Üstünde villalar bulunan damlataş mağarası envanterde yer almadı

Üstünde villalar bulunan damlataş mağarası envanterde yer almadı
Üstünde villalar bulunan damlataş mağarası envanterde yer almadı
Ankara'nın Gölbaşı İlçesi'ne bağlı Tulumtaş Mahallesi'nde 1992 yılında ortaya çıkartılan, bir dönem milletvekillerinin de üyesi olduğu kooperatifin SİT alanında yaptırdığı villaların altında kalan Türkiye'nin en büyük Damlataş Mağarası, çıkarılan envanterde de yer almadı.

GÖLBAŞI - Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından oluşturulan ’http://www.envanter.gov.tr’ internet sitesinde İstanbul ve Ankara’nın olduğu gibi ilçelerinin de SİT alanları, anıtlar gibi birçok değerlerinin envanteri çıkarılırken, Damlataş Mağarası’nın olmadığı ortaya çıktı. Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Derneği (Göl-Der) Başkanı İsa Ömercan, "Damlataş Mağarası SİT alanındaydı, neden envanterde görülmüyor, üzerine yapılan villalardan mı kaynaklı?" diye sordu.

‘HİÇBİR ŞEKİLDE GÜNDEME GETİRİLMEDİ’

Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından Gölbaşı’ndaki SİT alanları ile anıtlar da listelendi. SİT alanları arasında Damlataş Mağarası’nın olmadığı görülürken, Hallaçlı girişinde bulunan evin ’Atütürk Evi’ adıyla anıtlar arasında yer aldığı, koruma kurulunun 3 bin 423 sayılı kararıyla tescillendiği belirtildi. Tulumtaş’ta ise, Damlataş Mağarası hiçbir şekilde gündeme getirilmediği, bu mahalleden Yukarı Kapaklı İskan Yeri olarak bir bölgenin SİT alanı olarak tescillendiği görüldü.

DEĞİŞİK BÖLGELERDE 31 SİT ALANI VAR

Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından Gölbaşı için çıkarılan envanterde Gölbaşı’nın değişik bölgelerinde 31 SİT alanı olduğu, 126 anıt bulunduğu belirtildi. Anıtlardan Osmanlı dönemi 73 Büyükhöyük 73, 25 Cumhuriyet dönemi Höyük, 19 Ortaçağ ve metropol mezarlık, 3 cami, 3 çeşme ve 1 de ev gösterildi. Anıtların büyük bölümü Karaoğlan bölgesinden çıkan kazılara ait olurken, Boyalık ise ikinci sırayı alıyor.

Göl-Der Başkanı İsa Ömercan, Tulumtaş Damlataş Mağarası’nın ilk bulunduğunda 1’inci derece SİT alanı olarak ilan edildiğini belirtirken, "Daha sonra 2’nci derece ve sonunda da nasıl olduysa 3’üncü derece SİT alanı olarak değiştirildi. Şimdi envanterde bile yer almıyor. Bu durum, mağaranın üzerine yapılan villalardan mı kaynaklıdır?" diye sordu.(dha/Bayram Türkmez)