hazırlayan reklam şirketine ‘Zafer Önen’i oynatıp ona iyi bir para vermezseniz, bu işte ben de yokum’ diye şart koşmuş. Cem Yılmaz sayesinde o reklam filminden 150 bin lira kazandım. Şimdi onun faiziyle yaşıyorum. Cem hala arar, sorar. Hayatımda görmediğim parayı Cem Yılmaz sayesinde gördüm. Devletin bana yapmadığı jübileyi Cem yaptı” demişti.