Usta oyuncu Altan Günbay hayatını kaybetti

Usta oyuncu Altan Günbay hayatını kaybetti
Usta oyuncu Altan Günbay hayatını kaybetti
Yeşilçam'ın usta oyuncusu Altan Günbay, bugün yaşama veda etti.

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Altan Günbay bugün öğle saatlerinde hayatını kaybetti. Bugüne kadar 100’ü aşkın filmde oynayan ve yapımcılık da yapan Günbay bir süreden beri sağlık sorunları yaşıyordu.

1932 Konya doğumlu olan Altan Günbay, Sinema Oyuncuları Derneği (SODER) üyesi ve Devlet Opera ve Bale sanatçısıydı.

SODER sanatçının vefatı üzerine yaptığı açıklamada, "Üyemiz sanatçı Altan Günbay’ın ölümü hepimizi derinden sarsmıştır. Ailesine ve yakınlarına, tüm sinema ve sanat dünyasına baş sağlığı diliyoruz" ifadelerini kullandı.

ALTAN GÜNBAY KİMDİR
Altan Günbay, 19 Ocak 1932 tarihinde Konya’da doğmuştur. Gazi Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarı'nı bitirdi. Almanya'da eğitim gördü.

Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde çalıştı. Sahneye ilk defa 1954 yılında “Cavalleria Rusticana” operasıyla çıktı. Othello, lucia , Carmen, Salome gibi 20 operada başrol oynadı. 1969 yılında istanbul devlet operası'nın kurulmasıyla birlikte istanbul’a nakil oldu. istanbul'da 30 yıl boyunca sürdürdüğü solist sanatçılığının yanısıra rejisörlük ve müdür yardımcılığı görevlerinde de bulundu.

1964 yılında "Şehrazat" filmiyle sinemaya başladı. 250 den fazla filmde oynadı. Bir zamanlar Türkiye 'nin Yull Bryner'i olarak tanınmış , aslında kel olmadığı halde özellikle saçlarını kazıtmıştır. 1966 yapımı “Altın Çocuk” filminde yönetmen Memduh Ün saçlarını kazıtmasını isyeyince filmden sonraki 18 yıl boyunca saçlıyken saçsız gezmiştir.

Altan Günbay. sinemada üstlendiği kötü adam rolleriyle daha da popüler olmuştur.

Altan Günbay, son olarak 'Çocuklar Duymasın' adlı televizyon dizisinde Haluk karakterinin babasını canlandırmıştır.

"Uykusuz geceler" filminin fon müziği yapan Günbay , "Buğulu gözler","Bekliyorum" gibi bir çok şarkı da besteledi.

1982 yılında “Beni Unutma”, ve “Seni Kalbime Gömdüm” filmlerinin yapımcılığını yaptı.